Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek produkcji wyhamował, choć nastroje w przemyśle pozostają negatywne

|
selectedselectedselected
Spadek produkcji wyhamował, choć nastroje w przemyśle pozostają negatywne | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu (licząc w cenach stałych) wyhamował w maju do 3,2% r/r wobec spadku o 6,0% r/r w kwietniu, co jest wynikiem zbliżonym do oczekiwań. To czwarty z rzędu miesiąc, w którym produkcja jest niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Skala spadku wyhamowała w maju, czemu pomógł korzystniejszy niż w poprzednim miesiącu wpływ efektu kalendarzowego. Wyhamował także spadek produkcji w ujęciu miesięcznym (-1,0% m/m, eliminując wpływ czynników sezonowych), wobec spadku o 1,6% m/m miesiąc wcześniej.

 

Sektor przemysłu pozostaje pod negatywnym wpływem wysokiej inflacji i spadającego popytu, co szczególnie widoczne jest w utrzymującym się głębokim spadku produkcji dóbr trwałego użytku (-11,8% r/r w maju). Zgodnie z oczekiwaniami silnie obniżyła się także produkcja dóbr związanych z energią (-11,6% r/r). Spadek produkcji w ujęciu r/r odnotowano w 21 z 34 działach przemysłu (wobec 25 przed miesiącem), a najsilniejszy miał miejsce w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (-22,5% r/r), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-20,7% r/r), czy w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (-19,7%). Wsparciem produkcji były natomiast wyniki branż, gdzie wysoki udział sprzedaży kierowany jest na eksport. Rosła bowiem produkcja urządzeń elektrycznych (+14,5%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (11,7% r/r), czy też maszyn i urządzeń (+4,0%). Branże te nadrabiają zaległości produkcyjne i niewątpliwie sprzyja temu udrożnienie łańcuchów dostaw. Relatywnie dobre wyniki tych branż to zapewne efekt realizacji zamówień, które napływały w ostatnich miesiącach, podczas gdy dane wysokie częstotliwości wskazują na stopniowe schładzanie popytu zewnętrznego ze względu na pogorszenie koniunktury naszych głównych partnerów handlowych. 

Wyhamowanie spadku produkcji i inflacji cen producenta w maju - 1Wyhamowanie spadku produkcji i inflacji cen producenta w maju - 1

 

Reklama

Dane za maj wpisują się w obraz przemysłu widoczny już w poprzednich miesiącach. Spadający popyt krajowy i dekoniunktura w zakresie budownictwa mieszkaniowego ograniczają produkcję dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. Jego spadek neutralizuje częściowo utrzymujący się wzrost eksportu, którego filarem jest przede wszystkim sektor motoryzacyjny. Kolejne miesiące powinny przynieść utrzymanie negatywnych tendencji w przemyśle, choć nie spodziewamy się znacznego pogłębienia spadków. W drugiej połowie roku przemysł zacznie stopniowo odbudowywać się, czemu pomoże wzrost konsumpcji prywatnej, wspierany zniżką inflacji i wzrostem realnych dochodów rozporządzalnych. Z drugiej jednak strony ostatnie miesiące przyniosły pogorszenie koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych, co szczególnie widoczne jest w sektorze przemysłowym. Już teraz znajduje to odzwierciedlenie w wyhamowaniu dynamiki nowych zamówień. Wsparcie ze strony popytu zewnętrznego może zatem słabnąć. 

 

Silniej od oczekiwań spadł indeks PPI, który w maju wyniósł 3,1% r/r, najniżej od lutego 2021. To w dużej mierze efekt spadających cen surowców, w tym także ropy naftowej. Spadki cen produkcji sprzedanej przemysłu mają jednak szeroki zakres, czemu sprzyja też mocniejszy złoty, udrożnienie łańcuchów dostaw, a także spadek cen frachtu. Dalszego spadku inflacji cen producenta spodziewamy się w kolejnych miesiącach, co może sprzyjać złagodzeniu napięć inflacyjnych na poziomie cen konsumenta, szczególnie cen towarów.

Opublikowane dziś dane wskazują na wyhamowanie spadków produkcji, choć nastroje w przemyśle pozostają negatywne. Biorąc pod uwagę wyniki za kwiecień i maj szacujemy, że wkład przemysłu do PKB pozostanie ujemny. Druga połowa roku może przynieść stopniową odbudowę produkcji, choć ryzykiem pozostaje skala dekoniunktury u naszych głównych partnerów handlowych. Dane za maj nie zmieniają naszej oceny perspektyw gospodarki i polityki pieniężnej. Wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariusze pozostaje stabilizacja stóp procentowych. Uporczywa inflacja cen usług, ciasny rynek pracy i podwyższona presja płacowa nie dają przestrzeni do szybkich obniżek stóp procentowych. Niemniej kontynuacja dezinflacji, a szczególnie obniżenie się wskaźnika CPI może być argumentem dla części członków RPP do szybszego rozważenia złagodzenia polityki monetarnej

Zobacz takżeKolejne rozczarowujące dane z polskiego przemysłu! Rynek pracy pokazuje swoją moc

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama