Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Styczniowa inflacja może zaskoczyć. Te wydarzenia zaważą na kursie złotego (PLN)

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na czwartek publikacja danych o styczniowej inflacji w Polsce, która zmniejszyła się naszym zdaniem do 4,1% r/r wobec 6,2% w grudniu.

Styczniowa inflacja może zaskoczyć. Te wydarzenia zaważą na kursie złotego (PLN)
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kierunku obniżenia inflacji oddziaływał spadek wkładów wszystkich jej głównych składowych. Nasza prognoza kształtuje się zgodnie z konsensusem rynkowym, a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

 

styczniowa inflacja moze zaskoczyc te wydarzenia zawaza na kursie zlotego pln grafika numer 1styczniowa inflacja moze zaskoczyc te wydarzenia zawaza na kursie zlotego pln grafika numer 1

 

Reklama

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Prognozujemy, że inflacja ogółem zmniejszyła się w styczniu do 3,0% r/r wobec 3,4% w grudniu, do czego przyczynił się spadek inflacji bazowej (3,8% wobec 3,9%) oraz niższa dynamika cen nośników energii. Materializacja naszej prognozy oznaczałaby coraz wolniejszy spadek inflacji CPI w USA, w szczególności w przypadku inflacji bazowej. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach odnotowujemy coraz większą rozbieżność pomiędzy ścieżką inflacji CPI i (wyraźnie niższą) ścieżką inflacji PCE, która jest preferowaną przez Fed miarą tempa wzrostu cen. Spadek inflacji bazowej PCE sygnalizuje ryzyko wcześniejszych obniżek stóp procentowych (już nawet w II kw.) niż obecnie oczekujemy w naszym scenariuszu bazowym (lipiec br.). Oczekujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 0,2% m/m w styczniu z 0,1% m/m w grudniu, co było związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi podbijającymi produkcję w kategorii „dostawa mediów”. Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zmniejszyła się w styczniu o 0,2% m/m wobec wzrostu o 0,6% w grudniu ze względu na niższą sprzedaż w branży motoryzacyjnej. Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów domów (1465 tys. w styczniu wobec 1460 tys. w grudniu) oraz pozwoleń na budowę (1490 tys. wobec 1493 tys.) wskażą na utrzymującą się niską aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości. Naszym zdaniem wstępny indeks Uniwersytetu Michigan (80,0 pkt. wobec 79,0 pkt.) wskaże na poprawę nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych. Będzie ona wynikiem dobrej sytuacji na rynku pracy oraz stopniowego spadku inflacji. Uważamy, że sumaryczny wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na rynki finansowe będzie ograniczony.

 

styczniowa inflacja moze zaskoczyc te wydarzenia zawaza na kursie zlotego pln grafika numer 2styczniowa inflacja moze zaskoczyc te wydarzenia zawaza na kursie zlotego pln grafika numer 2

 

Dzisiaj poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w grudniu ub. r. Oczekujemy zmniejszenia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących do 332 mln EUR wobec 1325 mln EUR w listopadzie ub. r., będącego wynikiem przede wszystkim niższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu spadła z -2,1% r/r w listopadzie do -3,4% w grudniu, a tempo wzrostu importu zmniejszyło się z -8,0% r/r do -10,5%. Do spadku obu dynamik w grudniu przyczyniła się niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

We wtorek poznamy wstępny szacunek PKB w Polsce w IV kw. 2023 r. Na podstawie opublikowanych dwa tygodnie temu przez GUS danych o PKB w całym 2023 r. (por. MAKROpuls z 31.01.2024) szacujemy, że tempo wzrostu PKB zwiększyło się do 1,0% r/r w IV kw. z 0,5% w III kw. ub. r. Do przyspieszenia wzrostu gospodarczego przyczyniły się wyższe wkłady inwestycji i zmiany zapasów. Publikacja danych o PKB nie powinna wywołać znaczącej reakcji rynków.

 

Zobacz także: Kursy walut - dolar i polski złoty pod presją danych o inflacji. Kalendarz makroekonomiczny

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama