Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Senat/ Bez poprawek do noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym

|
selectedselectedselected
Senat/ Bez poprawek do noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 87 senatorów, nikt nie był przeciw, żaden z senatorów nie wstrzymał się też od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Celem nowelizacji jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), dzięki której konsumenci będą mogli skuteczniej korzystać z pozwów grupowych. Nowe przepisy zakładają m.in., że podmioty upoważnione, np. organizacje pozarządowe, będą mogły wytaczać pozwy grupowe przeciwko przedsiębiorcom, którzy naruszają interesy konsumentów.

Chodzi o powództwa wytaczane w imieniu konsumentów przez uprawnione organizacje, które mają doprowadzić do zaprzestania stosowania przez przedsiębiorcę szkodliwej praktyki lub w celu uzyskania odszkodowania. Wyższy poziom ochrony konsumentów oraz silniejsze mechanizmy grupowego dochodzenia roszczeń mają być zachętą dla przedsiębiorców do przestrzegania unijnego prawa konsumenckiego.

Reklama

Powództwa przeciwko przedsiębiorcom przed sądem powszechnym będą mogły wytaczać podmioty upoważnione, a także Rzecznik Finansowy w przypadku spraw, które wynikają z umów finansowych. Upoważnione podmioty będą mogły dochodzić wobec przedsiębiorcy zaniechania stosowania praktyk, które naruszają ogólne interesy konsumentów, a także roszczeń związanych z ich stosowaniem. Chodzi m.in. o odszkodowanie, naprawę, obniżenie ceny czy zwrot zapłaty.

Ustawa przewiduje ponadto, że podmioty upoważnione będą zwolnione z kosztów sądowych. Prezes UOKiK będzie prowadził rejestr podmiotów upoważnionych, które będą mogły składać pozwy grupowe.

Podczas prac nad ustawą w parlamencie wiceprezes UOKiK Daniel Mańkowski informował, że maksymalna wysokość kosztów, jakie poniesie konsument występując w postępowaniu grupowym, wyniesie nie więcej niż 5 proc. kwoty roszczenia lub 2000 zł w przypadku roszczeń pieniężnych oraz nie więcej niż 1000 zł w przypadku roszczeń niepieniężnych. (PAP)

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama