Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Inflacja CPI w kwietniu obniżyła się do 8,3% r/r (kons.: 8,0%, wobec 8,5% r/r w marcu). Inflacja bazowa także lekko spadła, do 6,2% r/r z 6,5% r/r w marcu. Dane sugerują, że inflacja CPI prawdopodobnie osiągnęła szczyt, ale zejście z niego może następować powoli, głównie za sprawą uporczywie wysokich cen energii oraz żywności. Oznacza to, że Fed będzie dalej zacieśniać warunki monetarne.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się - 1

CZE:

Nominowany wczoraj na stanowisko prezesa banku centralnego Czech, A.Michl, (rozpocznie kadencję w lipcu) zaproponował, aby CNB wstrzymał na razie cykl podwyżek stóp procentowych na „pewien czas” i przeszedł to trybu wait-and-see, aby ocenić przełożenie dotychczas dokonanego zacieśnienia polityki pieniężnej na gospodarkę. Zdaniem nowego szefa CNB inflacja w Czechach spadnie, gdy szoki podażowe się skończą, deficyty budżetowe zostaną zredukowane, a firmy zachowają dyscyplinę płacową. Michl był członkiem 7 osobowego zarządu CNB od 2018 i nie poparł żadnej z podwyżek stóp w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Czechach. Jeżeli kolejne trzy stanowiska w Zarządzie CNB zostaną obsadzone osobami o podobnym nastawieniu, może to oznaczać koniec podwyżek stóp procentowych w Czechach w tym cyklu.

POL:

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 1q22 wzrosło o 9,7% r/r (wobec 9,8% r/r w 4q21). Uwzględniając równoczesny wzrost zatrudnienia, fundusz płac w gospodarce narodowej nadal rósł szybciej niż ceny i w ujęciu realnym zwiększył się o ok. 2% r/r (vs 2,9% r/r w 4q21). Silne miesięczne dane o sprzedaży detalicznej sugerują, że konsumpcja prywatna w 1q22 prawdopodobnie ponownie rosła wyraźnie mocniej niż realne dochody z pracy. To sygnalizuje, że gospodarstwa domowe zmniejszają oszczędności, aby wygładzać konsumpcję w czasie (nagromadzone w czasie pandemii oszczędności stały się dodatkowym buforem amortyzującym inflacyjny szok). Dynamika płac w gospodarce narodowej rozminęła się z dynamiką płac w sektorze przedsiębiorstw (por. wykres), sugerując m.in. że ryzyko spirali płacowej nie jest duże, dopóki pozostałe sektory gospodarki poza przedsiębiorstwami nie zwiększą istotnie tempa wzrostu wynagrodzeń.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się - 2

GER:

Reklama

Ostateczne dane nt. inflacji CPI w Niemczech za kwiecień potwierdziły wstępny odczyt na poziomie 7,4% r/r. Dane nie zmieniają wniosków z odczytu wstępnego – są mocnym wsparciem dla jastrzębiego skrzydła w EBC.

EUR:

Ch.Lagarde (szefowa EBC) powiedziała, że EBC najprawdopodobniej zakończy QE na początku 3q22, aby „jakiś czas potem” rozpocząć podwyżki stóp procentowych. Według niej „jakiś czas” oznacza okres tylko kilku tygodni. Wypowiedź Ch.Lagarde wspiera nasze oczekiwania na rozpoczęcie normalizacji poziomu stóp procentowych w strefie euro w trakcie 3q22.

ROM:

Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się. Inflacja CPI w kwietniu wyniosła w Rumunii 13,8% r/r (vs 10,2% r/r w marcu). W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 3,7%, głównie za sprawą wzrostu cen energii o 26% i wzrostu cen żywności o 2,6%. Rumuński bank centralny kontynuuje zacieśnianie polityki pieniężnej, dostrajając ją (wg komunikatu po ostatnim posiedzeniu) do ruchów Fed, EBC, a także innych banków w regionie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zaskoczenia inflacyjne w górę w naszym regionie kumulują się - 3

POL:

Premier M.Morawiecki poinformował, że Ministerstwo Finansów wdraża nowy typ obligacji detalicznych. Będą to obligacje roczne oparte na stopie referencyjnej NBP oraz 2-letnie, które mają być oferowane z dodatkową marżą powyżej stopy referencyjnej.

POL:

V.Nuyts (rzecznik KE) przekazała, że pozytywnie ocenia rozmowy prowadzone z polskim rządem w sprawie KPO. Przypomniała, że Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania m.in. do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego oraz przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Dodała, że teraz KE czeka na potwierdzenie ze strony polskiej dokonanych ustaleń w kwestii kamieni milowych i celów w powyższych obszarach.

USA:

Reklama

Lorie K. Logan została powołana na stanowisko szefa Fedu w Dallas, na wolne od października miejsce po R.Kaplanie. L.Logan obejmie stanowisko 22 sierpnia. Dotychczas nowa szefowa Fedu pełniła funkcję wiceprezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Zdaniem obserwatorów rynkowych L.Logan powinna mieć centrowe poglądy odnośnie do polityki pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama