Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tygodnik ING: słabe dane w Eurolandzie i USA. Coraz bliżej cięć stóp w Polsce i nie tylko

|
selectedselectedselected
Tygodnik ING: słabe dane w Eurolandzie i USA. Coraz bliżej cięć stóp w Polsce i nie tylko | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wstępne odczyty PMI w Europie i USA za czerwiec są rozczarowujące. Do słabej koniunktury w przemyśle – na wszystkich rynkach odczyty poniżej granicy 50pkt. i prawie wszędzie gorzej niż miesiąc wcześniej – doszło pogorszenie dobrej koniunktury w usługach. Wprawdzie na wszystkich rynkach, oprócz Francji, usługowe PMI utrzymały się wyraźnie powyżej granicy 50pkt. to jednak są znacznie słabsze niż miesiąc wcześniej. Za pogorszeniem PMI dla strefy euro w przemyśle do 43,6pkt. w czerwcu z 44,8pkt. w maju stał bardzo słaby odczyt z Niemiec (41,0pkt. w czerwcu po 43,5pkt. miesiąc wcześniej), przemysłowy PMI z Francji był niski, ale stabilny.

 

 

Natomiast pogorszenie PMI w usługach w strefie euro wynikało z silnego pogorszenia w obydwu największych gospodarkach strefy euro. PMI w usługach, we Francji zaskakująco spadł do 48,0pkt. w czerwcu z 52,6pkt. w maju, przy konsensusie 52,1pkt. Piątkowe dane będą wspierać gołębie skrzydło w EBC. Raczej nie wpłyną na wyniki głosowania w lipcu (prezes Lagarde zapowiedziała podwyżkę o 25pb w lipcu), ale wynik głosowania we wrześniu pozostaje otwarty.

Reklama

 

Wywiad z członkiem RPP Ireneuszem Dąbrowskim odzwierciedla obecną funkcję reakcji RPP. NBP prezentuje zdecydowanie łagodniejsze podejście niż np. czeski bank centralny i wybiera powolną walkę z inflacją: „aby wpływ m.in. na rynek pracy był jak najmniejszy”. Zdaniem I. Dąbrowskiego główny argument za cięciem stóp to szybki spadek inflacji CPI, który przebiega bardziej optymistycznie od oczekiwań. Przedstawiciel RPP widzi możliwość cięcia stóp w 3-4 kwartale 2023, prawdopodobnie w październiku, lub we wrześniu, gdyby w miesiącach letnich CPI obniżyła się o kolejne 5pp. do jednocyfrowych poziomów.

 

Oceniamy, że szanse na cięcie stóp po wakacjach wzrosły do 65% (wcześniej mówiliśmy 50%), z możliwością iż NBP dokona więcej niż jednej obniżki stóp w 2023. Nasze krótkoterminowe prognozy inflacyjne są optymistyczne (spadek inflacji CPI do poziomów jednocyfrowych we wrześniu, a może sierpniu), dłuższe prognozy inflacji są pesymistyczne (stabilizacja inflacji bazowej na 5%r/r w 24- 25). Czy rynki finansowe odbiorą cięcie stóp jako błąd? Krótkoterminowo takie niebezpieczeństwo jest ograniczone, pomimo iż Fed, ECB czy BoE wciąż kontynuują podwyżki stóp i utrzymują jastrzębie nastawienie. NBP może liczyć na wsparcie ze strony innych banków centralnych w krajach rozwijających się, które wcześniej niż kraje rozwinięte rozpoczęły podwyżki i doprowadziły stopy realne do dodatnich poziomów, a teraz wcześniej rozpoczną cięcia stóp. Pierwszy będzie bank centralny w Chile, pójdzie za nim bank Brazylii, w naszym regionie Węgry i Czechy.

 

Tygodnik ING: słabe dane w Eurolandzie i USA. Coraz bliżej cięć stóp w Polsce i nie tylko - 1Tygodnik ING: słabe dane w Eurolandzie i USA. Coraz bliżej cięć stóp w Polsce i nie tylko - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama