Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UE/ Politico: część krajów przedłuży kadencję obecnym komisarzom, część wyznaczy kandydatów na nowych

|
selectedselectedselected
UE/ Politico: część krajów przedłuży kadencję obecnym komisarzom, część wyznaczy kandydatów na nowych
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Każdy kraj otrzymuje jednego komisarza. Von der Leyen jest kandydatką Niemiec, a Kaja Kallas, popierana przez liderów UE na stanowisko szefa dyplomacji, będzie przedstawicielką Estonii (szef dyplomacji jest mianowany przez Radę Europejską, ale jest wiceprzewodniczącym Komisji). Von der Leyen prosi każdy kraj o nominowanie mężczyzny i kobiety, z wyjątkiem sytuacji, gdy urzędujący komisarz pozostaje na swoim stanowisku.

Jak poinformowało "Politico", część krajów przedłuży kadencję obecnym komisarzom. Wśród nich są: Marosz Szefczovicz (Słowacja) i Valdis Dombrovskis (Łotwa). To samo prawdopodobnie dotyczy Dubravki Szuicy (Chorwacja), chociaż Zagrzeb jeszcze jej oficjalnie nie mianował.

Holenderski komisarz Wopke Hoekstra dołączył do Komisji Europejskiej w październiku jako następca "cara ds. klimatu Fransa Timmermansa" i wraca na kolejne pięć lat, mimo że jego partia nie zasiada w holenderskim rządzie.

Reklama

"Nadal nie jest jasne, czy francuscy i greccy przywódcy zdecydują się odesłać swoich obecnych komisarzy Thierry'ego Bretona i Margaritisa Schinasa" - czytamy w portalu.

"Politico" poinformowało, że coraz więcej krajów zaczęło zgłaszać nazwiska, jeszcze zanim von der Leyen wysłała oficjalny wniosek.

"Hiszpania ma nadzieję na zdobycie dużego portfolio energii i klimatu dla minister ds. transformacji ekologicznej Teresy Ribery (...). Szwecja wysyła swoją minister UE Jessikę Roswall, Finlandia - europosłankę Hennę Virkkunen, ze Słowenii jest wysyłany były prezes Trybunału Obrachunkowego Tomaż Vesel, Irlandia zaproponowała ministra finansów Michaela McGrata, a Czechy nominowały ministra przemysłu i handlu Jozefa Sikelę".

Reklama

Nadal jednak ponad tuzin krajów UE nie przedstawiło propozycji komisarza. Jak dotąd nikt publicznie nie przedstawił dwóch kandydatów, o co wnioskuje von der Leyen. W niektórych przypadkach, zanim cokolwiek oficjalnego zostanie ogłoszone, za kulisami będą toczyły się targi o nazwiska i teki.

"Na Litwie premier i prezydent otwarcie walczą o kandydata. W Polsce walka toczy się za zamkniętymi drzwiami. Inne kraje, takie jak Bułgaria i Belgia, są w trakcie tworzenia nowych rządów, co utrudnia podjęcie decyzji" - poinformował portal.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama