Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Śląskie/ Ponad 10 mln zł na wsparcie podnoszenia kompetencji w podregionach górniczych

|
selectedselectedselected
Śląskie/ Ponad 10 mln zł na wsparcie podnoszenia kompetencji w podregionach górniczych
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

„To szansa dla wielu osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą brać udział w szkoleniach, studiach podyplomowych i innych formach kształcenia, aby poszerzać swoją wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności” - wynika z informacji Funduszu.

Projekt „Rozwój zielonych kompetencji poprzez usługi rozwojowe” jest kierowany do osób dorosłych, które z własnej inicjatywy planują skorzystać z usług rozwojowych, w tym studiów podyplomowych, aby zdobyć umiejętności zawodowe niezbędne do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki.

Wsparcie to ma być szczególnie kierowane do osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, jak pracownicy górnictwa lub branży okołogórniczej, w wieku co najmniej 55 lat, bezrobotnych, z niepełnosprawnością, w kryzysie bezdomności, z wykształceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym oraz członków mniejszości. Projekt ma wesprzeć ponad 1 tys. osób.

Reklama

Uczestnicy projektu muszą mieszkać lub pracować w jednym z pięciu podregionów górniczych subregionu centralnego: bytomskim, gliwickim, katowickim, sosnowieckim lub tyskim. Przedsięwzięcie wpisuje się w transformację woj. śląskiego i jest finansowane ze środków na nią przeznaczonych.

Główne źródła finansowania projektu to środki Unii Europejskiej, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) oraz budżetu państwa w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 (FESL 2021-27), z tzw. działaniu 10.17 Kształcenie osób dorosłych. Wkład własny uczestnika wynosi 5 proc.

Zgodnie z informacją na stronach Funduszu, nabór na studia podyplomowe rozpocznie się w lipcu, w dniach od 29 lipca do 2 sierpnia. Fundusz uściślił m.in. że w projekcie osoby dorosłe (18+) będą mogły uzyskać dofinansowanie na realizację usług rozwojowych przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych (BUR).

Reklama

Uczestnicy, poza udziałem w usługach rozwojowych, będą mogli skorzystać z dodatkowego wsparcia doradcy zawodowego w zakresie analizy potrzeb rozwojowych z wykorzystaniem modelu bilansu kompetencji. Otrzymają pomoc w wyborze odpowiednich usług, identyfikacji nabytych umiejętności i wsparcie w ich walidacji oraz certyfikacji. Uczestnicy otrzymają też pomoc w obsłudze platformy BUR.

Pod koniec ub. roku Fundusz Górnośląski SA., będący spółką samorządu woj. śląskiego, przyjął strategię rozwoju na najbliższe trzy lata. Spółka, obok dalszego wspierania mikro, małych i średnich firm, chce m.in. współkreować transformację energetyczną i być operatorem innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi region

Fundusz zamierza skupić się na finansowaniu projektów rozwojowych, promocji innowacyjności, szeroko rozumianych działaniach doradczych oraz wsparciu projektów związanych z internacjonalizacją i transformacją energetyczną. Hasłem FG ma pozostać dewiza "Pomagamy przedsiębiorczym". Spółka specjalizuje się m.in. w narzędziach finansowych (w tym dotacjach, pożyczkach i poręczeniach) dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Reklama

Działanie 10. FE SL, z którego pochodzi dofinansowanie ogłoszonego w czwartek projektu Funduszu, to część programu regionalnego woj. śląskiego zasilona w całości środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) - narzędzia, które ma odpowiadać na wyzwania społeczne i gospodarcze w europejskich regionach górniczych.

W Polsce FST został umieszczony w programach operacyjnych regionów węglowych. Ogółem do woj. śląskiego ma trafić ze źródła finansowania FST ok. 2,2 mld euro - zapisanych w tzw. priorytecie 10. FE SL (cały regionalny program to 5,1 mld euro).(PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama