Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC zadowolił rynki?

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC zadowolił rynki? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

Podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim Ch.Lagarde potwierdziła zapowiedzianą ścieżkę normalizacji polityki. Szefowa EBC powiedziała, że po zakończeniu programu QE z końcem czerwca, na posiedzeniu w lipcu stopy procentowe zostaną podniesione o 25pb, a we wrześniu należy oczekiwać kolejnej podwyżki, której skala będzie większa niż w lipcu, o ile perspektywy inflacyjne nie ulegną poprawie. W dalszej perspektywie EBC spodziewa się kontynuacji cyklu stopniowych podwyżek stóp. Szefowa EBC powtórzyła, że zmiany w polityce banku są konsekwencją pewnego przyspieszenia tempa wzrostu wynagrodzeń oraz sygnałów co do wzrostu długookresowych oczekiwań inflacyjnych powyżej celu na poziomie 2%. Warto przy tym dodać, że w ostatnich dniach rynkowe miary oczekiwań inflacyjnych obniżyły się do 2% (porównaj wykres na pierwszej stronie), co sugeruje, że wyceniana przez rynek skala zacieśnienia monetarnego w strefie euro jest uznawana za wystarczającą do stłumienia inflacji w średnim terminie. Odnosząc się do ryzyka fragmentacji na rynku obligacji skarbowych, Ch.Lagarde powtórzyła, że obok elastyczności w inwestowaniu zapadających papierów w ramach PEPP, w EBC trwają prace nad nowym narzędziem zapobiegającym nadmiernemu wzrostowi spreadów obligacji państw peryferyjnych. W jej ocenie, wszystkie powyższe decyzje są realizacją wcześniejszych zobowiązań do dążenia do średnioterminowego celu z wykorzystaniem dostępnych w ramach mandatu narzędzi, z uwzględnieniem elastyczności.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC zadowolił rynki? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC zadowolił rynki? - 1

EUR:

P.Lane ocenił, że rekordowo wysoka inflacja w strefie euro grozi podsyceniem „psychologii inflacji”, czyli zjawiska, w którym konsumenci i firmy dostosowują swoje nawyki w oczekiwaniu na wyższe ceny. W swoim wystąpieniu główny ekonomista EBC powtórzył zapowiadaną ścieżkę normalizacji polityki EBC i podkreślił, że tempo zmian po wrześniu nie jest ustalone i będzie zależało od sytuacji gospodarczej.

USA:

J.Bullard powiedział, że gospodarka wydaje się być na dobrej drodze do dalszego wzrostu w tym roku i że bank centralny musi spełnić oczekiwania rynku dotyczące podwyżek stóp procentowych w ramach swoich wysiłków na rzecz ograniczenia inflacji. Szef Fed z St.Louis ostrzegł, że oczekiwania inflacyjne w USA mogą ulec odkotwiczeniu bez wiarygodnych działań Rezerwy Federalnej. J.Bullard liczy na powtórkę z 1994, kiedy gwałtowne zacieśnienie polityki pieniężnej spowodowało pewne zaburzenia, jednak zaowocowało znakomitymi wynikami gospodarki pod koniec lat 90.

POL:

Prezes NBP A.Glapiński w rozmowie opublikowanej przez Obserwator Finansowy powiedział, że ryzyko wystąpienia zjawiska stagflacji w Polsce na razie jest przesadzone, nie widać takich perspektyw z uwagi na wysoki wzrost PKB. W kwestii podwyżek stóp procentowych szef NBP powtórzył, że mają one wpływ jedynie na przyszłą, a nie bieżącą inflację. Dodał przy tym, że zacieśniając politykę pieniężną nie można zbyt mocno zmrozić gospodarki. Podkreślał, że RPP nie może dopuścić do wzrostu bezrobocia i zatrzymania wzrostu PKB. W jego ocenie zejście ze wzrostem PKB do 2,5-3% grozi wzrostem bezrobocia.

GER:

Reklama

Inflacja PPI w Niemczech w maju wzrosła do 33,6% r/r wobec 33,5% r/r w kwietniu i była nieznacznie niższa od oczekiwań. To najwyższy odczyt w historii porównywalnych danych (1949). Najszybciej drożały ceny energii, o 87,1% r/r. Nieco osłabła inflacja cen dóbr pośrednich.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC zadowolił rynki? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: EBC zadowolił rynki? - 2

POL:

Od 24 lutego już ok. 240 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę na mocy specustawy, poinformowała minister M.Maląg. Minister oceniła, że sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna i obywatele Ukrainy mogą na nim znaleźć zatrudnienie.

POL:

Prezes Orlenu D.Obajtek zapowiedział „kilkugroszowe promocje” w zakresie cen paliw na stacjach w okresie letnim.

EUR:

Ekonomiści EBC ocenili, że bezprecedensowa fala uchodźców, która napłynęła do Europy po ataku Rosji na Ukrainę może w średnim terminie podnieść zasób siły roboczej w strefie euro nawet o 1,3 mln osób. Napływ może nieco złagodzić napięcia obserwowane na europejskim rynku pracy. W raporcie EBC założono, że ukraińscy uchodźcy będą mogli szybciej zintegrować się z rynkiem pracy niż poprzednie fale uchodźców, ze względu na większą bliskość kulturową tego kraju i szybką reakcję Unii Europejskiej, aby im pomóc.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama