Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słodko gorzki start trzeciego kwartału. Nadciąga mocne ochłodzenie

|
selectedselectedselected
Słodko gorzki start trzeciego kwartału. Nadciąga mocne ochłodzenie  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS rozpoczął publikację lipcowych danych makro. Te miały dwa oblicza. Z jednej strony rozczarowały w kontekście koniunktury gospodarczej, z drugiej wpisały się w scenariusz dalszego chłodzenia inflacji. Zaczynając od najważniejszej pozycji - produkcja przemysłowa spadła o 2,7% r/r, a więc wyraźnie poniżej oczekiwań, zarówno naszych (-1,1% r/r) jak i konsensusu (za PAP: -0,8% r/r).

Na niewielki plus należy zapisać, że lekko w górę zostały skorygowane dane czerwcowe (z -1,4% r/r do -1,1% r/r). Po wyrównaniu sezonowym m/m produkcja obniżyła się o 1%. Tym samym pozytywny wydźwięk czerwcowego odbicia w przemyśle został anulowany, a scenariusz wyraźniejszego odbicia gospodarki po dołku w 2Q’23 ma mniejszą szansę na realizację. Wiele wskazuje na to, że przemysł pozostanie w najbliższych miesiącach hamulcowym krajowej koniunktury. Jest jednak też pozytywny aspekt takiego stanu rzeczy – dalsze szybkie obniżanie presji cenowej. Wskaźnik PPI w lipcu spadł do -1,7% r/r, a więc nieco mocniej od oczekiwań naszych (-1,3% r/r) i konsensusu (za PAP: -1,2% r/r). Nieco w dół zrewidowany został odczyt czerwcowy, z 0,5% r/r do 0,3% r/r. Spadające ceny producentów powinny wspierać proces obniżania inflacji konsumenckiej w kolejnych miesiącach. Więcej na temat powyższych tematów pisaliśmy tutaj.

Słodko gorzki start trzeciego kwartału. Nadciąga mocne ochłodzenie  - 1Słodko gorzki start trzeciego kwartału. Nadciąga mocne ochłodzenie  - 1

 

Rynek pracy wykazuje symptomy chłodzenia

Wczoraj GUS publikował także lipcowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Te w ogólnym wymiarze też wpisywały się raczej w scenariusz chłodzenia inflacji. Dynamika płac obniżyła się z 11,9% r/r do 10,4% r/r, a zatrudnienia z 0,2% r/r do 0,1% r/r. Per saldo można zatem mówić o hamowaniu na rynku pracy, aczkolwiek tu spadamy z wysokiego konia –koniunktura wciąż jest mocna w relacji do spowolnienia/dekoniunktury obserwowanych w sferze realnej. Oczywiście w danych o płacach jest więcej niuansów i wyraźne obniżenie lipcowej dynamiki płac, w ujęciu realnym wracającej na minusy, jest lekko zaburzone przez różne efekty statystyczne. Ale szersze tendencje są dość jednoznaczne – wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw hamuje, podobnie jak zatrudnienie. To element, który może opóźniać ożywienie w konsumpcji i pośrednio powinien wspierać obniżanie inflacji. Więcej na temat danych z sektora przedsiębiorstw pisaliśmy tutaj.

Zobacz także: Spełnia się marzenie NBP - znów mamy jednocyfrową inflację w Polsce! Jest tylko jedno ale…

Reklama

 

Słodko gorzki start trzeciego kwartału. Nadciąga mocne ochłodzenie  - 2Słodko gorzki start trzeciego kwartału. Nadciąga mocne ochłodzenie  - 2

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama