Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Te sygnały świadczą o końcu hossy na giełdzie. Nadchodzi wielka zmiana?

|
selectedselectedselected

Na giełdach i w gospodarce obserwujemy bardzo interesujące zjawisko. Spadająca inflacja wraz ze słabnącym PKB mogą prowadzić do sytuacji, w której, aby zarabiać, nie trzeba będzie ponosić dużego ryzyka. Czy to oznacza, że akcje powoli tracą na znaczeniu i kapitał będzie płynąć w stronę obligacji? 

Te sygnały świadczą o końcu hossy na giełdzie. Nadchodzi wielka zmiana?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z artykułu dowiesz się:

  • W której fazie cyklu koniunkturalnego jesteśmy?
  • Dlaczego obligacje mogą okazać się dobrą inwestycją?
  • Czy akcje będą dalej najciekawszym aktywem?

 

 

Rotacja kapitału

Zaczęła się rotacja między akcjami a obligacjami? Znany analityk rynkowy pokazał na platformie X bardzo ciekawy wykres. Porównał ze sobą odwrócone rentowności 10-letnich obligacji rządowych Polski do kontraktów terminowych na indeks WIG20. Wygląda na to, że duzi gracze rozpoczęli rotację kapitału.

 

 

  • Jak duzi rotują, a mali zostają w akcjach, a #CyklKoniunkturalny jest jasny, to warto przemyśleć.
  • Żyjemy w świecie dodatnich realnych stóp, więc nie trzeba ponosić ryzyka, żeby zarabiać.
  • Chyba że ktoś chce - komentował na X Kostecki. 
Reklama

 

Wykres. Odwrócone rentowności 10-letnich obligacji rządowych Polski w stosunku do kontraktów na WIG20

te sygnaly swiadcza o koncu hossy na gieldzie nadchodzi wielka zmiana grafika numer 2te sygnaly swiadcza o koncu hossy na gieldzie nadchodzi wielka zmiana grafika numer 2

Źródło: Kostecki na X

 

Zobacz: Debiuty na GPW i NewConnect w 2024. Długa lista spółek, które mogą wejść na giełdę

 

W jakiej fazie cyklu koniunkturalnego jesteśmy?

Reklama

Projekcje Narodowego Banku Polskiego (NBP) wskazują, że gospodarka wkrótce wejdzie w fazę dezinflacyjnego spowolnienia. Od wiosny 2023 roku obserwowaliśmy najlepszy etap cyklu gospodarczego, charakteryzujący się spadającą inflacją i rosnącym PKB, znany jako dezinflacyjna faza ożywienia gospodarczego. Jednakże, jak pokazują przewidywania NBP, w pierwszym kwartale 2025 roku zarówno inflacja, jak i wzrost PKB osiągną swój szczyt. Następnie, od początku Q2 2025 roku do końca 2026 roku, możemy spodziewać się spadku zarówno dynamiki wzrostu PKB, jak i inflacji. Takie warunki powinny skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżania stóp procentowych. W rezultacie zyski firm mogą rosnąć wolniej niż dotychczas, podczas gdy ceny obligacji mogą wzrastać szybciej.

 

 Rysunek: Barometr gospodarczy F-trust

te sygnaly swiadcza o koncu hossy na gieldzie nadchodzi wielka zmiana grafika numer 3te sygnaly swiadcza o koncu hossy na gieldzie nadchodzi wielka zmiana grafika numer 3

Źródło: F-trust

 

 

Reklama

- Według najnowszych projekcji NBP od początku 2025 r. gospodarka Polski ma wejść w fazę dezinflacyjnego spowolnienia. Oznacza to, że wraz z malejącą dynamiką PKB r/r ma też spadać inflacja. To środowisko, które będzie mogło prowadzić do cięcia stóp procentowych z czasem przez RPP. To z kolei oznacza, że zyski firm będą rosnąć wolniej niż dotychczas, a obligacje mogą drożeć szybciej. Tym samym obligacje to preferowana klasa aktywów w takim otoczeniu makroekonomicznym. - stwierdził dla FXMAGa Daniel Kostecki 

 

Zobacz: Kiedy kupować obligacje? Zwróć uwagę na wysokość stóp procentowych

 

Dlaczego obligacje drożeją?

Faza cyklu, w którą prawdopodobnie powoli wchodzimy, charakteryzuje się tym, że akcje nie są najbardziej pożądanym aktywem. Stopy procentowe pozostaną na wyższych poziomach, co sprawia, że obligacje, zwłaszcza te o stałym kuponie, mogą okazać się lepszą opcją inwestycyjną. Z wysokim kuponem wejdziemy w fazę spowolnienia, a nasz zysk, wraz ze spadkiem inflacji i stóp procentowych, powinien rosnąć:

Obligacje będą z czasem płacić realnie coraz więcej z odsetek, ponieważ jeśli będą one stałokuponowe, to w spadek inflacji od początku 2025 r. będzie powodować realny wzrost odsetek - prognozuje Kostecki.

 

Reklama

Czy inwestorzy porzucą “niepotrzebne” ryzyko na rzecz bezpieczeństwa? Po co ryzykować skoro można korzystać z realnie dodatnich kuponów?

Według Kosteckiego w tym półroczu może nastąpić realizacja zysków z rynku akcji oraz przenoszenie środków do obligacji. Obligacje te mogą wygenerować pozytywny ruch cenowy w związku ze spadkiem stóp procentowych lub przynieść realnie dodatnie odsetki w wyniku spadku inflacji w przyszłości.



Zobacz: Ile było krachów przy aktualnych poziomach stóp procentowych?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama