Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Inflacja CPI w czerwcu (szybki szacunek) wzrosła do 15,6 r/r z 13,9% r/r. To drugi miesiąc z rzędu kiedy był zbliżony do prognoz (PKO: 15,6%; kons. 15,5%, zakres prognoz:15,3-15,7%). Szacujemy, że momentum inflacji bazowej w czerwcu spowolniło do ok. 0,9% m/m. Zakładamy, że większość firm przerzuciła już rosnące koszty na ceny (tzw. efekt drugiej rundy), a spowalniający popyt w otoczeniu wysokich zapasów firm wymusi ograniczenie skali podwyżek w kolejnych miesiącach. Więcej w Makro Flashu: W oczekiwaniu na trwały spadek inflacji bazowej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 1

POL:

PMI dla krajowego przetwórstwa w czerwcu zanurkował do 44,4 pkt. (z 48,5 pkt. w maju). Najniższy od 25 miesięcy odczyt wynikał ze spadku nowych zamówień oraz produkcji. Spadało także zatrudnienie, a optymizm firm co do przyszłości zanotował najgorszy wynik od wybuchu pandemii. Dane skłaniają RPP do przyjęcia dużo bardziej ostrożnego podejścia do zaostrzania polityki pieniężnej. Nadal uważamy, że cykl podwyżek stóp procentowych NBP wkrótce się skończy. Więcej w Makro Flashu: Recesja lekarstwem na inflację?

EUR:

Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w czerwcu do 8,6% r/r (kons. 8,3% r/r) wobec 8,1% w maju. Do wzrostu inflacji w równym stopniu przyczyniły się podwyżki cen żywności oraz energii (oba komponenty dołożyły po 0,3pp r/r). Ceny żywności drożeją już o 8,9% r/r, a tempo miesięcznych zmian znacząco przekracza wzorzec sezonowy. Ceny energii w czerwcu wzrosły o 3,3% m/m oraz o 41,9% r/r, głównie za sprawą dalszych wzrostów cen ropy i gazu na giełdach. Niewielki spadek zaliczyła inflacja bazowa z 3,8% r/r do 3,9% r/r, choć stało się to głównie ze względu na antyinflacyjne działania niemieckiego rządu (obniżki cen w transporcie publicznym). Inflacja usługowa nieznacznie zwolniła do 3,4% r/r wobec 3,5% r/r w maju, a na dobra nieenergetyczne przyspieszyła do 4,3% r/r z 4,2% r/r. W ciągu miesiąca inflacja HICP w ujęciu rocznym wzrosła we wszystkich państwach, dla których dostępne są dane poza Niemcami (-0,5pp r/r) oraz Holandią (-0,3pp r/r). Dane wskazują, ze presja inflacyjna w strefie euro nadal narasta, co stawia EBC przed coraz trudniejszym stagflacyjnym wyzwaniem.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 2

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 3

EUR:

Członek zarządu EBC F.Panetta podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim stwierdził, że w otoczeniu niepewności oraz ryzyka przełożenia się bieżącej wysokiej inflacji na oczekiwania inflacyjne normalizacja polityki pieniężnej powinna być stopniowa. Jego zdaniem obecny wzrost cen nie wynika z rozgrzania gospodarki strefy euro – inwestycje i konsumpcja pozostają poniżej przedpandemicznych trendów i poziomów, a płace rosną powoli. Znaczną część wystąpienia F.Panetta poświęcił fragmentacji rynków. Jego zdaniem przeciwdziałanie fragmentacji rynków i zbyt dużym wzrostom spreadów przez EBC nie tylko nie jest sprzeczne z zacieśnianiem polityki pieniężnej, ale jest wręcz konieczne by mogło dojść do zacieśnienia warunków monetarnych. W przypadku fragmentacji „nadmiernie” wzrosłyby koszty obsługi długi państw wrażliwych, które musiałyby ograniczyć skalę wydatków (w tym krytycznych obecnie z powodów geopolitycznych wydatków na cele militarne i transformację energetyczną). Odpływający z nich kapitał napłynąłby do państw najmniej wrażliwych, w których przez to warunki monetarne zostałyby złagodzone, co mogłoby generować dodatkową presję inflacyjną.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 4

EUR:

Wskaźnik PMI dla przetwórstwa w strefie euro spadł do 52,1 pkt. (flash 52,0 pkt.) z 54,6 pkt. w maju, czyli do najniższego poziomu od sierpnia 2020. Finalny odczyt potwierdził, że subindeks produkcji w przetwórstwie w strefie euro po raz pierwszy od I fali pandemii spadł poniżej neutralnego poziomu 50pkt, podobnie jak subindeks zamówień. Dane wskazują na nadchodzącą recesję w europejskim przetwórstwie, wzmacnianą przez odwracający się cykl zapasów.

GER:

Wskaźnik PMI dla niemieckiego przetwórstwa obniżył się do 52,0 pkt. (flash 52,0 pkt.) wobec 54,8 pkt. Dane wskazują na pogłębienie się spadków produkcji oraz nowych zamówień. Rosną również obawy o przyszłą koniunkturę, szczególnie w kontekście utrzymujących się zaburzeń podażowych oraz spadającego popytu.

USA:

Wskaźnik koniunktury ISM dla przetwórstwa w czerwcu spadł do 53,0 (kons. 55,4 pkt.) wobec 56,1 pkt. w maju. To najniższy poziom wskaźnika od czerwca 2020. Poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. spadł napływ zamówień, ale subindeks produkcji obniżył się tylko nieznacznie. Wraz z łagodzeniem popytu zmniejsza się presja na wzrost cen, nieco szybciej są realizowane dostawy oraz ogranicza się skala opóźnień w realizacji zamówień. Jednocześnie drugi miesiąc z rzędu subindeks zatrudnienia wskazywał na jego spadek, a ankietowani menedżerowie wskazywali, że nieco łatwiej niż wcześniej było o skuteczną rekrutację pracowników. Wskazuje to na to delikatną zmianę – popyt na pracę się obniża przy braku zmian w jej podaży. Dane sugerują, że popyt w amerykańskim przemyśle powoli się obniża, ale nie ma to jeszcze natychmiastowego przełożenia na produkcję. Można jednak zakładać, że wraz z wyczerpywaniem się już otrzymanych zamówień i wolniejszym napływem nowych koniunktura w przemyśle pogorszy się.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Europejska inflacja w poszukiwaniu szczytu - 5

USA:

Finalny wskaźnik PMI dla przetwórstwa w czerwcu spadł do 52,7 pkt. (flash 52,4 pkt.) vs 57,0 pkt w maju. Znaczący spadek wskaźnika do najniższego poziomu od lipca 2020 wynikał ze stagnacji subindeksu produkcji oraz spadku nowych zamówień. Presja inflacyjna pozostaje wysoka, ale łagodniała w ostatnich miesiącach.

POL:

Progności ankietowani przez NBP w Ankiecie Makroekonomicznej zakładają, że inflacja CPI w 2022 wyniesie 12,9%, po czym w kolejnych latach spadnie do 9,3% i 5,2%. Przedziały ufności prognoz są bardzo szerokie – z 90% prawdopodobieństwem inflacja w 2022 ma znaleźć się w przedziale 8,2- 16,9%, w 2023 3,3-15,5%, a w 2023 0,5-14,1%. Prawdopodobieństwo, że w 2024 inflacja CPI będzie powyżej górnej granicy przedziału wahań od celu (3,5%) wynosi 76%. Równie niepewne są prognozy stopy procentowej – w 2024 90% przedział zawiera się w 0,9-11,2%. Medianowa średnioroczna stopa NBP ma w 2022 wynieść 5,5%, w 2023 wzrosnąć do 6,6%, a w 2024 spaść do 4,7%. Prognozy wzrostu PKB również są niepewne (90% przedział prawdopodobieństwa na lata 2022-24 zawiera się między -1 a 6%. Mediana prognoz zakłada tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4,3%, w przyszłym roku 2,7%, a w 2024 3,5%. W ujęciu długoterminowym (horyzont 8 kwartałów) najbardziej niepewne są prognozy inflacji i stóp procentowych, przy nieco mniejszej niepewności związanej ze wzrostem PKB. Słowem kluczem w prognozach jest „niepewność”, a znaczące rozszerzanie przedziałów ufności względem przeszłych edycji Ankiety Makroekonomicznej wskazuje na wysoką pokorę wobec szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama