Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości zagraniczne: silny wzrost inflacji w strefie euro; kolejne niepokojące sygnały zza oceanu

|
selectedselectedselected
Wiadomości zagraniczne: silny wzrost inflacji w strefie euro; kolejne niepokojące sygnały zza oceanu | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Strefa euro: Relatywnie dobry 2kw22 dzięki odbiciu w usługach

Strefa euro uniknęła pogorszenia koniunktury w 2kw22, które obserwowano na innych głównych rynkach, takich jak USA i Chiny. PKB Eurostrefy zwiększyło się o 0,7%kw/kw, po wzroście o 0,5% kwartał wcześniej. W ujęciu r/r wzrost wyniósł 4,0% wobec 5,4% kwartał wcześniej. Sądząc po danych z badań ankietowych z ostatnich miesięcy, stało się tak głównie dzięki silnemu odbiciu w aktywności sektora usług. Sektory związane ze spędzaniem wolnego czasu i wypoczynkiem (restauracje, bary i hotele) osiągały szczególnie dobre wyniki. Odbicie w turystyce przyczyniło się do silnego wzrostu obserwowanego we Włoszech i Hiszpanii, gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 1% i 1,1% kw/kw. Sektor produkcyjny cierpiał z powodu problemów z łańcuchem dostaw i  w międzyczasie doświadczył gasnącego popytu. Gospodarka niemiecka, silnie uzależniona od produkcji przemysłowej, znalazła się za średnią dla strefy euro ze stagnacją PKB w 2kw22.

Oczekujemy, że od tego momentu PKB będzie nadal wykazywał tendencję spadkową, ponieważ odbicie związane z ponownym otwarciem rynku usług jest umiarkowane, popyt globalny słabnie, a siła nabywcza nadal się zmniejsza. Spodziewamy się, że doprowadzi to do łagodnej recesji, która rozpocznie się w drugiej połowie roku.

 

Strefa euro: Silny wzrost inflacji sugeruje duże szanse na 50pb podwyżki stóp EBC we wrześniu

Inflacja HICP wyniosła w lipcu 8,9%r/r, wobec 8,6% w czerwcu i oczekiwań również na tym na poziomie. Utrzymują się problemy po stronie podaży, powodujące wysoką inflację, jak i związane z nimi efekty wtórne. Wzrost cen energii spadł tylko nieznacznie i wyniósł 39,7%, ponieważ obawy o dostawy gazu utrzymują ceny na wysokim poziomie. Ceny rynkowe gazu ziemnego osiągnęły w lipcu nowe szczyty, co ponownie przełożyło się na wysokie ceny konsumpcyjne.

Inflacja żywnościowa również wykazuje tendencję wzrostową. Odzwierciedla to m.in. wyższe koszty transportu oraz niedobory i niepewność co do dostaw z Ukrainy. W związku z tym, że ceny rynkowe towarów spożywczych wykazują tendencję do obniżania się, w 2poł22 wzrost cen żywności powinien hamować. Inflacja bazowa również wzrosła - do 5%r/r z 4,6% przed miesiącem. Oczekujemy, że wskaźnik bazowy będzie kontynuował wzrost w nadchodzących miesiącach, ponieważ koszty nakładów dla przedsiębiorstw pozostają podwyższone w wielu sektorach, co wywiera presję na marże. Inflacja towarów wzrosła w lipcu z 4,3% do 4,5%, a inflacja usług z 3,4% do 3,7%, co pokazuje, że przedsiębiorstwa nadal przenoszą wyższe koszty na konsumentów.

Reklama

W obliczu zbliżającej się recesji i inflacji osiągającej nowe maksima, pojawia się pytanie, jak zareaguje EBC. Naszym zdaniem uporczywy i silny wzrost cen nadal wskazuje na podwyżkę o 50pb we wrześniu.

 

 

USA: Kolejne sygnały spowolnienia, kondycja rynku pracy nadal mocna

W tym tygodniu uwaga rynku prawdopodobnie skupi się na danych z USA. Spodziewamy się kolejnych sygnałów pogorszenia koniunktury, co powinny potwierdzić wyniki ISM dla przemysłu (dane poznamy dziś, spodziewamy się spadku z 53,0pkt. do 51,5pkt. przy konsensusie 52,3pkt.) oraz usług (poznamy je w środę).

Inwestorzy będą jednak prawdopodobnie szczególnie wrażliwi na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, biorąc pod uwagę jak duże znaczenie przywiązuje do nich Fed. Uważamy, że w lipcu w USA przybyło 220tys. etatów, wobec 372tys. przed miesiącem. To mniej niż konsensus (250tys.), ale naszym zdaniem wynika to z problemów po stornie podaży pracy, a nie popytu. Na bezrobotnego w USA nadal przypadają blisko 2 wakaty, co zmusza firmy do relatywnie wysokiego jak na USA wzrostu wynagrodzeń (około 5%r/r). Obawiamy się jednak, że połączenie słabszych danych o koniunkturze z wolniejszym tempem wzrostu zatrudnienia wywoła dalszy spadek oczekiwań na podwyżki stóp Fed.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama