Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Wybuch wojny podbił wyniki sprzedaży w lutym - sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 8,1% r/r

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Wybuch wojny podbił wyniki sprzedaży w lutym - sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 8,1% r/r | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lutym o 8,1% r/r po wzroście o 10,6% r/r w styczniu. Dane te okazały się zgodne z konsensusem prognoz i nieznacznie niższe od naszych oczekiwań (8,3% r/r). Za obniżenie się dynamiki sprzedaży względem stycznia odpowiada mniej korzystna baza odniesienia.

Po korekcji sezonowej sprzedaż wzrosła o 1,4% m/m. Według danych GUS w styczniu i w lutym sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 9,0% r/r, do czego tylko w pewnej części przyczynił się wybuch wojny na Ukrainie. Stąd okres sprzed inwazji na Ukrainę wskazuje na wysoką skłonność do konsumpcji pomimo najwyższej od 20 lat inflacji.

Prosto z rynku: Wybuch wojny podbił wyniki sprzedaży w lutym - 1Prosto z rynku: Wybuch wojny podbił wyniki sprzedaży w lutym - 1

Struktura danych naszym zdaniem odzwierciedla wpływ wybuchu wojny i przyjazdu uchodźców do Polski

W lutym silnie wzrosła sprzedaż paliw (+22,1% r/r), co wynika z zakupów przezornościowych konsumentów, którzy obawiali się braku paliw oraz drastycznego wzrostu ich cen. Ten sam czynnik odzwierciedla sprzedaż żywności, która wzrosła w lutym o 6,6% r/r, a więc najszybciej od 10 miesięcy. Wybuch wojny i napływ ludności naszym zdaniem mógł przyczynić się także do przyspieszenia wzrostu sprzedaży w kategorii „pozostałe" obejmujące m.in. markety budowlane oraz sklepy m.in. z śpiworami, materacami.

Reklama

 

Silniejsze oddziaływanie przyjazdu uchodźców na sprzedaż

np. odzieży, żywności czy wyposażenia mieszkania będzie widoczny w marcu, a wpływ zakupów przezornościowych przez polskich obywateli powinien wygasać. Niemniej dane o konsumpcji w sektorze gospodarstw domowych w 1Q br. będą bardzo dobre. Pespektywy konsumpcji na ten rok są również są korzystne pomimo wysokiej inflacji, czemu sprzyja rosnące zatrudnienie i szybki wzrost płac. Także w dłuższym okresie napływ ludności do Polski potencjalnie może podnosić dynamikę konsumpcji, choć skala tego wpływu jest bardzo niepewna i związana z niemożliwym do przewidzenia rozwojem sytuacji na Ukrainie. Innym czynnikiem ryzyka jest pogorszenie nastrojów konsumentów i zmiana ich zachowań w kierunku zmniejszenia skłonności do konsumpcji. W szczególności może to dotyczyć wydatków na część usług.

 

Wyniki produkcji budowlano-montażowej za luty kolejny raz zaskoczyły pozytywnie

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła bowiem do 21,2% r/r z 20,8% r/r w styczniu. Najsilniej, bo o aż 38,7% r/r zwiększyła się produkcja firm zajmujących się wznoszeniem budynków. Rosła też produkcja w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne (+22,2%), a także specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+2,9%). Relatywnie słabszy wynik firm realizujących inwestycje infrastrukturalne wiąże się z osłabieniem napływu środków z UE. Tak pozytywne dane o produkcji budowlanej wyglądają zaskakująco w zestawieniu z wynikami badań koniunktury, które wskazywały na wyhamowanie napływu nowych zamówień, wyhamowanie bieżącej produkcji oraz zmniejszenie stopnia wykorzystania mocy wytwórczych. W lutym źródłem pozytywnej niespodzianki mogły być, przynajmniej częściowo, korzystne warunki pogodowe, sprzyjające realizacji prac budowlanych. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście dynamiki rozpoczętych budów. Wyhamowanie liczby nowych pozwoleń na budowę budynków, w połączeniu ze stopniowym wygasaniem realizacji inwestycji współfinansowanych ze starej perspektywy finansowej (przy niewielkiej skali napływów z nowej perspektywy finansowej UE) sugeruje niższą dynamikę produkcji budowlanej w kolejnych kwartałach. Wyniki za styczeń i luty wskazują, że sektor budowlany będzie miał wyraźnie korzystniejszy wkład do wzrostu gospodarczego w 1Q br.

 

Zestaw danych za luty z gospodarki realnej potwierdza bardzo solidny wzrost PKB w 1Q br.,

Reklama

który sięgając 7,0% r/r przewyższa nasze oczekiwania formułowane na początku 2022 r. Wybuch wojny psuje perspektywy gospodarcze w dłuższym okresie, aczkolwiek z powodu lepszych od oczekiwań danych za okres styczeń-marzec nie widzimy dużej przestrzeni do rewizji w dół naszej prognozy PKB na 2022 r. wynoszącej 4,5% r/r. Wyraźniejszej rewizji oczekujemy dla roku 2023 r. Spodziewamy się bowiem, że wyższa od oczekiwań inflacja i stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego wpłynie na wyraźne wyhamowanie wzrostu do ok 3,0% r/r, a więc wyraźnie silniej niż nasza prognoza formułowana na początku 2022 r.

 

Dane za luty wpisują się w scenariusz dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej wykazuje zdeterminowanie do ograniczenia inflacji w średnim okresie oraz do umocnienia w krótkim okresie kursu złotego. Nadal spodziewamy się wzrostu stopy referencyjnej w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej do 5,00% z obecnego poziomu 3,50%. Na najbliższym posiedzeniu w kwietniu RPP według nas podniesie stopy o 0,5 pkt proc., a więc mniej niż w marcu (0,75 pkt proc.), gdyż kurs walutowy umocnił się, a ceny surowców nieco spadły ze szczytów na przełomie lutego i marca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama