Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

RPP nie zaskoczyła i utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna już 11. miesiąc z rzędu wynosi 6,75%. W obecnym cyklu stopy pozostają na maksymalnym poziomie relatywnie długo w porównaniu z historycznymi „górkami”. Jeszcze w tym roku widzimy jednak szansę na rozpoczęcie obniżek. Więcej w Makro Flashu: „Nowa projekcja, stara ścieżka”.

 

POL:

Liczba bezrobotnych w czerwcu obniżyła się o 17,3 tys. do 784,9 tys. i była najniższa od sierpnia 1990, kiedy rozpoczął się wzrost bezrobocia związany z transformacją. Widoczny we wstępnych danych MRiPS miesięczny spadek liczby bezrobotnych był nieco mniejszy od wzorca sezonowego, jednak potwierdza utrzymywanie się dobrej koniunktury na krajowym rynku pracy. Już wcześniej minister M.Maląg podała, że stopa bezrobocia obniżyła się w czerwcu do 5,0% i wyrównała rekordowo niski poziom z października 2019. Dane resortu pokazały, że w czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 100,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, więcej o 4,2% r/r. Był to pierwszy wzrost liczby ofert pracy od marca 2022.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 1

 

USA:

Raport ADP pokazał wzrost zatrudnienia w czerwcu o imponujące 497 tys., wobec 267 tys. w maju. Był to najlepszy wynik od czerwca 2022. Autorzy raportu ADP, po zmianie metodyki, już nie podkreślają jego korelacji z danymi NFP, jednak znacznie lepszy od oczekiwań wynik rozbudził apetyty przed dzisiejszymi oficjalnymi danymi z rynku pracy. Według ADP wzrost liczby miejsc pracy miał szeroki zakres i dotyczył. budownictwa, handlu i transportu oraz innych branż usługowych, przy czym wzrost zatrudnienia w hotelarstwie i rekreacji był największy od września 2021. Jednocześnie wzrost płac w badanych firmach wyhamował. Pracownicy, którzy pozostali na swoich stanowiskach, odnotowali podwyżki o 6,4% r/r, a ci zmieniający pracę o 11,2% r/r. W obu przypadkach wzrost płac był najmniejszy od 2021.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 2

 

USA:

Reklama

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do 248 tys., z 236 tys. tydzień wcześniej. Wynik był nieco wyższy od oczekiwań, jednak liczba nowych bezrobotnych utrzymuje się na historycznie niskim poziomie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 3

 

USA:

Liczba wakatów w maju spadła do 9,8 mln z 10,3 mln w kwietniu (rewizja z 10,1 mln). Istotny z punktu widzenia wskaźnik liczby wakatów przypadających na bezrobotnego pozostaje w trendzie spadkowym, ale jego poziom jest nadal wysoki na tle historycznym. Raport JOLTS kolejny miesiąc wskazuje, że systematycznie obniża się temperatura amerykańskiego rynku pracy – spowalnia ruch na rynku pracy (obniżają się odsetki zwolnień i przyjęć do pracy), spada też odsetek dobrowolnych odejść z pracy (przybliżenie zmiany pracy w celu uzyskania wyższej pensji).

 

USA:

Reklama

Usługowe wskaźniki koniunktury za czerwiec zaskoczyły pozytywnie. Wskaźnik PMI obniżył się do 54,4 pkt. z 54,9 pkt. w maju, co było wynikiem o 0,3pkt. wyższym niż w publikacji flash. Raport PMI wskazuje na kolejny miesiąc ekspansji w sektorze wspieranej przez napływ nowych zamówień (w tym eksportowych). Z kolei indeks ISM dla usług w czerwcu wzrósł do 53,9 pkt. z 50,3 pkt. w maju. Również w tym przypadku raport wskazuje na wzrost subindeksów zamówień i produkcji, co pozytywnie wpłynęło na zatrudnienie. Jednocześnie spadki kontynuuje subindeks cen, choć nadal wskazuje na ich wzrost w ujęciu miesięcznym.

 

USA:

L.Logan (Dallas Fed, głosująca członkini Federalnego Komitetu Otwartego Rynku) oceniła, że , należy do grona bankierów, którzy uważali, że podwyżka stóp procentowych o 25pb na czerwcowym posiedzeniu była „całkowicie odpowiednia” w świetle napływających mocnych danych. Jej zdaniem wskazana jest kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w USA.

 

EUR:

Sprzedaż detaliczna w maju ustabilizowała się na poziomie z kwietnia i, podobnie jak miesiąc wcześniej, była o 2,9% niższa niż przed rokiem. Wynik za maj był nieco gorszy od oczekiwań. W ciągu miesiąca sprzedaż dóbr nieżywnościowych z wyłączeniem paliw wzrosła o 0,1%, a najsilniejszy spadek, o 0,9%, zanotowała sprzedaż przez internet. W ujęciu r/r spadki sprzedaży są szerokie, a najsilniej obniżyła się sprzedaż internetowa (-4,4% r/r) oraz żywności (-3,5% r/r). Wydatki europejskich konsumentów są nadal pod presją rosnących kosztów, a popyt na towary jest najpewniej relatywnie słabszy niż na usługi.

Zobacz także: Odczyty PMI dla strefy euro i najważniejszych europejskich gospodarek – zobacz jak reaguje euro i indeksy

Reklama

 

GER:

Niemieckie zamówienia częściowo odbudowały się po gwałtownym spadku z marca. W maju wzrosły znacznie silniej od oczekiwań, o 6,4% m/m, po wzroście o 0,2% m/m w kwietniu, a wzrost dotyczył zarówno zamówień krajowych jak i eksportowych. W ujęciu branżowym największy wkład do dynamiki ogółem miały zamówienia w motoryzacji, które zwiększyły się o 8,6% m/m, oraz w produkcji pozostałego sprzętu transportowego, które wzrosły aż o 137% m/m. Po wyłączeniu projektów wielkoskalowych, zamówienia wzrosły o 3,2% m/m. Dane za maj pokazują pewną odbudowę popytu w przetwórstwie, dając nadzieję na wyjście sektora z recesji. W ujęciu r/r spadek zamówień wyhamował do -4,3% r/r z -9,3% r/r miesiąc wcześniej. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnim czasie ewolucja produkcji przemysłowej była bardziej korzystna niż zamówień, ze względu na realizację „starych” zleceń, odroczonych ze względu na ograniczenia podażowe.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: rynek pracy w centrum uwagi rynków - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama