Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: przemysł w dołku

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: przemysł w dołku  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj opublikowana została pierwsza sekwencja majowych danych makro z kraju. Te wpisały się w obraz utrzymującej się słabej koniunktury gospodarczej przy jednoczesnej wciąż niezłej koniunkturze na rynku pracy. Produkcja przemysłowa w maju obniżyła się o 3,2% r/r, co jest wynikiem bliskim naszej prognozy (-3,4% r/r) oraz konsensusu (-3% r/r). Pomimo mniejszego spadku w ujęciu r/r niż w kwietniu (wtedy było -6% r/r) to wcale nie były optymistyczne dane.

W ujęciu wyrównanym sezonowo produkcja w przemyśle obniżyła się o 1% m/m (za GUS), a w przetwórstwie o ok 0,5% m/m (nasze szacunki). Dekoniunktura zatem utrzymuje się i przemysł w przyspieszonym tempie wraca do przedpandemicznych trendów, po boomie z 2021 i 2022. Ciągle lepiej wygląda popyt zewnętrzny niż krajowy, m.in. dzięki ożywieniu w globalnej motoryzacji. Słaba koniunktura w przemyśle ma swoje pozytywne aspekty na polu walki z inflacją – PPI obniżyła się w maju do 3,1% r/r, a w przypadku samego przetwórstwa obserwujemy już deflację (-1,7% r/r). Więcej na temat danych pisaliśmy tutaj.

Wiadomości giełdowe: przemysł w dołku  - 1Wiadomości giełdowe: przemysł w dołku  - 1

 

Rynek pracy kuloodporny

1Q’23 w danych o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw można było dostrzec pewne sygnały słabnącej koniunktury. Ale 2Q’23 przywraca umiarkowanie pozytywne tendencje. W maju ubyło ok. 6 tys. etatów m/m, co jest zgodne z wzorcem sezonowym i oznacza utrzymanie kwietniowej dynamiki 0,4% r/r. Dane o płacach można uznać za lekko optymistyczne w kontekście redukcji presji płacowej a co za tym idzie inflacyjnej. Majowa dynamika wynagrodzeń 12,2% r/r oczywiście jest znaczna i nieco wyższa niż w kwietniu (12,1% r/r), ale to wynik poniżej oczekiwań naszych (12,9% r/r) i konsensusu (12,6% r/r). Na dane o płacach trzeba od jakiegoś czasu brać spore poprawki ze względu na dużą zmienność wynikającą w znacznym stopniu z „premii inflacyjnych”, ale majowy odczyt po wyeliminowaniu czynników sezonowych pokazał zauważalne spowolnienie momentum. Więcej o tych danych pisaliśmy tutaj.

Reklama

Wiadomości giełdowe: przemysł w dołku  - 2Wiadomości giełdowe: przemysł w dołku  - 2

 

Zobacz także: PILNE! Inflacja spada, ale Polacy wydają coraz mniej - fatalne dane sprzedaży detalicznej!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama