Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Standardy kredytowe coraz ostrzejsze. Sytuacja gospodarcza wymusza zmiany kryteriów

|
selectedselectedselected

Banki strefy euro dodatkowo umiarkowanie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów lub linii kredytowych dla przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2023 r. (procent netto banków 4%; zob. wykres 1 i tabela przeglądowa).

Standardy kredytowe coraz ostrzejsze. Sytuacja gospodarcza wymusza zmiany kryteriów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zaostrzenie stanowi uzupełnienie znacznego skumulowanego zaostrzenia polityki pieniężnej od 2022 r., co – wraz ze słabym popytem – przyczyniło się do silnego spadku dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw. Wpływ poprzedniego zaostrzenia będzie w dalszym ciągu ograniczał dynamikę kredytów w nadchodzących kwartałach, zgodnie z właściwościami wiodących wskaźników standardów kredytowych (około 5–6 kwartałów przed faktycznym rozwojem kredytów), tak że można oczekiwać, że faktyczna akcja kredytowa dla przedsiębiorstw pozostanie słaba w 2024 r.

 

Za zaostrzeniem polityki pieniężnej w czwartym kwartale odpowiedzialne były banki w Niemczech i kilku mniejszych krajach strefy euro, podczas gdy banki w pozostałych trzech największych gospodarkach strefy euro odnotowały niezmienione standardy udzielania kredytów. Odsetek netto banków zgłaszających zaostrzenie złagodził się w porównaniu z poprzednim kwartałem (12% w III kwartale 2023 r.) i był niższy od oczekiwań banków (7%). Po raz pierwszy od I kwartału 2022 roku był także poniżej średniej historycznej (9%).

Zaostrzenie netto kryteriów kredytowania było podobne w przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz kredytów dla dużych firm (procent netto odpowiednio 5% i 4%; zob. wykres 2). Był on silniejszy w przypadku kredytów długoterminowych (7%) niż krótkoterminowych (4%).

Reklama

 

standardy kredytowe coraz ostrzejsze sytuacja gospodarcza wymusza zmiany kryteriow grafika numer 1standardy kredytowe coraz ostrzejsze sytuacja gospodarcza wymusza zmiany kryteriow grafika numer 1

 

Postrzeganie ryzyka przez banki w dalszym ciągu miało wpływ na zaostrzenie polityki, natomiast wpływ kosztów funduszy i sytuacji bilansowej, konkurencji i tolerancji na ryzyko przez banki w czwartym kwartale 2023 był zasadniczo neutralny na poziomie strefy euro (zob. wykres 1 i tabela 1 ).

Słaba sytuacja gospodarcza i perspektywy gospodarcze, a także ryzyko kredytowe przedsiębiorstw związane z ich sytuacją finansową były głównymi przyczynami zaostrzenia się postrzegania ryzyka. Banki w większości największych gospodarek strefy euro odnotowały wpływ zaostrzenia polityki pieniężnej ze względu na większe ryzyko kredytowe. W związku z tym część banków jako dodatkowy czynnik zaostrzający (uwzględniany w „pozostałych czynnikach”) wymieniała podwyższony poziom stóp procentowych.

Reklama

 

Zobacz także: Wakacje kredytowe na nowych zasadach! Zobacz, jakie będą obowiązywały kryteria

 

Z drugiej strony, chociaż banki zgłaszały w poprzednich kwartałach niższą tolerancję na ryzyko, co przyczyniło się do zaostrzenia standardów kredytowych, w czwartym kwartale banki nie dokonały dalszej korekty swojej tolerancji na ryzyko. Własna sytuacja finansowa banków w zakresie ich pozycji kapitałowej i płynnościowej, a także kosztów finansowania rynkowego nie przyczyniła się do dalszego zaostrzenia, a banki we Włoszech odnotowały nawet wpływ netto na złagodzenie ich dostępu do finansowania rynkowego. Zdaniem ankietowanych banków konkurencja miała neutralny wpływ netto na standardy kredytowe w IV kwartale 2023 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (European Central Bank - ECB). Siedzibą ECB jest Frankfurt nad Menem. Głównym zadaniem banku jest ustalanie i prowadzenie wspólnej polityki monetarnej w strefie euro oraz utrzymanie siły nabywczej euro, a tym samym zapewnienie stabilności cen w strefie euro.


Reklama
Reklama