Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: wzrost cen nieruchomości w kwietniu był jednym z najwyższych w historii!

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: wzrost cen nieruchomości w kwietniu był jednym z najwyższych w historii! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

HUN:

Bank Węgier (MNB) podniósł stopy procentowe o 185pb (główna stopa: 7,75%; znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 6,40%). Oznacza to, że planowana od dłuższego czasu konwergencja głównej stopy banku centralnego z efektywną stopą polityki pieniężnej (tygodniową stopą depozytową) nastąpiła wcześniej niż zapowiadał to do tej pory MNB. Główna stopa jest teraz wyższa od stopy tygodniowej o 50pb, a nie znacznie niższa jak było do tej pory. Teraz to główna stopa będzie bardziej pełnić rolę efektywnej stopy na Węgrzech. Można więc powiedzieć, że efektywna skala podwyżki wyniosła 50pb. Silna podwyżka stóp procentowych nie zrobiła na rynku większego wrażenia, kontrakty FRA wyceniały jeszcze przed posiedzeniem poziom stóp BUBOR w horyzoncie kilku miesięcy w wysokości 10%. Duży udział kredytów o stałej stopie oraz „zamrożenie” oprocentowania części portfela kredytowego zwiększa prawdopodobieństwo realizacji scenariusza rynkowego bez szkody dla koniunktury. To także oznacza, że MNB może efektywnie wpłynąć na trajektorię inflacyjną przy pomocy kursu walutowego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 1

EUR:

Ch.Lagarde (EBC) powiedziała w trakcie sympozjum w Sintrze, że Europejski Bank Centralny aktywuje zakupy obligacji, które mają być pierwszą linią obrony przed fragmentacją rynku w strefie euro, już 1 lipca. Elastyczność reinwestycji portfela PEPP ma być jednym z kluczowych mechanizmów, które mają zapobiegać nadmiernym wzrostom rentowności obligacji krajów peryferyjnych strefy. Zakupy netto w ramach APP także mają zakończyć się w piątek. Lagarde potwierdziła plan podwyżek stóp procentowych o 25pb w lipcu, ale zaznaczyła, że jeżeli inflacja będzie zaskakiwać in plus, to większa skala podwyżek nie jest wykluczona. Dodała, że strefie euro nie grozi recesja, a wewnętrzne bufory antyrecesyjne są sprawne.

USA:

Nastroje konsumentów mierzone indeksem Conference Board popsuły się w czerwcu. Tym razem indeks spadł poniżej poziomu 100 pkt. (98,7 w czerwcu wobec 106,4 w maju). Dane potwierdzają, że rosnąca inflacja jest kulą u nogi konsumentów, którzy w coraz większym stopniu odczuwają skutki spadku siły nabywczej swoich dochodów. Wskaźnik oczekiwań spadł do poziomu najniższego od marca 2011 czyli od czasu, gdy mieliśmy ostatni raz do czynienia z istotnym wzrostem cen energii, na które amerykańscy konsumenci są dosyć wrażliwi. Dane są neutralne z punktu widzenia FOMC. W zasadzie lekka recesja jest scenariuszem bazowym dla Fed, a mają ją wywołać podwyżki stóp procentowych, które powinny schłodzić gospodarkę i ostudzić presję inflacyjną.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 2

USA:

Ceny nieruchomości w USA w kwietniu wzrosły o 21,2% r/r (wobec 21,1% r/r w marcu). Wzrost cen w kwietniu był jednym z najwyższych w historii tych danych, natomiast w strukturze widać już pewne symptomy osłabienia presji cenowej. To efekt podwyżek stóp procentowych Fed, który zaczyna przetaczać się przez rynek nieruchomości.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 3

USA:

Bilans handlowy za maj utrzymał się poniżej poziomu 100 mld USD (deficyt 104,3 mld USD). Dane w szerszym kontekście mają wymowę mieszaną: gdyby USA nie były krajem emitującym walutę rezerwową świata, to w zasadzie ich pozycja zewnętrzna i fiskalna byłaby na poziomie „bananowej republiki” – głębokie nierównowagi zarówno w bilansie płatniczym, jak i w sferze fiskalnej były do tej pory równoważone przez sektor zagraniczny, który generował popyt na walutę amerykańską w międzynarodowym systemie finansowym (m.in. w celu rozliczeń handlowych). Utrzymanie status quo jest zatem jednym z kluczowych elementów amerykańskiej strategii ekonomicznej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Węgier zaskoczył. Nastroje konsumentów w USA coraz słabsze - 4

POL:

Reklama

L.Kotecki (RPP) powiedział, że w lipcu podwyżka stóp procentowych powinna wynieść co najmniej 100pb. Jego zdaniem nie można walczyć z inflacją na poziomie 14-16% mając stopy na poziomie 6%. Ocenił, że jeżeli zakończymy cykl podwyżek stóp procentowych za wcześnie, w momencie gdy cały świat go dopiero zaczyna, to skończymy z dużo słabszym złotym i wysoką inflacją.

POL/UE:

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wyda opinię dotyczącą skargi Komisji Europejskiej w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce 15 grudnia.

POL:

Prezydent A.Duda podpisał ustawę o tzw. czternastej emeryturze. Wypłaty dodatkowego świadczenie rozpoczną się pod koniec sierpnia. POL: Według IERiGŻ zbiory zbóż w Polsce w 2022 będą o 3,3% r/r niższe. Ma być to wynikiem ponownego spadku plonów, czego nie skompensuje niewielki wzrost powierzchni zasiewów.

POL:

Prezes PGE W.Dąbrowski powiedział, że najbliższa zima będzie bardzo trudna i zaapelował do swoich klientów o oszczędzanie energii.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama