Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 11,9% r/r (PKO: 11,9% r/r, kons.: 12,1% r/r). Przy inflacji CPI w czerwcu na poziomie 11,5% r/r oznacza to powrót realnego wzrostu płac wsektorze, po 10 miesiącach spadków.

Przeciętne zatrudnienie wprzedsiębiorstwach obniżyło się o 5,2 tys. etatów, co jest słabym wynikiem jak na czerwiec, kiedy pogoda sprzyja podejmowaniu zatrudnienia sezonowego. Miesięczne spadki zatrudnienia miały dość szeroki zakres i obejmowały m.in. zakwaterowanie i gastronomię, co może wskazywać na słaby początek sezonu w turystyce. Więcej w Makro Flashu: „Powrót realnego wzrostu wynagrodzeń”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 1

 

Reklama

POL: Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 1,4% r/r (PKO i kons.: -1,6% r/r) wobec spadku o 2,8% r/r w maju (rewizja z -3,2% r/r). Po uwzględnieniu czynników sezonowych czerwiec przyniósł jednak pierwszy od lutego wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym (o 0,4%). Tendencje dezinflacyjne w przemyśle utrzymały się – inflacja PPI spadła do 0,5% r/r z 2,8% r/r w maju. W samym przetwórstwie ceny spadły o 4,1% r/r, w tym w segmencie rafinacji ropy o 36,3% r/r. Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła o 1,5% r/r po spadku o 0,7% r/r w maju. Wskaźniki wyprzedzające wskazują na kontynuację trendów spadkowych na rynku mieszkaniowym, choć w przypadku liczby rozpoczętych budów dołek najprawdopodobniej został minięty, a liczba mieszkań oddanych do użytkowania oscyluje wokół 20 tys. miesięcznie. Więcej w Makro Flashu: „Produkcja w punkcie zwrotnym”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 2

 

POL: I.Dąbrowski (RPP) odniósł się do danych z rynku pracy, zwracając uwagę na realny wzrost płac, który jednak jest niższy niż wzrost produktywności, podczas gdy marże firm pozostają wyższe niż przed pandemią. W jego ocenie udział płac w PKB będzie rosnąć do poziomów z 2021 i jeżeli ten wzrost będzie pod kontrolą, to przy szybkiej dezinflacji będzie przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

 

Reklama

POL: W.Janczyk (RPP) powiedział, że dyskusja o obniżkach stóp NBP we wrześniu lub październiku wydaje się w pełni uzasadniona, a na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po 25pb. Zdaniem W.Janczyka podstawowym warunkiem do obniżek stóp jest potwierdzenie wyników projekcji w kolejnych miesiącach i pewność, że znajdujemy się na ścieżce dezinflacji (w tym warunek jednocyfrowej inflacji). Członek RPP podkreślał, że jeśli obecny poziom stóp (st. ref. 6,75%) był odpowiedni przy inflacji powyżej 18% r/r, to słusznym wydaje się być zastanowienie czy jest on właściwy przy inflacji w okolicy 11% r/r. W.Janczyk wskazuje, że dyskusja o obniżkach jest też uprawniona przez spadające oczekiwania rynkowe, które wskazują nawet na większe pole do działania przez Radę. Innym sygnałem jest umocnienie PLN, w tym o ok. 20% względem USD od października. Według W.Janczyka umocnienie względem EUR jest mniejsze, przez co nie widzi istotnego ryzyka dla konkurencyjności polskich eksporterów. W.Janczyk powiedział też, że kwestia stopy rezerwy obowiązkowej nie jest dominującym tematem w dyskusjach RPP.

 

USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 15 lipca spadła o 9 tys. do 228 tys. wobec oczekiwanych 241 tys. W mniej podatnym na wahania ujęciu średniej 4-tygodniowej liczba wniosków obniżyła się do 237,5 tys. z 246,8 tys. Jednocześnie liczba wszystkich osób pobierających zasiłek wzrosła do 1,75 mln, choć w ujęciu 4- tygodniowej średniej od kwietnia widoczny jest raczej trend spadkowy. Nie pierwszy raz dane zamerykańskiego rynku pracy okazują się być niejednoznaczne, choć trwający od 3 tygodni wzrost liczby osób pobierających zasiłek może wskazywać na rosnące trudności w wychodzeniu z bezrobocia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 3

 

Reklama

TUR: Bank Turcji podniósł 1-tygodniową stopę repo do 17,5% z 15,0%, ponownie poniżej oczekiwań, które zakładały podwyżkę do 20,0%. Bank dostrzega zarówno silny popyt, jak i presję kosztową, jednocześnie doprecyzowując, że wynika ona z kształtowania się płac oraz kursu walutowego.W lipcowymdokumencieznalazłasięinformacja,żenapływFDI, poprawa warunków finansowania za granicą, wzrost rezerw walutowych oraz poprawa salda rachunku bieżącego będą przyczyniać się do stabilności cen. Reakcja kursu liry na decyzję była jednak ograniczona.

 

GER: Inflacja PPI w czerwcu obniżyła się do 0,1% r/r z 1,0% r/r w maju i była najniższa od grudnia 2020, choć nieco wyższa od oczekiwań – konsensus spodziewał się stabilizacji cen r/r. Względem maja ceny producenta spadły o 0,3%. Jednocześnie kształtowanie się dynamiki cen w szerokich kategoriach dóbr było mocno zróżnicowane. Aż o 9,4% r/r wzrosły ceny dóbr konsumenckich nietrwałych, przede wszystkim ze względu na silny wzrost cen żywności (+11,1% r/r), w szczególności cukru (91,2% r/r). Wzrost cen dóbr konsumenckich trwałych był nieco wolniejszy i wyniósł 6,7% r/r, podczas gdy dobra kapitałowe drożały w tempie 6,3% r/r. W tych warunkach dezinflacja po stronie producenta była napędzana przede wszystkim spadkiem cen energii (o 5,0% r/r) oraz dóbr pośrednich (o 2,7% r/r), w szczególności cen metali (-10,6% r/r). Z wyłączeniem energii inflacja PPI wyniosła 2,8% r/r i -0,3% m/m.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 4

 

Reklama

EUR: Według wstępnego szacunku Komisji Europejskiej koniunktura konsumencka w lipcu w strefie euro poprawiała się, wskaźnik wzrósł o 1 pkt. do -15,1 pkt., lecz nadal pozostaje wyraźnie niższy niż przed wybuchem wojny w Ukrainie, która zapoczątkowała kryzys energetyczny.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 5

 

USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w czerwcu spadła o 3,3% m/m, do 4,16 mln. Jednocześnie mediana cen transakcyjnych była drugą najwyższą od 1999, kiedy zbierane są dane. W komentarzu do danych wskazano, że spadek sprzedaży może wiązać się z odraczaniem zakupów, które zostaną zrealizowane, gdy stopy procentowe będą niższe. Jak zaznaczono, blisko 1/3 domów jest sprzedawana po cenie wyższej niż deklarowana w pierwotnej ofercie, a podaż domów jest nadal niewystarczająca.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: produkcja i płace zmieniają kierunek  - 6

Reklama

 

POL: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec czerwca wzrosło o 1,1% m/m, do 1283,5 mld PLN, z czego dług krajowy wyniósł 990,0 mld PLN, a dług w walutach obcych 292,6 mld PLN.

 

POL: Zgodnie z raportem GUS według stanu na 1 stycznia 2023 liczba miast ogółem w Polsce wzrosła o 15 nowoutworzonych jednostek, do 979. Liczba gmin wiejskich spadła o 15 na rzecz wzrostu w tej samej skali gmin miejsko- wiejskich. Powierzchnia Polski zwiększyła się o 121 106 ha do 31,4 mln ha co podobnie jak w poprzednich latach było związane z dostosowaniem granic jednostek terytorialnych do linii morza terytorialnego.

Zobacz także: Koniunktura gospodarcza i sprzedaż detaliczna w Polsce – są najnowsze dane! Konsument się budzi, ale powoli

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama