Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To już niemal pewne! Krok w kierunku obniżek stóp procentowych

|
selectedselectedselected
To już niemal pewne! Krok w kierunku obniżek stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spowolnienie inflacji do 10,8 proc. w lipcu, na co wskazują wstępne dane GUS, przybliżają perspektywę rozpoczęcia cyklu obniżania stóp procentowych przez RPP. Wcześniej prezes NBP deklarował, że o łagodzeniu polityki pieniężnej będzie można mówić, gdy wskaźnik wzrostu cen osiągnie wartość jednocyfrową, czyli będzie niższy niż 10 proc. Trudno przewidzieć, czy dojdzie do tego już w kolejnym miesiącu, ale do końca roku wydaje się to niemal pewne. Prezes Polskiego Funduszu rozwoju wyraził przekonanie, że do końca roku niemal pewna jest obniżka stóp procentowych.

 

Część niezależnych analityków takiej pewności nie wykazuje, ale scenariusz łagodzenia warunków monetarnych jest obecnie najbardziej prawdopodobny. Inna sprawa, to wątpliwości co do tego, czy obniżanie stóp procentowych nie będzie skutkowało wydłużeniem ścieżki dochodzenia inflacji do celu, czyli 2,5 proc., plus-minus 1 punkt procentowy. Zdaniem wielu ekonomistów, taki stan możemy osiągnąć dopiero w 2025 r., co oznacza, że z dość wysokim wzrostem cen możemy się borykać jeszcze długo. Niemniej jednak, niezależnie od tempa, kierunek zmian jest przesądzony. To zaś oznaczałoby dobry czas dla obligacji o stałym oprocentowaniu oraz poprawę wyników funduszy obligacyjnych, w wynikającą ze wzrostu cen tego typu papierów.

 

 

Reklama

Co ważne, byłaby to tendencja długoterminowa, niezależnie od możliwych chwilowych korekt. Inwestorzy powinni więc zwrócić uwagę na tę tendencję. Już zresztą widoczny zaczyna być wzrost zainteresowania funduszami obligacyjnymi, o czym świadczy napływ kapitału do nich. Widać to również w reakcji rynku długu. Po ogłoszenia wstępnych danych GUS rentowność skarbowych obligacji dziesięcioletnich spadła w okolice 5,4 proc. Warto także zwrócić uwagę, że tendencja spadku rentowności trwa nieprzerwanie od lutego, gdy jej szczyt przekraczał 6,7 proc. Ruch więc jest trwały i dość dynamiczny i jest niemal pewne, że będzie on kontynuowany w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy.

Zobacz także: Inflacja w Polsce nie odpuszcza, nawet mimo wakacji. Znamy najnowsze dane GUS

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama