Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przed nami wstępne indeksy PMI za maj. Konflikt na Ukrainie oraz NBP podbijają konsumpcję w Polsce

|
selectedselectedselected
Przed nami wstępne indeksy PMI za maj. Konflikt na Ukrainie oraz NBP podbijają konsumpcję w Polsce  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami już wstępne indeksy PMI dla Francji i Niemiec, a przed nami o 10:00 indeks flash dla całej strefy euro za maj oraz o 15:45 dla drugiej strony Oceanu.

Rynek spodziewa się wciąż dobrej koniunktury, której niegroźne ostatnie obawy inflacyjne. W międzyczasie na krajowym podwórku NBP wypuści dane o krajowym sektorze bankowym o 14:00.

Przed nami wstępne indeksy PMI za maj. Konflikt na Ukrainie oraz NBP podbijają konsumpcję w Polsce  - 1Przed nami wstępne indeksy PMI za maj. Konflikt na Ukrainie oraz NBP podbijają konsumpcję w Polsce  - 1

Uchodźcy i kalendarz podbijają konsumpcję

Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 19,0% r/r wobec 9,6% r/r w marcu. Ten dynamiczny wzrost to zasługa odpowiednio: żywności (która dodała +3,1 p.p. wobec marca), odzieży (+2,1 p.p.) oraz mebli (+1,5 p.p.). Naszym zdaniem większość tego przyrostu to bezpośrednia lub pośrednia zasługa uchodźców, nieformalnego eksportu na Ukrainę oraz domykania gwałtownie kończącego się boomu mieszkaniowego. Odzież korzystała także na efekcie bazy z poprzedniego roku, gdy kolejny raz zamknięto centra handlowe. Niemniej jej wynik w ujęciu miesięcznym jest dość solidny, co według nas jest pochodną napływu uchodźców z Ukrainy oraz erodującego udziału telepracy.

Reklama

Przed nami wstępne indeksy PMI za maj. Konflikt na Ukrainie oraz NBP podbijają konsumpcję w Polsce  - 2Przed nami wstępne indeksy PMI za maj. Konflikt na Ukrainie oraz NBP podbijają konsumpcję w Polsce  - 2

Łyżką dziegciu w odczycie jest pierwsza od grudnia, ujemna, odsezonowana dynamika miesięczna na poziomie -0,8% m/m. To pochodna wciąż słabej kondycji sektora automotive, które cierpi na trudnościach podażowych i widocznego spadku entuzjazmu dla zakupu dóbr trwałych. Niemniej sprzedaż wciąż pozostaje w trendzie wzrostowym sprzed pandemii. Choć możliwe jest wyhamowania rocznej dynamiki w najbliższych miesiącach, to obecny cykl podwyżek stóp NBP w starciu z popytowym wpływem konfliktu na Ukrainie nie powinien przekreślić trendu wzrostowego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama