Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja na węgrzech 2022

POL: Prezes NBP A.Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP stwierdził, że zarówno on, jak i cała Rada jest nastawiona mocno jastrzębio i jest zdeterminowana, by w jak najkrótszym czasie doprowadzić inflację do celu.

Według szefa polskiego banku centralnego wojna na Ukrainie podbiła ścieżkę inflacji o ok. 2pp, co skłoniło Radę do mocniejszej reakcji w postaci podwyżki stóp o 75pb. Profesor Glapiński zdradził, że rozważane było, aby w razie konieczności możliwa była organizacja nawet dwóch posiedzeń RPP w miesiącu, na których dokonywane byłyby podwyżki stóp. Można to uznać za wyraźnie jastrzębi sygnał, że Rada jest gotowa do bardziej zdecydowanego podwyższania stóp, jeśli będzie to potrzebne. Górny pułap, do którego stopy mogą wzrosnąć przesunął się, zdaniem Prezesa NBP, do „4,5% lub nawet wyżej”. Glapiński wielokrotnie podkreślał, że kurs złotego jest mocno niedowartościowany, co stoi w sprzeczności z mocnymi fundamentami polskiej gospodarki. NBP będzie aktywnie działać, by umocnić złotego. Zdaniem Prezesa NBP skuteczność dokonanych w zeszłym tygodniu interwencji walutowych nie była zadowalająca ze względu na zbyt silny trend rynkowy. Prezes poinformował o rozmowach ws. linii swapowych z najważniejszymi bankami centralnymi (Fed, EBC, SNB), co w razie konieczności zapewni NBP stały i pewny dostęp do płynności walutowej. Naszym zdaniem byłby to ważny i pozytywny czynnik dla złotego. W Radzie nie osiągnięto jeszcze porozumienia odnośnie do wysokości kolejnej podwyżki stóp w kwietniu – będzie to zależało od napływających danych oraz zmian sytuacji geopolitycznej. Glapińśki podkreślał, że polska gospodarka oraz sektor finansowy pozostają niezwykle stabilne, a zeszłotygodniowy run na banki nie był uzasadniony. Jego zdaniem napływ uchodźców z Ukrainy może być korzystny dla polskiej gospodarki ze względu na zwiększenie podaży pracy i przyspieszenie potencjalnego wzrostu gospodarczego. NBP wraz z NBU oraz bankami komercyjnymi pracują nad systemowym rozwiązaniem problemów z wymienialnością gotówkową hrywny na złote. Prawdopodobnie kwestia ta zostanie rozwiązana między bankami komercyjnymi z Polski i Ukrainy. W odniesieniu do polityki pieniężnej w dłuższym okresie Prezes NBP stwierdził, że niedopuszczalna byłaby taka podwyżka stóp (w celu ograniczenia inflacji), która doprowadziłaby do wzrostu poziomu bezrobocia. Zdaniem Glapińskiego bezrobocie w Polsce jest bardziej dotkliwe społecznie niż w bogatszych gospodarkach zachodnich. Naszym zdaniem wymowa konferencji była wyraźnie jastrzębia. Oczekujemy, że RPP zdecyduje się podwyższyć stopy w kwietniu i maju o 50pb, kończąc cykl podwyżek na poziomie 4,50%. NBP poinformował, że Raport o Inflacji zostanie opublikowany w piątek o godz. 9.00.

USA: Liczba stworzonych miejsc pracy w styczniu wyniosła 11,3 mln

(kons. 10,9 mln) wobec zrewidowanego w górę odczytu za grudzień na poziomie 11,5 mln. W tyle za tworzonymi miejscami pracy pozostają przyjęcia do pracy (6,5 mln). W styczniu spadł odsetek dobrowolnych odejść z pracy, do 2,8% z 3% w listopadzie i grudniu. Dane od 2017 zostały zrewidowane, w przypadku liczby stworzonych miejsc pracy skala rewizji w 2021 sięgnęła maksymalnie 523 tys. w ciągu miesiąca. Rewizje były mniej istotne niż miało to miejsce w przypadku danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP). Amerykański rynek jest coraz bardziej rozgrzany, co wzmaga konieczność chłodzenia koniunktury poprzez podwyżki stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności na Węgrzech; Inflacja CPI w państwach regionu CEE; Stworzone miejsca pracy oraz przyjęcia do pracy w USA - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności na Węgrzech; Inflacja CPI w państwach regionu CEE; Stworzone miejsca pracy oraz przyjęcia do pracy w USA - 1

Reklama

 

HUN: Inflacja CPI w lutym wyniosła 8,3% r/r

(kons. 8,1% r/) wobec 7,9% r/r w styczniu. To najwyższy odczyt od sierpnia 2007. Do wysokiej inflacji przyczyniają się przede wszystkim podwyżki cen paliw (18,7% r/r), żywności (11,3% r/r) oraz dóbr trwałych (m.in. rtv, agd, meble, samochody, wzrost o 8,3% r/r). W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,1% m/m, głównie za sprawą wzrostu cen żywności (2,1%), które rosną pomimo obowiązywania cen maksymalnych dla 6 podstawowych produktów. Wzrost inflacji byłby zdecydowanie większy, gdyby nie przedłużenie do kwietnia obowiązującego od 15 listopada maksymalnego poziomu cen paliw na poziomie 480 HUF (wg obecnego kursu 6,09 PLN) za litr.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności na Węgrzech; Inflacja CPI w państwach regionu CEE; Stworzone miejsca pracy oraz przyjęcia do pracy w USA - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności na Węgrzech; Inflacja CPI w państwach regionu CEE; Stworzone miejsca pracy oraz przyjęcia do pracy w USA - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności na Węgrzech; Inflacja CPI w państwach regionu CEE; Stworzone miejsca pracy oraz przyjęcia do pracy w USA - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności na Węgrzech; Inflacja CPI w państwach regionu CEE; Stworzone miejsca pracy oraz przyjęcia do pracy w USA - 3

 

ŚWIAT: Komisja Europejska zgodziła się nałożyć kolejne sankcje na Rosję i Białoruś

Reklama

Dodatkowe sankcje obejmować będą wyłączenie trzech białoruskich banków z systemu SWIFT, zamrożenie transakcji z bankiem centralnym Białorusi dotyczących zarządzania rezerwami lub aktywami oraz nałożenie sankcji na eksport morskiego sprzętu nawigacyjnego i technologii do Rosji. Nałożono również sankcje na kolejnych 160 osób fizycznych oraz zakazano przyjmowania depozytów osób fizycznych z Rosji i Białorusi powyżej 100 tys. EUR. KE dołączyła do dotychczasowego zestawu restrykcji finansowych transakcje z wykorzystaniem kryptoaktywów. Izba Reprezentantów USA przegłosowała w nocy ustawę budżetową zawierającą warty 13,6 mld USD pakiet pomocowy dla Ukrainy i państw flankowych NATO. W ramach tego pakietu 3 mld USD przekazane zostaną na sfinansowanie zwiększonej obecności wojsk USA w naszym regionie, 3,5 mld USD na pomoc wojskową dla Ukrainy, a 4 mld USD na wsparcie humanitarne (również dla przyjmującej uchodźców Polski). Dodatkowo w ustawie zapisano kwotę 650 mln USD przeznaczoną na sfinansowanie uzupełnienia wojskowych stanów magazynowych państw NATO w związku z przekazywaniem przez nie uzbrojenia dla Ukrainy. Lider niemieckiej opozycyjnej CDU/CSU F.Merz zaapelował o wstrzymanie odbioru gazu z Rosji rurociągiem Nord Stream 1.

 

POL: Agencja ratingowa S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2022 do 3,6% z 5,0%

W 2023 agencja oczekuje wzrostu PKB o 3,2%, a w 2024 o 2,7%. Średnioroczna inflacja w 2022 ma wg S&P wynieść 8,5% wobec 5,2% oczekiwanych wcześniej. Agencja ma dokonać przeglądu ratingu Polski 1 kwietnia.

Czytaj więcej