Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

realna inflacja w Polsce w listopadzie

Po dość zaskakującym pozostawieniu stóp procentowych bez zmian na listopadowym posiedzeniu RPP, poznaliśmy najnowsze projekcje inflacji i tempa wzrostu gospodarczego od NBP, na bazie których Rada podejmowała decyzję. Listopadowa projekcja wprawdzie zakłada szybszy od wcześniejszych założeń wzrost gospodarczych, jednak oddala nas od osiągnięcia celu inflacyjnego.

 

Na skróty:

  • Po zaskakującej decyzji RPP na listopadowym posiedzeniu, NBP opublikował najnowsze projekcje makroekonomiczne
  • Zakładają one mocniejszy spadek inflacji w 2023 i 2024 roku
  • Jednocześnie projekcja oddala dynamikę cen w 2025 roku od celu inflacyjnego
  • To zaś może oznaczać, że na kolejne obniżki stóp NBP trzeba będzie sporo poczekać
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Coraz dalej od celu inflacyjnego

W komunikacie po listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej opublikowano informację na temat najnowszych projekcji NBP na temat przyszłej inflacji oraz tempa wzrostu gospodarczego w perspektywie najbliższych dwóch lat.

Listopadowa projekcja NBP zakłada, że (przy założeniu obecnej wysokości stóp procentowych na poziomie 5,75 proc.):

  • inflacja na koniec 2023 roku znajdzie się z 50 proc. prawdopodobieństwem w przedziale 11,3-11,5 proc., a więc prognozowany wskaźnik CPI w 2023 roku to 11,4 proc. W poprzedniej, lipcowej projekcji CPI na koniec 2023 roku miał wynieść 11,9 proc.
  • Inflacja w 2024 roku, zgodnie z listopadową projekcją NBP ma spaść do 4,7 proc., podczas gdy we wcześniejszej projekcji zakładano CPI w 2024 roku na poziomie 5,3 proc.
  • Najciekawsza jest jednak projekcja inflacji na 2025 rok: listopadowa prognoza NBP zakłada wskaźnik CPI w 2025 roku na poziomie 3,8 proc., czyli wyższym niż w lipcowej projekcji (3,6 proc)

 

Zobacz także: Posiedzenie RPP - stopy procentowe w Polsce w dół po raz trzeci?

Reklama

 

Rewizja w górę projekcji inflacji na 2025 rok jest dość niepokojąca, szczególnie że prognoza bierze pod uwagę bieżący poziom stóp procentowych (w rozumieniu: po październikowym posiedzeniu RPP), a więc już po dwóch obniżkach stóp procentowych łącznie o 100 pb. To zaś sugeruje, że kolejne obniżki stóp procentowych, na które zdecyduje się Rada Polityki Pieniężnej będą jeszcze mocniej oddalały NBP od celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. (+/- 1 pkt. Proc.).

 

Inflacja to jednak nie wszystko, bo istotne są również projekcje wzrostu gospodarczego:

  • Dynamika PKB w listopadowej projekcji została obniżona do 0,3 proc. w 2023 roku, z wcześniejszych 0,6 proc.
  • W 2024 roku tempo wzrostu gospodarczego ma wynieść 2,9 proc., wobec lipowej projekcji na poziomie 2,4 proc.
  • Do rewizji w górę dynamiki PKB doszło również w 2025 roku: listopadowa projekcja zakłada wzrost o 3,6 proc., wobec wcześniejszych 3,3 proc.

 

Reklama

  

Analitycy mBanku są zdania, że do publikacji kolejnej projekcji makroekonomicznej NBP, czyli do marca przyszłego roku, stopy procentowe pozostaną bez zmian. Będzie to związane ze wstrzymaniem dezinflacji, a nawet kolejnymi rosnącymi odczytami dynamiki cen w skali roku.

 

Zobacz także: NBP ujawnia kto był za "drastycznym osłabieniem polskiego złotego"

 

Reklama

 

Co ciekawe, analitycy już wcześniej zwracali uwagę na to, że listopadowa obniżka stóp procentowych (do której finalnie nie doszło) będzie ostatnią w tym roku, a na kolejne cięcia trzeba będzie poczekać również w 2024. 

Na listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostały bez zmian, co oznacza utrzymanie stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc., po dwóch kolejnych obniżkach stóp - o 75 pb. we wrześniu i o 25 pb. w październiku.

 

Czytaj również: Stopy procentowe w Polsce w listopadzie - RPP znów zaskoczyła! Kurs PLN reaguje

Czytaj więcej

Artykuły związane z realna inflacja w Polsce w listopadzie