Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: Inflacja w marcu 2023 rozczarowuje

|
selectedselectedselected
Wiadomości giełdowe: Inflacja w marcu 2023 rozczarowuje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek GUS opublikował szybki szacunek inflacji CPI za marzec. Inflacja konsumencka w Polsce obniżyła się z 18,4% r/r w lutym do 16,2% r/r w marcu. Mimo spadku wskaźnika nie ma na razie żadnych powodów do zadowolenia. Niższy CPI to wyłącznie zasługa efektów wysokiej bazy statystycznej z marca ub. roku, kiedy obserwowaliśmy skokowe przyspieszenie wzrostu cen po wybuchu wojny w Ukrainie.

Dynamika cen żywności i napojów przyspieszyła w marcu zarówno w ujęciu r/r jak i m/m. Tempo wzrostu r/r nośników energii wyhamowało, a w ujęciu m/m odnotowano spadek o 0,6% m/m. Można było się tego spodziewać po znacznych wzrostach cen w styczniu i lutym br., co miało związek m.in. ze znacznymi podwyżkami cen energii elektrycznej i ciepła. Ceny paliw r/r wzrosły zaledwie o 0,2% r/r – najmniej od dwóch lat, a w ujęciu m/m były niższe o 1,8%. Dynamika inflacji jest wciąż bardzo wysoka, a tempo jej hamowania w marcu rozczarowuje. Spodziewaliśmy się obniżenia inflacji do 15,9% r/r, a konsensus zakładał 15,8% r/r. Najbardziej niepokoi dynamika inflacji bazowej z wyłączeniem żywności i energii. Ta na początku tego roku silnie rośnie, podczas gdy oczekiwane było już wyraźniejsze hamowanie w tym obszarze. W marcu szacujemy inflację bazową na ok. 12,4% r/r wobec 12% r/r w lutym. To dane, które będą stanowiły poważny sygnał ostrzegawczy dla RPP. Temat obniżek stóp procentowych w tym roku jest niemal zamknięty.

Wiadomości giełdowe: Inflacja w marcu rozczarowuje - 1Wiadomości giełdowe: Inflacja w marcu rozczarowuje - 1

 

W marcu inflacja w strefie euro w dół

Według wstępnych szacunków Eurostat inflacja HICP w marcu w strefie euro wyhamowała do 6,9% r/r wobec 8,5% r/r miesiąc wcześniej, a w ujęciu m/m wzrosła o 0,9%. Odczyt był także nieco niższy od oczekiwań rynkowych (7,1% r/r). Do wyhamowania inflacji przyczynił się spadek cen energii zarówno w ujęciu r/r jak i m/m. W ujęciu r/r coraz szybciej drożeje żywność (15,4% r/r). Wzrost cen dóbr nieco w marcu wyhamował, do 6,6% r/r wobec 6,8% w lutym. Solą w oku pozostaje wzrost cen usług, które systematycznie przyspieszają (do 5,0% r/r w marcu), co świadczy o rozlewaniu się inflacji z obszaru dóbr na usługi, niepokojąc EBC poprzez stwarzanie ryzyka uporczywej inflacji. Te obawy pozostają zasadne. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) pozostaje na ścieżce rosnącej i przyspieszyła do 5,7% r/r wobec 5,6% w lutym. W ujęciu m/m inflacja bazowa wzrosła o 1,2%. Po ostatnim posiedzeniu EBC nie zadeklarowało dalszych podwyżek stóp procentowych wobec ostatnich kryzysowych wydarzeń w sektorze bankowym. Jednakże rosnąca inflacja bazowa może skłonić EBC do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższym okresie. Kolejne decyzyjne posiedzenie EBC odbędzie się 4 maja.

Reklama

Wiadomości giełdowe: Inflacja w marcu rozczarowuje - 2Wiadomości giełdowe: Inflacja w marcu rozczarowuje - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama