Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w Polsce styczeń 2024

W nadchodzącym roku chcielibyśmy życzyć Nam Wszystkim makroekonomicznego zdrowia, gospodarczej pomyślności, geopolitycznego spokoju oraz Szczęśliwego Nowego 2024 roku!

 

Makroekonomiczne zdrowie, to głównie kondycja naszego budżetu oraz w powiązaniu - naszych finansów osobistych. Projekt budżetu nowego rządu zakłada deficyt wyższy (w porównaniu do poprzedniego) o ok. 19 mld PLN, przy założeniu 3% wzrostu gospodarczego oraz inflacji na poziomie 6,6% (średniorocznie) w 2024 roku. Żeby sfinansować ambitny program społeczny potrzeby pożyczkowe netto wzrosną do rekordowych 252mld PLN. W ujęciu relatywnym deficyt ma wynieść 5,1% PKB i żeby go sfinansować, oprócz krajowego sektora bankowego, który będzie wiodącym dostarczycielem płynności (w uproszczeniu – z naszych oszczędności), w większym stopniu sięgniemy do kieszeni zagranicznych inwestorów (emisje obligacji walutowych). Na początku roku MF sprzedał 10- i 20-letnie obligacje o wartości 3,75 mld euro przy popycie sięgającym ponad 10 mld euro, a dzień później sprzedał polskie obligacje o wartości 8 mld PLN przy popycie sięgającym prawie 16 mld PLN! Życzymy sobie, aby tak duży popyt na polskie aktywa trwał przez cały rok.

 

Reklama

Gospodarczą pomyślność i wzrost gospodarczy mają nam zapewnić w tym roku inwestycje i konsumpcja. Inwestycje maja rosnąć w ramach m.in. odblokowanego Krajowego Programu Odbudowy, a konsumpcja gospodarstw domowych dzięki podwyżkom (płaca minimalna, 800+, dla nauczycieli, dla „budżetówki”) i programom fiskalnym (przedłużanie tarcz, „babciowe”, „Mieszkanie na start”). Ciągle niestety dużą niewiadomą jest inflacja. Skuteczne prognozowanie uzależnione jest jednak od trafnego przewidzenia regulacji dotyczących energii i 0% VAT na żywność (przedłużenie tarcz) oraz właściwej oceny ciągle mocnego rynku pracy i dynamiki wzrostu wynagrodzeń.

 

Nadchodzący rok obfitował będzie w ważne z punktu widzenia stabilności – wybory polityczne. Oprócz wyborów prezydenckich w USA (5.11), Rosji (17.03) i polskich wyborów do samorządów (7.04) i europarlamentu (czerwiec) istotne mogą być głosowania na Tajwanie (13.01), Białorusi (25.02) oraz parlamentarne w Wielkiej Brytanii (jesień). Nie zapominamy o Chinach, konflikcie za naszą wschodnią granicą oraz z uwagą obserwujemy wydarzenia na Bliskim Wschodzie, których przebieg może mieć zasadniczy wpływ na zachowania rynków.

 

Zobacz także: Gospodarka USA w oczach bankierów i zarządzających. Recesja będzie opóźniona?

 

Reklama

Przede wszystkim jednak, bez względu na to co przyniesie Nowy Rok, życzymy dobrych wyników inwestycyjnych!

Prognozy gospodarcze dla Polski na 2024 rok. Gospodarczą pomyślność gospodarczy mają nam zapewnić inwestycje i konsumpcja - 1Prognozy gospodarcze dla Polski na 2024 rok. Gospodarczą pomyślność gospodarczy mają nam zapewnić inwestycje i konsumpcja - 1

 

 

Czytaj więcej