Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Polsce: pojawiło się istotne ryzyko dla naszej prognozy [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat, grudzień]

|
selectedselectedselected
Stopy procentowe w Polsce: pojawiło się istotne ryzyko dla naszej prognozy [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat, grudzień] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przez większą część tygodnia inwestorzy zdawali się koncentrować na danych dotyczących inflacji cen producentów (PPI), które zostały opublikowane w piątek rano. Statystyki PPI nieznacznie przekroczyły konsensusowe prognozy, wznosząc się na poziom 7,4% w ujęciu rocznym, w przeciwieństwie do 7,2%, co spowodowało silny spadek kontraktów terminowych na akcje.

Dużym pozytywnym zaskoczeniem okazał się indeks aktywności sektora usługowego Institute for Supply Management (ISM), który wbrew prognozom wzrósł do 56,5, czyli blisko maksimów z ostatnich kilku miesięcy, co spowodowało, że tydzień rozpoczął się negatywnie (odczyty powyżej 50 oznaczają ekspansję).

 

PKB dla strefy euro został zrewidowany wyżej, ale ostatnie badania PMI wskazują na spowolnienie. Wzrost wydatków rodzinnych i inwestycji korporacyjnych przyczynił się do wzrostu gospodarki strefy euro o 0,3% w ujęciu sekwencyjnym w trzecim kwartale, wobec wstępnych szacunków na poziomie 0,2%. Niemiecka produkcja przemysłowa spadła w październiku, ale w wolniejszym tempie niż oczekiwano. Sprzedaż detaliczna w strefie euro odnotowała największy miesięczny spadek w tym roku.

Jednakże złożony indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) S&P Global, który mierzy aktywność biznesową w sektorach produkcji i usług, wzrósł nieznacznie z odczytu 47,3 w październiku do 47,8 w listopadzie. Pomimo wzrostu, wskaźnik PMI pozostał poniżej 50, co sprawia, że jest to siódmy miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik ten znajduje się w strefie spadkowej.

Reklama

 

W środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W efekcie stopa referencyjna w grudniu wynosi 6.75%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i nie wpłynęła istotnie na złotego. W oświadczeniu po posiedzeniu zaznaczono, że pojawiły się sygnały spowolnienia dynamiki inflacji w niektórych gospodarkach rozwiniętych oraz podkreślono perspektywy dalszego osłabienia aktywności, zarówno na zewnątrz, jak i w Polsce. W przypadku Polski RPP stwierdziła, że spodziewa się spowolnienia, ale dodała, że ruch ten inflacji będzie "stopniowy".

Wypowiedź nie sygnalizowała formalnego zakończenia obecnego cyklu podwyżek stóp i pozostawiła otwarte drzwi dla kolejnych podwyżek. Fragment ten nie został zmieniony w stosunku do poprzednich oświadczeń.

 

 

Reklama

W świetle coraz bardziej gołębich komunikatów ze strony członków RPP wyraźnie wzrosło ryzyko dla naszej prognozy stóp procentowych w Polsce. Uważamy jednak, że nadchodzące dane z polskiej gospodarki powinny sprawić, że marcowe posiedzenie NBP (na którym bank centralny dokona kolejnej aktualizacji prognozy inflacji) może być okazją do wznowienia cyklu. Co więcej, dane z najbliższego okresu powinny sugerować, że pole do jakichkolwiek obniżek stóp w Polsce w przyszłym roku jest naszym zdaniem bardzo ograniczone.

 

Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Konsensus zakłada wzrost stóp procentowych o 50pb, do 4.25-4.50%. Choć ostatnie dane z USA były znacznie lepsze od prognoz, to jednak listopadowe komentarze przedstawicieli FOMC oraz protokół z ostatniego posiedzenia wyraźnie sugerowały, że Fed spowolni tempo zacieśniania monetarnego. Perspektywa tego powinna sprzyjać ożywieniu popytu na ryzyko. Decyzja, wraz z nową projekcją ekonomiczną zostanie opublikowana w środę już po zamknięciu europejskiej sesji. Dzień później odbędzie się posiedzenie Europejskiego Bank Centralnego. W tym przypadku konsensus również zakłada wzrost stóp procentowych o 50pb, do 2.00% w przypadku stopy depozytowej. W przeciwieństwie do Fed, EBC podtrzymuje swoją jastrzębią retorykę. Pod koniec listopada Christine Lagarde sygnalizowała, że bank będzie musiał podwyższać stopy procentowe w przyszłym roku aby obniżyć inflację, nawet jeśli gospodarka będzie słabła.

 

Dynamika inflacji HICP w strefie euro w październiku nieznacznie spowolniła z 10.6% do 10% r/r. Nowe dane opublikowane zostaną w przyszłym tygodniu w piątek po posiedzeniu EBC. Kolejnym istotnym punktem w nadchodzącym tygodniu będą grudniowe wstępne szacunki PMI w przemyśle i usługach w głównych gospodarkach świata. Od lipca br. roku indeks PMI dla przemysłu znajduje się poniżej 50pkt, czyli poziomu rozgraniczającego recesję od ekspansji. W listopadzie dane nieznacznie się polepszyły, jednak w dalszym ciągu wskazują na recesję w sektorze.

 

Reklama

Gołębie wypowiedzi członków RPP. Czy dane PMI wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1Gołębie wypowiedzi członków RPP. Czy dane PMI wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama