Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Te czynniki wpłynęły na zaostrzenie warunków kredytowych w strefie euro

|
selectedselectedselected

W I kwartale 2024 banki strefy euro spodziewają się dalszego zaostrzenia polityki netto w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw (procent netto na poziomie 9%). Byłoby to zgodne ze średnim historycznym zaostrzeniem kryteriów netto kredytów dla przedsiębiorstw od początku BLS w 2003 r.

Te czynniki wpłynęły na zaostrzenie warunków kredytowych w strefie euro
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zmiany standardów kredytowych stosowanych przy zatwierdzaniu pożyczek lub linii kredytowych dla MŚP i dużych przedsiębiorstw oraz czynniki mające na to wpływ.

te czynniki wplynely na zaostrzenie warunkow kredytowych w strefie euro grafika numer 1te czynniki wplynely na zaostrzenie warunkow kredytowych w strefie euro grafika numer 1

 

Banki spodziewają się także zwiększenia zaostrzenia netto kredytów dla MŚP (procent netto 10%) i kredytów dla dużych firm (procent netto 12%).

Reklama

 

te czynniki wplynely na zaostrzenie warunkow kredytowych w strefie euro grafika numer 2te czynniki wplynely na zaostrzenie warunkow kredytowych w strefie euro grafika numer 2

 

Ogólne warunki udzielania przez banki nowych kredytów dla przedsiębiorstw uległy dalszemu umiarkowanemu zaostrzeniu.

Zacieśnienie netto przyczyniło się do zaostrzenia polityki kredytowej w poprzednich kwartałach, odzwierciedlając przeniesienie podwyżek stóp procentowych EBC i dostosowania polityki kredytowej banków do wyższego ryzyka kredytowego. Po raz pierwszy od czwartego kwartału 2022 średnie marże kredytów (zdefiniowane jako rozpiętość względem odpowiednich rynkowych stóp referencyjnych) nie wzrosły dalej w wartościach netto na poziomie strefy euro, ale pozostały zasadniczo niezmienione.

Reklama

Rozwój ten wynikał głównie z zawężenia średnich marż kredytowych przez banki we Włoszech, głównie na skutek konkurencji ze strony innych banków, podczas gdy banki w pozostałych trzech największych gospodarkach strefy euro odnotowały dalsze zaostrzenie średnich marż kredytowych. Z kolei marże na bardziej ryzykownych pożyczkach dla przedsiębiorstw rzeczywiście wzrosły jeszcze bardziej na poziomie strefy euro.

 

Zobacz także: Inflacja głównym drogowskazem dla kursu eurodolara (EUR/USD)

 

Część banków jako czynnik zaostrzający wymieniała także poziom stóp procentowych (w ramach „innych czynników”). Oprócz wyceny nowych kredytów banki odniosły się także do zaostrzenia wpływu „innych warunków” poprzez kowenanty kredytowe, wymogi dotyczące zabezpieczeń i wielkość kredytu, pokazując, że banki żądają dodatkowej ochrony przed potencjalnymi stratami kredytowymi w kontekście wyższych kosztów kredytu i słaby wzrost gospodarczy. Ogólnie rzecz biorąc, zaostrzenie polityki netto było mniejsze w czwartym kwartale 2023 r., co odzwierciedlało niezmienione podstawowe stopy procentowe w czwartym kwartale, przy jednoczesnym dalszym przenoszeniu polityki na stopy procentowe za pośrednictwem kanału kredytowego banków.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama