Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na froncie: atak Rosji na Ukrainę – stan po 151 dniach walki

|
selectedselectedselected
Sytuacja na froncie: atak Rosji na Ukrainę – stan po 151 dniach walki
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnich tygodniach sytuacja na froncie wojny Rosji z Ukrainą nie zmienia się znacząco. Wojska agresora kontynuują ostrzał obszarów przygranicznych obwodów czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego. Ostrzeliwują również tereny na granicy obwodów charkowskiego i donieckiego na zachód i południe od Iziumu, czemu towarzyszą próby natarcia w kierunku Słowiańska od północnego zachodu. Atak Rosjan w okolicach miejscowości Bohorodyczne miał jednak zostać powstrzymany przez obrońców. Z większą determinacją siły najeźdźcze próbują nacierać na Słowiańsk od północnego wschodu. Intensywne walki toczą się na wschód od Siewierska (w rejonie Biłohoriwka–Werchniokamjanka–Werchniokamjanśke–Iwano-Darjiwka–Spirne), na północny wschód od Bachmutu (Sołedar–Pokrowśke–Wołodymyriwka–Bachmutśke) i na południowy wschód od niego (Werszyna–Dołomitne–Nowołuhanśke–Roty–Semyhirja–Łuhanśke). Na obszarze Izium–Słowiańsk–Kramatorsk–Siewiersk–Bachmut agresor prowadzi nieustanne ostrzały artyleryjskie, lotnicze i rakietowe.

 

Starcia trwają też na północny zachód od Doniecka na linii Wodiane–Wesełe, zaś ostrzały prowadzone są wzdłuż frontu w obwodach donieckim i zaporoskim, a także chersońskim i mikołajowskim. Próby rosyjskiego natarcia w rejonie miejscowości Dawydiw Brid–Biłohirka–Andrijiwka–Suchyj Stawok–Bruskynśke miały zostać odparte przez obrońców. Służby prasowe Sztabu Generalnego oraz Ministerstwa Obrony Ukrainy nie potwierdziły doniesień medialnych o przeprowadzeniu przez wojska ukraińskie kontrofensywy w rejonie miejscowości Wysokopilla, gdzie miało dojść do otoczenia trzech batalionowych grup taktycznych. Oddziały ruchu oporu dokonały natomiast skutecznego ataku na węzeł kolejowy w Nowobohdaniwce, 30 km na północ od Melitopola, jak również ostrzałów mostu na rzece Ingulec w Darjiwce koło Chersonia oraz przeprawy na tamie w Nowej Kachowce.

 

Reklama

Zdaniem zastępcy szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadyma Skibickiego władze rosyjskie zaplanowały utworzenie do końca lipca 16 batalionów ochotniczych w ramach przeprowadzanej w obwodach Federacji Rosyjskiej mobilizacji. Nowo utworzone formacje, złożone z 500–600 żołnierzy, mają wzmocnić ponoszące ogromne straty oddziały walczące na Ukrainie. W wywiadzie dla „The Wall Street Journal” Wołodymyr Zełenski sprzeciwił się zamrożeniu wojny z Rosją – ocenił, że przyniosłoby ono jedynie „pauzę” przed kolejnymi aktami agresji i nie zmieni zasadniczych celów polityki przeciwnika. Prezydent stwierdził ponadto, że ukraińskie społeczeństwo uznaje, iż rozmowy z Moskwą można prowadzić dopiero po wyzwoleniu wszystkich okupowanych terytoriów.

 

21 lipca Zełenski przeprowadził naradę z kluczowymi urzędnikami odpowiedzialnymi za wojsko i służby specjalne. Po jej zakończeniu poinformował, że Ukraina ma znaczny potencjał do zadawania wrogowi odczuwalnych strat i do ofensywy na froncie. Przedstawiciel chersońskiej administracji obwodowej Serhij Chłań oznajmił natomiast, że ukraińska armia „przeszła z działań obronnych do kontruderzenia”. Ukraiński wywiad przekazał zaś, że Rosja – pod postacią pomocy humanitarnej – dostarcza na te tereny uzbrojenie i amunicję, aby uzupełnić straty poniesione w wyniku ostrzałów rakietowych... czytaj więcej

 

 

Reklama

Czytaj więcej

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama