Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

struktura pkb gus

PL: Dziś o godz. 10:00 poznamy pierwszy szacunek PKB w Polsce w 2021 r. Według naszych obliczeń wzrósł on o 5,8%, po spadku o 2,5% w 2020 r. 2021 r. był okresem dynamicznego odrabiania strat wywołanych pandemią, a krajowy PKB (w cenach stałych) już po 2Q 2021 powrócił do poziomu sprzed pandemii. Na podstawie tych danych będzie można oszacować wzrost PKB w 4Q 2021 r., którego wzrost kw/kw według naszych szacunków spowolnił względem 3Q 2021. Krajowa gospodarka powinna utrzymywać się na ścieżce wzrostu także w 2022 r., choć głównie ze względu na wysoką inflację i podwyżki stóp procentowych będzie on wolniejszy niż w 2021 r.

 

Komentarz dzienny – Dziś poznamy szacunek PKB w Polsce za 2021 rok. Czy wpłynie on znacząco na notowania złotego? Kursy walut na dziś (EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD) - 1Komentarz dzienny – Dziś poznamy szacunek PKB w Polsce za 2021 rok. Czy wpłynie on znacząco na notowania złotego? Kursy walut na dziś (EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD) - 1

EZ: Dziś o godz. 11:00 poznamy pierwsze wyliczenie PKB w strefie euro w 4Q 2021. Według konsensusu prognoz wzrósł on tylko o 0,3% kw/kw (po odsezonowaniu) wobec 2,2% kw/kw kwartał wcześniej, co wynika z nasilenia pandemii i nowych obostrzeń, a także problemów zaopatrzeniowych w przemyśle.

Reklama

GE: O godz. 14:00 opublikowane zostaną wstępne wyliczenia inflacji konsumenckiej w styczniu w Niemczech. Konsensus prognoz wskazuje na spadek wskaźnika HICP do 4,6% r/r z 5,7% r/r w grudniu. Szok cen energii i paliw powinien w 2022 r. wygasać, aczkolwiek biorąc pod uwagę dobrą sytuację na rynku pracy i tylko powolne rozładowywanie się napięć w łańcuchach dostaw dynamika cen konsumpcyjnych najpewniej utrzymywać się w Niemczech powyżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (średnio 2,0% r/r).

 Komentarz dzienny – Dziś poznamy szacunek PKB w Polsce za 2021 rok. Czy wpłynie on znacząco na notowania złotego? Kursy walut na dziś (EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD) - 2Komentarz dzienny – Dziś poznamy szacunek PKB w Polsce za 2021 rok. Czy wpłynie on znacząco na notowania złotego? Kursy walut na dziś (EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD) - 2

 

Wydarzenia i komentarze

GE: PKB w Niemczech skurczył się w 4Q 2021 według pierwszych wyliczeń o 0,7% kw/kw (po korekcji sezonowości) po wzroście o 1,7% kw/kw w 3Q 2021. Spadek związany jest z nasileniem pandemii COVID-19, nowymi obostrzeniami oraz zatorami w łańcuchach dostaw w przemyśle, co najboleśniej odczuwa sektor motoryzacyjny. Dane te oznaczają, że PKB w 4Q 2021 był o 1,5% niższy niż przed wybuchem epidemii koronawirusa. Początek 2022 r. ze względu na sytuację pandemiczną nadal jest trudny, aczkolwiek dostępne dane wskazują na stopniowe zmniejszanie się problemów podażowych w sektorze wytwórczym, a firmy stają się bardziej optymistyczne co do przyszłości. Stąd można zakładać, że po zmniejszeniu się ryzyk epidemicznych wzrost gospodarczy w Niemczech przyspieszy. Tempo ekspansji najprawdopodobniej będzie jednak mniejsze niż wydawało się jeszcze kilka miesięcy temu, co potwierdza rewizja w dół rządowych prognoz PKB na 2022 r. do 3,6% z 4,1%.

CN: Oficjalny indeks PMI dla przemysłu w Chinach obniżył się w styczniu do 50,1 pkt z 50,3 pkt w grudniu, a analogiczny wskaźnik dla sektora usług spadł do 51,1 pkt z 52,7 pkt przed miesiącem. Dane te wskazują, że aktywność gospodarcza na początku 2022 r. spowolniła, do czego przyczynia się słabszy niż przed rokiem popyt zagraniczny, problemy sektora nieruchomości oraz bardzo restrykcyjna polityka przeciwepidemiczna. Jest to zgodne z naszym scenariuszem makroekonomicznym, który zakłada jednak w II poł. roku poprawę koniunktury zwłaszcza w sektorze usług.

Reklama

 Komentarz dzienny – Dziś poznamy szacunek PKB w Polsce za 2021 rok. Czy wpłynie on znacząco na notowania złotego? Kursy walut na dziś (EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD) - 3Komentarz dzienny – Dziś poznamy szacunek PKB w Polsce za 2021 rok. Czy wpłynie on znacząco na notowania złotego? Kursy walut na dziś (EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD) - 3

 

Rynki na dziś

Przełom stycznia i lutego na rynkach finansowych zapowiada się interesująco głównie za sprawą posiedzeń Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego (oba wydarzenia mają miejsce w czwartek). Powinny one ukazać odmienne perspektywy polityki pieniężnej. BoE prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe a rynek dyskontuje dalsze ich wzrosty w 2022 roku. Z kolei EBC najpewniej utrzyma łagodną retorykę o tymczasowości inflacji. W tym kontekście interesująco zapowiadają się dzisiejsze dane o inflacji w Niemczech, które zgodnie z konsensusem powinny przynieść obniżenie się wskaźnika.

Uzupełnieniem wydarzeń będzie kontynuacja ryzyka geopolitycznego (atak Rosji na Ukrainę). Uważamy zatem, iż po chwilowym odreagowaniu kurs EUR/USD powróci na niższe poziomy (1,1097 jako możliwym cel). Wycena złotego do euro natomiast ma spore trudności zarówno w wybiciu powyżej poziomu 4,60 jak i skutecznym spadku poniżej 4,56. Liczymy zatem na relatywnie spokojne wejście notowań w nowy tydzień a dzisiejsze krajowe dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w 2021 roku nie powinny tego zmienić.

Czytaj więcej