Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek kredytowy 2024

Banki strefy euro odnotowały dalsze niewielkie zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów netto dla gospodarstw domowych na zakup domów (procent netto banków na poziomie 2%). To zaostrzenie standardów kredytowych nastąpiło po sześciu kwartałach znacznego skumulowanego zaostrzenia, które przyczyniło się do zahamowania wzrostu kredytów.

 

Biorąc pod uwagę historyczne właściwości wskaźników wyprzedzających standardów kredytowania kredytów na zakup domów (około dwa kwartały przed faktycznym rozwojem sytuacji w zakresie kredytów), można oczekiwać, że niedawne zaostrzenie standardów kredytowania netto będzie w dalszym ciągu negatywnie wpływać na rzeczywistą dynamikę kredytów dla gospodarstw domowych aż do 2024 r.

 

Zobacz także: Czy ceny mieszkań w Polsce spadną 2024? 3 gotowe rozwiązania na walkę z szalejącym wzrostem

 

Reklama

 

Procent netto spadł w stosunku do trzeciego kwartału 2023 r. (11%) i był zasadniczo zgodny z ówczesnymi oczekiwaniami banków (1%; zob. wykres 8 i tabela poglądowa). Był także poniżej średniej historycznej (6%) i najniższego procentu netto od początku cyklu pieszych wędrówek. Do nieznacznego zacieśnienia sieci przyczyniły się mniejsze kraje strefy euro, przy czym banki w każdej z czterech największych gospodarek strefy euro powołały się na niezmienione standardy udzielania kredytów netto.

 

​​Standardy kredytowe uległy dalszemu zaostrzeniu - 1​​Standardy kredytowe uległy dalszemu zaostrzeniu - 1

Czytaj więcej