Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia i stopa bezrobocia grudzień 2023

|
selectedselectedselected

Czy brytyjski rynek pracy wciąż jest silny? Odpowiedź na to pytanie jest ważna nie tylko dla pracowników, ale też dla Banku Anglii, który rozmyśla nad obniżkami stóp. Dziś poznaliśmy dane za grudzień 2023. Funt lekko się umocnił po ich publikacji.

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia i stopa bezrobocia grudzień 2023
DANIEL LEAL/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Jak wygląda rynek pracy w Wielkiej Brytanii?
  • Czy wciąż generuje zbyt dużą presję inflacyjną?
  • Jak popatrzy na dzisiejsze dane z rynku pracy Bank Anglii?
  • Jakie są trendy na brytyjskim rynku pracy?

 

Poznaliśmy grudniowe dane z brytyjskiego rynku pracy. Średnie tygodniowe wynagrodzenie urosło o 5,8%, podczas gdy prognoza zakładała 5,6%. Średnie tygodniowe wynagrodzenie bez bonusów poszło w górę o 6,2%, a zakładano 6%. Stopa bezrobocia wyniosła 3,8%, przy prognozie 4%. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w styczniu wyniosły 14,1 tys., zakładano 15,2 tys. (po 11,7 tys. w grudniu).

Dane sugerują, że brytyjski rynek pracy generuje zbyt dużą presję inflacyjną, aby Bank Anglii mógł szybko przejść do cięcia stóp procentowych. Funt szterling umocnił się w stosunku do dolara amerykańskiego i euro po opublikowaniu danych z rynku pracy, a inwestorzy zmniejszyli swoje zakłady na obniżki stóp procentowych BoE w 2024 roku.

Reklama

Jutro odczyt CPI oraz PPI w Wielkiej Brytanii za styczeń 2024. Będzie on niezwykle ważny w kontekście stóp procentowych.

 

 

Rynek pracy nie schładza się tak szybko, jak oczekiwano...

Reklama

Płace na Wyspach Brytyjskich rosły pod koniec 2023 r. w najwolniejszym tempie od ponad roku, ale spowolnienie było mniejsze, niż przewidywała większość analityków. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie spadła. Tak pokazują dane ONS.

 

Czytaj również: Recesja w Niemczech wielce prawdopodobna. Problemy przemysłu i kryzys budżetowy

 

Reklama

 

Dyrektor statystyk gospodarczych ONS Liz McKeown tak oto skomentowała dzisiejsze odczyty:

"Wyraźnie widać, że wzrost zatrudnienia spowolnił w ciągu ostatniego roku. W tym samym okresie odsetek osób niepracujących i nieposzukujących pracy wzrósł, a historycznie wysoka liczba osób twierdzi, że jest długotrwale chora. Liczba wolnych miejsc pracy ponownie spadła, dziewiętnasty miesiąc z rzędu. Istnieją jednak oznaki, że trend ten może teraz zwalniać. Liczba dni straconych na strajki wzrosła w grudniu, a większość z nich pochodziła z sektora opieki zdrowotnej. W ujęciu gotówkowym zarobki rosną wolniej niż w ostatnich miesiącach, ale w ujęciu realnym pozostają dodatnie dzięki spadającej inflacji".

Ben Harrison, dyrektor Fundacji Pracy na Uniwersytecie Lancaster, wskazał, że dla milionów osób kryzys związany z kosztami utrzymania jeszcze się nie skończył, a mimo to płace nadal spadają.

"Dane pokazują, że obecnie 2,8 miliona osób jest nieaktywnych zawodowo z powodu długotrwałej choroby, co jest jednym z najwyższych poziomów od 1993 roku. Niedawno skorygowane dane ONS pokazują, że w porównaniu do okresu przed pandemią Wielka Brytania ma obecnie prawie 700 000 więcej dorosłych w wieku produkcyjnym poza rynkiem pracy z powodu złego stanu zdrowia” – podkreślił Harrison.

Reklama

Kanclerz Skarbu Jeremy Hunt z zadowoleniem przyjął wiadomość, że płace realne (zarobki skorygowane o inflację) ponownie wzrosły, mówiąc:

"To dobra wiadomość, że płace realne rosną szósty miesiąc z rzędu, a bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, ale misja nie została jeszcze wykonana. Nasze obniżki podatków są częścią planu zakładającego powrót obecnie bezrobotnych na rynek pracy, abyśmy mogli rozwijać gospodarkę - ale musimy się tego planu trzymać".

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w lutym 2024 - ile wyniesie? Oto co napędza wzrost cen

 

...a to ma prawo niepokoić Bank Anglii

Co dalej ze stopami procentowymi na Wyspach, po dzisiejszych danych z rynku pracy? Jake Finney, ekonomista w PwC UK, powiedział, że spadek liczby wolnych miejsc pracy zgłoszony przez Office for National Statistics pokazał, iż wzrost płac nadal spowalnia.

Reklama

"Bank Anglii będzie jednak wciąż zaniepokojony faktem, że rynek pracy nie ochłodził się wystarczająco, aby osiągnąć trwały powrót do celu inflacyjnego na poziomie 2%" - powiedział Finney. "Pozostaje to jedną z kluczowych przeszkód dla obniżki stóp bazowych w maju, której obecnie oczekują rynki" - dodał.

 

Główna stopa procentowa - Wielka Brytania

rynek pracy w wielkiej brytanii wynagrodzenia i stopa bezrobocia grudzien 2023 grafika numer 1rynek pracy w wielkiej brytanii wynagrodzenia i stopa bezrobocia grudzien 2023 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

"Dzisiejszy odczyt wskazuje na pewne oznaki spowolnienia na wciąż silnym rynku pracy, ale prawdopodobnie potrzeba znacznie głębszego ochłodzenia, zanim Bank Anglii będzie gotowy rozważyć cięcie stóp procentowych" - uważa Hugh Gimber, strateg rynku globalnego w J.P. Morgan Asset Management.

Ashley Webb, ekonomista Capital Economics, uważa, że wolniejsze niż oczekiwano spowolnienie wzrostu płac może oznaczać, iż Bank Anglii nie musi spieszyć się z obniżką stóp procentowych. Webb zaznacza, że jutrzejszy raport o inflacji również będzie ważny dla Banku Anglii

„Podczas gdy wzrost płac zwolnił w grudniu, dowody na to, że rynek pracy może nie rozluźniać się zbytnio, sugerują, iż wzrost płac może nie spowalniać tak szybko, jak się spodziewamy” – powiedział Webb.

 

Zobacz również: Koniec tajnych strategii! Fundusze będą musiały pokazywać swoje pozycje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama