Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słaby początek nowego roku w polskim przemyśle

|
selectedselectedselected

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu br. 1,6% r/r wobec spadku 3,5% r/r w grudniu ub. roku. Poprawa dynamiki względem poprzedniego miesiąca była spodziewana ze względu na korzystny efekt kalendarzowy i większą w tym roku liczbę dni roboczych, jednak wynik ten był wyraźnie słabszy niż nasze oczekiwania oraz konsensus rynkowy.

Słaby początek nowego roku w polskim przemyśle
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane te wskazują na mało optymistyczne tendencje w przemyśle na początku tego roku, a niska aktywność ekonomiczna u naszych głównych partnerów handlowych wyraźnie osłabia aktywność także krajowego przemysłu. Znajduje to odzwierciedlenie w spadku produkcji dóbr zaopatrzeniowych (-4,5% r/r w styczniu br.) oraz dób konsumpcyjnych trwałych (-1,7% r/r).

 

Zrzut ekranu 2024-02-20 o 11.47.08.pngZrzut ekranu 2024-02-20 o 11.47.08.png

 

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu spadła o 0,2% m/m niższym w porównaniu z grudniem ub. roku i wzrosła o zaledwie 0,1% r/r. Słabszy od oczekiwań wzrost produkcji przemysłowej w styczniu wiąże się częściowo ze słabszego wpływu efektu kalendarzowego i większej niż w styczniu ub. roku liczby dni roboczych. Wynika to zapewne z faktu, iż część firm odbierała wolny dzień za święto Trzech Króli, który wypadał w sobotę, przez co efektywna liczba dni roboczych była mniejsza. Skala tego efektu mogła być niedoszacowana, choć czynnik ten nie wyjaśnia w całości skali negatywnej niespodzianki w danych o produkcji przemysłowej.

Reklama

 

Struktura działowa produkcji odzwierciedla negatywny wpływ słabszej koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych. W aż 18 działach nastąpił spadek produkcji w porównaniu ze styczniem ub. roku, a najsilniejszy w produkcji urządzeń elektrycznych (-26,2% r/r), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (-4,6% r/r), czy też komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych )-4,2% r/r). To branże o wysokim udziale eksportu w sprzedaży ogółem i zanotowany tam spadek produkcji odzwierciedla niższy popyt zewnętrzny.

 

Słabym wynikom produkcji przemysłowej towarzyszy pogłębienie deflacji na poziomie cen producentów. Wskaźnik PPI spadł w styczniu do -9,0% r/r z -6,9% r/r w grudniu, nieco silniej niż nasz szacunek oraz konsensus rynkowy. Znaczna część tego odchylenia to jednak efekt rewizji w dół danych za grudzień ub. roku, kiedy indeks PPI wyniósł -6,9% r/r, a nie -6,4% r/r jak szacowano wcześniej. Miesięczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu była bliska naszym oczekiwaniom i wyniosła -0,2% m/m. spadek cen producenta w styczniu w dużej mierze wynikał ze spadku cen surowców i nośników energii. Zniżce cen w przetwórstwie przemysłowym sprzyja też rozładowanie napięć w łańcuchach dostaw, mocny złoty i niski popyt. To wszystko przekłada się na rozładowanie presji cenowej w zakresie towarów, co będzie sprzyjało dezinflacji cen towarów także na poziomie cen konsumenta.

 

Słabsze od oczekiwań styczniowe dane z polskiego przemysłu nie zmieniają naszej oceny perspektyw na cały rok. Dynamika PKB będzie przyspieszała, jednak w warunkach niskiego wzrostu w otoczeniu zewnętrznym będzie to proces powolny. Przypomnijmy, że Komisja Europejska szacuje wzrost gospodarczy w Niemczech w tym roku na zaledwie 0,3%, a prawdopodobieństwo recesji drugi rok z rzędu, szacowane przez Bloomberga, przekracza 70%. Po stagnacji w 4Q 2024, mierząc odsezonowaną dynamiką PKB kw/kw, polska gospodarka urośnie w 1Q względem końcówki poprzedniego roku, a roczna dynamika PKB przyspieszy i w całym roku wyniesie 2,9%. Głównym motorem wzrostu będzie konsumpcja prywatna i nasze oczekiwania w tym zakresie nie ulegają zasadniczej zmianie. Wpływ odbudowy popytu krajowego będzie jednak łagodzony przez niski popyt zewnętrzny.

Reklama

 

Opublikowane dziś dane nie zmieniają naszych oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej. W najbliższych miesiącach RPP będzie utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co jest wyraźnie komunikowane przez prezesa Glapińskiego oraz znaczną część pozostałych członków RPP. Ryzyka dla wzrostu PKB, wynikające ze słabej koniunktury w otoczeniu zewnętrznym, a także presja na umocnienie złotego, która może nasilić się w warunkach łagodzenia polityki pieniężnej przez banki centralne w naszej części Europy, mogą skłonić RPP do cięcia stóp pod koniec tego roku. Słabe dane z gospodarki realnej mogą osłabić jastrzębią narrację części członków RPP, którzy do tej pory wykluczali możliwość obniżek stóp procentowych w tym roku. Przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej w tym roku nie jest jednak duża.

 

Zobacz także: Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2024 r. Są nowe dane! Sprawdź ile się zarabia

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama