Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać…

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Premier M.Morawiecki i minister finansów M.Rzeczkowska ogłosili na konferencji prasowej szczegóły rządowego wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty hipoteczne w złotych. Zaproponowane na Radzie Ministrów rozwiązania obejmują:

(1) do 8 miesięcy wakacji kredytowych do końca 2023 (po 2 miesiące w 3q22 i 4q22 oraz po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023); wakacje kredytowe mają być dostępne dla wszystkich kredytobiorców złotowych oraz dotyczyć mają zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej;

(2) zmianę wskaźnika WIBOR w umowach złotowych kredytów hipotecznych na inny wskaźnik;

(3) zasilenie przez sektor bankowy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dodatkowymi środkami (1,4 mld PLN do końca 2022, co oznacza wzrost budżetu funduszu do 2 mld PLN) oraz możliwość jego dalszego zwiększenia w razie konieczności; same warunki korzystania z Funduszu nie zmienią się (status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50% dochodu, miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza 1,2 tys. PLN na osobę), ale możliwe będzie składanie online wniosków o wsparcie. Według OSR koszty dla sektora bankowego w 2022 wyniosą ok. 8,9 mld PLN, w tym (1) ok. 1,4 mld PLN z tytułu wpłat na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców; (2) ok. 3,5 mld PLN z tytułu zmian w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz ustaw dotyczących systemu ochrony instytucjonalnej dla banków komercyjnych; (3) ok. 0,4 mld PLN za każde 100 tys. wniosków kredytobiorców o wakacje kredytowe na 4 miesiące przy założeniu średniej raty odsetkowej w wysokości 1 tys. PLN/msc. W 2023 koszt dla sektora bankowego z tytułu zmiany wskaźnika referencyjnego jest szacowany na ok. 1 mld PLN.

CZK:

Inflacja CPI w Czechach w kwietniu wzrosła do 14,2% r/r, najwyższego poziomu od grudnia 1993, z 12,7% r/r w marcu. Wzrost był silniejszy od oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 13,2% r/r. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,8%, głównie za sprawą wyższych cen użytkowania mieszkania (2,3% m/m, w tym cen energii oraz imputowanych czynszów) oraz żywności (3,6% m/m). Należy podkreślić, że ceny żywności w kwietniu silnie rosły we wszystkich państwach regionu, odzwierciedlając m.in. szok na rynkach rolnych wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę. Czeska inflacja CPI, w odróżnieniu od analogicznego wskaźnika dla Polski, jest podbijana przez imputowane czynsze, czyli koszty właścicieli mieszkań związane z nabyciem, budową i remontami mieszkań. Kategoria ta stanowi 12,2% czeskiego koszyka inflacyjnego, z przeciętnym wzrostem cen w kwietniu o 17,7% r/r. W komentarzu do danych, CNB przyznał, że inflacja w kwietniu była o 0,4pp wyższa od oczekiwań banku centralnego, głównie za sprawą wyższej inflacji bazowej, która wzrosła do 12,8% r/r, i cen administrowanych, przede wszystkim kosztów energii, gazu i ogrzewania. Zgodnie z wiosenną projekcją CNB, inflacja CPI wzrośnie w najbliższych miesiącach w okolice 15% r/r, po czym zacznie spadać, jednak do końca roku pozostanie dwucyfrowa. Do wyhamowania inflacji ma prowadzić odwrócenie obecnej presji kosztowej i aprecjacja korony, a gwałtowne zacieśnienie polityki pieniężnej ma umożliwić zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. CNB nadal oczekuje, że inflacja CPI zbliży się do celu na poziomie 2% w drugiej połowie 2023.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 1

HUN:

Inflacja CPI na Węgrzech wzrosła w kwietniu do 9,5% r/r z 8,5% r/r w marcu i podobnie jak w Czechach oraz w Polsce była wyższa od oczekiwań. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,6%, w tym ceny żywności zwiększyły się o 3,4%, głównie za sprawą jaj i mięsa. W ujęciu rocznym ceny żywności były już 15,6% wyższe, a trwałe dobra konsumpcyjne zdrożały o 11,1% wobec 9,5% przed miesiącem. Inflacja bazowa wzrosła w kwietniu do 10,3% r/r z 9,1% r/r w marcu. Warto przy tym dodać, że na Węgrzech obowiązują ceny maksymalne na podstawowe produkty żywnościowe, bez których skala wzrostu inflacji byłaby jeszcze większa. B.Virang z MNB ocenił w ubiegłym miesiącu, że inflacja w kwietniu przekroczy 9%, a do celu banku centralnego na poziomie 3% r/r powróci dopiero w 2024. Kształt procesów inflacyjnych uzasadnia więc kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 2

GER:

Indeks ZEW, który mierzy oczekiwania analityków i inwestorów co do wzrostu gospodarczego Niemiec, nieoczekiwanie wzrósł w maju, do -34,3 pkt. z -41,0 pkt., co oznacza lekkie osłabienie pesymizmu prognoz, na które olbrzymi negatywny wpływ wywarła rosyjska inwazja na Ukrainę. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji spadł jednak silniej od oczekiwań, do -36,5 pkt. z -30,8 pkt., na co wpłynęły zaburzenia podażowe wynikające z ograniczeń covidowych wprowadzanych w Chinach. Obecne poziomy indeksów zapowiadają obniżenie aktywności w niemieckiej gospodarce w najbliższych 6 miesiącach.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 3

ROM:

Bank centralny Rumunii podniósł główną stopę procentową o 75pb do 3,75%. Była to już 6. z rzędu podwyżka stóp procentowych w Rumunii, a jej skala przekroczyła oczekiwania (konsensus zakładał ruch o 50pb). Podobnie jak w innych państwach regionu rumuński bank centralny reaguje na gwałtowne przyspieszenie inflacji, do 10,1% r/r w marcu wobec 8,5% r/r w lutym, głównie za sprawą skoku cen żywności i energii. Jednocześnie gospodarka weszła w okres stagnacji. Nowa projekcja pokazała w całym horyzoncie czasowym wyższą ścieżkę inflacji, która prawdopodobnie nie obniży się do poziomów jednocyfrowych przed drugą połową 2023. Bank centralny Rumunii pozostaje nieco w tyle za innymi bankami regionu, jednak wszystkie znajdują się obecnie w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Inflacja nie przestaje zaskakiwać… - 4

USA:

J.Williams z nowojorskiego Fed przekonywał, że scenariusz „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki, o którym wspominał J.Powell po poprzednim posiedzeniu FOMC, jest jak najbardziej możliwy. Williams nakreślił scenariusz, w którym inflacja spowolni do 4% w tym roku, obniży się dalej do 2,5% w 2023, a następnie powróci do celu na poziomie 2% w 2024, bez znaczącego wzrostu bezrobocia i silnego osłabienia wzrostu PKB. W jego ocenie wyższe stopy procentowe schłodzą popyt w najbardziej przegrzanych sektorach gospodarki (na rynku mieszkaniowym oraz w sektorze trwałych dóbr konsumpcyjnych), dzięki czemu będzie on bardziej odpowiadał ograniczonej podaży. Według Williamsa pożądana jest też poprawa zachwianej równowagi pomiędzy popytem i podażą pracy. Szef nowojorskiego oddziału Fed spodziewa się, że amerykański PKB w 2022 wzrośnie o ok. 2%. Jego zdaniem Fed w tym roku szybko przywróci stopę funduszy federalnych do „bardziej normalnego poziomu”. Po znaczącym zacieśnieniu ogłoszonym w maju (podwyżka o 50pb oraz początek QT) władze monetarne mają przestrzeń, aby podnosić stopy po 50pb na kolejnych posiedzeniach.

USA:

L.Mester z Fed w Cleveland uważa, że Rezerwa Federalna powinna kontynuować podwyżki stóp po 50pb na dwóch kolejnych posiedzeniach, po czym może nastąpić ewaluacja sytuacji w gospodarce. Jej zdaniem, aby sprowadzić inflację w dół, stopy procentowe prawdopodobnie będą musiały wzrosnąć powyżej poziomu neutralnego (2,5%).

EUR:

J.Nagel z Bundesbanku powiedział, że istnieją niepokojące dowody na to, że wzrost inflacji nabiera tempa, ponieważ coraz więcej konsumentów i firm spodziewa się, że ceny utrzymają się na wysokim poziomie. Szef niemieckiego banku centralnego wezwał do podwyżki stóp procentowych w strefie euro w lipcu, ostrzegając przed rosnącym ryzykiem, że politycy będą działać zbyt późno i zostaną zmuszeni do „silnego i nagłego” wzrostu kosztów kredytu w przyszłości.

EUR:

Szef unijnej dyplomacji J.Borrell ma nadzieję na szybkie porozumienie państw członkowskich w sprawie embarga UE na ropę naftową z Rosji. Nie wykluczył, że unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnią tę kwestię w najbliższy poniedziałek. Francuski sekretarz stanu ds. europejskich C.Beaune powiedział z kolei, że porozumienie w sprawie embarga jest możliwe w ciągu tygodnia.

POL:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za wydłużeniem działania pierwszej Tarczy Antyinflacyjnej o 2 miesiące, czyli do końca lipca. W efekcie rozwiązania, które obecnie mają obowiązywać do końca maja, zostałyby przedłużone do końca lipca, analogicznie do rozwiązań wprowadzonych przez drugą Tarczę Antyinflacyjną.

Reklama

 

 

CHN:

Inflacja CPI w Chinach wzrosła w kwietniu do 2,1% r/r (kons. 1,9% r/r) wobec 1,5% r/r w marcu. Wyższa od oczekiwań była również inflacja PPI, która w kwietniu obniżyła się do 8,0% r/r (kons. 7,8% r/r) z 8,3% w marcu. W obu przypadkach do zaskoczeń w górę przyczyniły się paniczne zakupy konsumentów i firm w obawie przed lockdownami. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyższej inflacji konsumenckiej były ceny paliw oraz trudno dostępnej w regionach z ogłoszonym lockdownem świeżej żywności. Silny dezinflacyjny efekt w cenach żywności powoduje aż 33,3% r/r spadek cen wieprzowiny. Inflacja bazowa bez cen żywności i energii spadła natomiast do 0,9% r/r wobec 1,1% w marcu, co wskazuje na brak presji popytowej w chińskiej gospodarce. Spadek inflacji PPI odzwierciedla z jednej strony pewne uspokojenie na globalnych rynkach surowcowych, a z drugiej aktywne działania chińskiego rządu nakierowane na obniżenie ich cen na krajowym rynku. Słabnąca presja popytowa w chińskiej gospodarce sugeruje, że zgodnie z dotychczasowymi komunikatami instytucji centralnych Chiny będą zwiększać skalę wsparcia zarówno po stronie polityki fiskalnej jak i monetarnej.

USA:

Izba Reprezentantów zatwierdziła warty ponad 40 mld USD pakiet pomocowy dla Ukrainy zawierający wsparcie wojskowe, gospodarcze i humanitarne. Zatwierdzony pakiet jest większy niż ten, o który w zeszłym miesiącu wnioskował prezydent J.Biden (33 mld USD). Wniosek uzyskał poparcie zdecydowanej większości reprezentantów obu partii. W skład pomocy wchodzi 19,7 mld USD przeznaczonych na cele wojskowe, 8,8 mld USD na cele gospodarcze oraz 4,35 mld USD na przeciwdziałanie światowej klęsce głodu i inne cele humanitarne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama