Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W ubiegłym tygodniu na świecie: działo się!

|
selectedselectedselected
W ubiegłym tygodniu na świecie: działo się! | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących przetwórstwo, budownictwo, handel i usługi zmniejszył się w maju do 91,7 pkt. wobec 93,4 pkt. w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (93,0 pkt.). Spadek indeksu wynikał ze zmniejszenia jego składowych zarówno dla oceny bieżącej sytuacji jak i oczekiwań.

Pogorszenie koniunktury odnotowano we wszystkich analizowanych działach: przetwórstwie, usługach, handlu i budownictwie. Indeks Ifo w połączeniu z majowym badaniem PMI (patrz poniżej) stanowi wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB w Niemczech zwiększy się w II kw. do 0,1% wobec -0,3% w I kw.

 

Zgodnie z finalnym szacunkiem kwartalna dynamika niemieckiego PKB zwiększyła się w I kw. do -0,3% wobec -0,5% w IV kw. (-0,2% r/r w I kw. wobec -0,2% w IV kw.), kształtując się wyraźnie poniżej wstępnego szacunku (0,0% kw/kw i 0,2% r/r) oraz zgodnie z naszą prognozą. Tym samym Niemcy odnotowywały w I kw. tzw.techniczną recesję rozumianą jako przynajmniej dwa kwartały spadku PKB z rzędu w ujęciu kw/kw. Najważniejszą przyczyną zwiększenia dynamiki PKB pomiędzy IV kw. a I kw. były wyższe wkłady inwestycji, konsumpcji prywatnej oraz eksportu netto. Przeciwny wpływ miały natomiast niższe wkłady wydatków rządowych oraz zapasów. Jednocześnie głównym źródłem wzrostu gospodarczego w I kw. były ex aequo inwestycje oraz eksport netto, podczas gdy w IV kw. były to zapasy. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w całym 2023 r. niemiecki PKB obniży się o 0,1% r/r wobec wzrostu o 1,9% w 2022 r.

Reklama

W ubiegłym tygodniu na świecie: działo się na świecie! - 1W ubiegłym tygodniu na świecie: działo się na świecie! - 1

 

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zmniejszył się w maju do 53,3 pkt. wobec 54,1 pkt. w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (53,7 pkt.). Wyniki badań koniunktury w strefie euro stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalne tempo wzrostu PKB w strefie euro zwiększy się w II kw. do 0,2% wobec 0,1% w I kw.

 

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały Minutes z majowego posiedzenia FOMC. Zgodnie z zapisem dyskusji wśród członków FOMC pojawiły się różnice zdań dotyczące dalszego kierunku polityki pieniężnej Fed. Wielu członków FOMC wyraziło pogląd, że Rezerwa Federalna po majowym posiedzeniu powinna pozostawić sobie swobodę w podejmowaniu dalszych decyzji i nie deklarować jeszcze swoich dalszych kroków. Część z nich uważa, że konieczna będzie kolejna podwyżka stóp procentowych, jeśli spadek inflacji będzie nadal powolny. Jednocześnie kilku członków FOMC przedstawiło opinię, zgodnie z którą kolejne podwyżki stóp procentowych mogą nie być już konieczne. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym Rezerwa Federalna zakończyła w maju cykl podwyżek stóp procentowych. Uważamy jednak, że nie można wykluczyć scenariusza alternatywnego, w którym Fed zdecyduje się na jeszcze jedną podwyżkę stóp o 25pb na czerwcowym posiedzeniu. Naszym zdaniem publikacja Minutes FOMC będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

Reklama

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Inflacja PCE zwiększyła się w kwietniu do 4,4% r/r wobec 4,2% w lutym. Wzrost został odnotowany również w przypadku inflacji bazowej PCE (4,7% wobec 4,6%). Przyspieszenie tempa wzrostu inflacji zostało odnotowane również w ujęciu miesięcznym, co wskazuje na utrzymującą się silną presję inflacyjną w amerykańskiej gospodarce. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również drugi szacunek amerykańskiego PKB w I kw., zgodnie z którym jego tempo wzrostu sprowadzone do wymiaru rocznego zostało zrewidowane w górę do 1,3% wobec 1,1% w pierwszym szacunku. Na zwiększenie tempa wzrostu PKB złożyły się wyższe wkłady zapasów, wydatków rządowych, inwestycji i konsumpcji prywatnej oraz niższy wkład eksportu netto. Drugi szacunek potwierdził, że głównym źródłem wzrostu amerykańskiego PKB w I kw. była konsumpcja prywatna, podczas gdy w IV kw. były to zapasy. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach na dobra trwałe, które zwiększyły się w kwietniu o 1,1% m/m wobec wzrostu o 3,3% w marcu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (-1,0%).

W ubiegłym tygodniu na świecie: działo się na świecie! - 2W ubiegłym tygodniu na świecie: działo się na świecie! - 2

Bez uwzględnienia środków transportu miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałe zmniejszyła się w kwietniu do -0,2% wobec 0,3% w marcu. Jednocześnie dynamika zamówień na cywilne dobra kapitałowe zmniejszyła się w kwietniu do 1,2% r/r wobec 3,6% w marcu. Jej trzymiesięczna średnia ruchoma pozostaje w wyraźnym trendzie spadkowym, co w naszej ocenie wskazuje na dalsze pogorszenie perspektyw inwestycji w USA. W zeszłym tygodniu opublikowane zostały dane o sprzedaży nowych domów, która zwiększyła się do 683 tys. w kwietniu wobec 656 tys. w marcu. Uwzględniając jednak opublikowane dwa tygodnie temu dane o pozwoleniach na budowę, rozpoczętych budowach i sprzedaży domów na rynku wtórnym nie uważamy, aby dane te świadczyły o trwałym wzroście aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości (por. MAKROmapa z 22.05.2023). Na pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów wskazał finalny indeks Uniwersytetu Michigan (59,2 pkt. w maju wobec 63,5 pkt. w kwietniu i 57,7 pkt. we wstępnym szacunku). Prognozujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego w USA spowolni w II kw. 2023 r. do 0,7%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama