Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna: najważniejsze wydarzenia, którymi żyły i będąc żyć rynki [Polska i świat]

|
selectedselectedselected
Sytuacja makroekonomiczna: najważniejsze wydarzenia, którymi żyły i będąc żyć rynki [Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia było sympozjum w Jackson Hole i kolejne jastrzębie wystąpienie Jerome Powella o gotowości do poświęcenia wzrostu gospodarczego celem zwalczani inflacji, które utwierdziło rynki w negatywnych nastrojach. Duża część amerykańskich tygodniowych danych gospodarczych mogła wskazywać, że ostatnie spowolnienie wzrostu było wynikiem zacieśnienia warunków finansowych. S&P Global pokazał we wtorek, że jego złożona miara aktywności produkcyjnej i usługowej (czyli PMI) osiągnęła poziom 51.3 (w Lipcu: 52.2), co jest najniższym punktem od 25 miesięcy

 

Najliczniejsze dane w ubiegłym tygodniu poznaliśmy z amerykańskiej gospodarki. Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lipcu szósty miesiąc z rzędu, zwalniając do poziomu niewidzianego od początku 2016 roku. Dochody i wydatki osobiste również wzrosły znacznie mniej niż oczekiwano (odpowiednio 0,2% wobec 0,6% i 0,1% wobec 0,4%). Pozytywnie wypadły nowe zamówienia na dobra inwestycyjne niezwiązane z obronnością, z wyłączeniem samolotów, które wzrosły w lipcu o 0,4%, wskazując na wzrost inwestycji przedsiębiorstw, natomiast cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadły do najniższego poziomu od miesiąca. Indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan również wzrósł bardziej niż oczekiwano, osiągając w sierpniu poziom 58,2 po tym, jak w czerwcu osiągnął rekordowo niski poziom 50. Wybrany przez amerykańską Rezerwę Federalną miernik trendów cenowych, miesięczny wskaźnik inflacji PCE, zweryfikował, że inflacja w ostatnim czasie spowolniła. Według indeksu cen wydatków na konsumpcję osobistą, ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 6,3% w porównaniu z rokiem wcześniej, co oznacza spadek z 6,8% w czerwcu. Po wyłączeniu niestabilnej żywności i gazu, ceny wzrosły o 4,6%. W nadchodzący w piątek miesięcznym raporcie z amerykańskiego rynku pracy okaże się, czy zapoczątkowany w lipcu trend wzrostowy liczby miejsc pracy utrzymał się w sierpniu pomimo rosnącej inflacji. Przypominamy, że gospodarka amerykańska dodała w lipcu 528 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej od pięciu miesięcy, a stopa bezrobocia spadła do 3,5%.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Stopa bezrobocia w poszczególnych krajach oraz inflacja r/r w Polsce - 1Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Stopa bezrobocia w poszczególnych krajach oraz inflacja r/r w Polsce - 1

 

Reklama

Według ankiet menedżerów ds. zakupów, aktywność biznesowa w strefie euro skurczyła się w sierpniu drugi miesiąc z rzędu, co jest kolejną oznaką potencjalnej recesji w trzecim kwartale. Indeks Composite Purchasing Managers' Index (PMI) dla S&P Global spadł z 49,9 w lipcu do 49,2 w sierpniu, co jest nowym 18-miesięcznym minimum. Wyniki poniżej 50 sygnalizują spowolnienie gospodarcze. Sondaże zaufania konsumentów i przedsiębiorców w Niemczech osiągnęły nowe minima. We wrześniu, kiedy rodziny oszczędzały, aby pokryć rosnące rachunki za energię, zaufanie uderzyło w nowy rekordowo niski poziom, według badania Instytutu GfK przeprowadzonego wśród 2.000 konsumentów. Według instytutu ifo, niepewność spowodowana konfliktem na Ukrainie oraz oznaki zbliżającej się recesji sprawiły, że morale przedsiębiorców spadły w sierpniu do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku.

 

W Polsce w zeszłym tygodniu najważniejszą informacją ekonomiczną, była opublikowana w środę stopa bezrobocia, która wzrosła z 4,8% do 4,9% wciąż pozostając na bardzo niskim poziomie. Jest to nadal jedna z niższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, świadcząca o relatywnej sile polskiej gospodarki.

 

W nadchodzącym tygodniu najważniejszym punktem w kalendarzu publikacji makroekonomicznych w kraju będzie wstępny szacunek inflacji w sierpniu, który zostanie opublikowany w środę. Prognozujemy, że dzięki tańszym paliwom dynamika cen dóbr i usług konsumpcyjnych spadła do 15.4-15.5% r/r z 15.6% r/r w lipcu.

 

Reklama

Poza danymi o inflacji tego samego dnia GUS przedstawi również finalny szacunek Produktu Krajowego Brutto w drugim kwartale, wraz z rozbiciem na Rachunki Narodowe. Biorąc pod uwagę solidne wydatki inwestycyjne firm w okresie kwiecień-czerwiec spodziewamy się, że za spadkiem wolumenu produkcji o 2.3% kw/kw stał przede wszystkim niższy niż w poprzednich kwartałach przyrost zapasów. Tymczasem w czwartek zaprezentowany zostanie sierpniowy wskaźnik PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego. Przewidujemy, że potwierdzi on pogarszającą się koniunkturę, Wyraźnie obniżający się w poprzednich miesiącach sub-indeks zamówień wskazywał na słabnący popyt, co naszym zdaniem zostanie potwierdzone także w tym miesiącu.

 

Poza Polską, uwaga rynków skupi się najprawdopodobniej przede wszystkim na zaplanowanej na piątek publikacji danych o rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Mogą one mieć duże znaczenie dla oczekiwań, co do ścieżki stóp procentowych w USA. Kolejne mocne wyniki zatrudnienia i wynagrodzeń wzmocniłyby przewidywania znaczącego zacieśnienia polityki pieniężnej w największej gospodarce świata. W Niemczech opublikowana zostanie natomiast sierpniowa inflacja CPI, która zdaniem konsensusu rynkowego, przyspieszyła do 7.8% r/r z 7.5%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama