Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dynamika pkb w polsce gus

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja finalnego szacunku polskiego PKB w II kw. br. wraz z jego strukturą. Uważamy, ze dynamika PKB ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniesie 10,9% r/r wobec -0,9% w I kw. W kierunku zwiększenia dynamiki PKB oddziaływały efekty niskiej bazy związane z wybuchem pandemii COVID-19.

Uważamy, że głównym źródłem zwiększenia dynamiki PKB

w II kw. w porównaniu do I kw. był wyższy wkład konsumpcji, co poza efektami niskiej bazy sprzed roku wynikało również z odmrożenia gospodarki w II kw. i realizacji odłożonego popytu. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wyższego tempa wzrostu PKB była w naszej ocenie również wyższa dynamika inwestycji, na co wskazują dane świadczące o silnym ożywieniu inwestycji przedsiębiorstw (patrz poniżej). Naszym zdaniem publikacja danych o PKB nie będzie miała istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności obligacji. W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA. Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy.

Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 750 tys.osób

w sierpniu wobec wzrostu o 943 tys. w lipcu, przy jednoczesnym zmniejszeniu stopy bezrobocia do 5,2% w sierpniu wobec 5,4% w lipcu. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 638 tys. w sierpniu wobec 330 tys. w lipcu). W środę opublikowany zostanie indeks ISM w przetwórstwie, który naszym zadaniem zmniejszył się do 59,0 pkt. w sierpniu wobec 59,5 pkt. w lipcu, co będzie spójne z wskazaniami regionalnych badań koniunktury. Oczekujemy, że indeks Conference Board zmniejszył się w sierpniu do 125,0 pkt. wobec 129,1 pkt. w lipcu ze względu na obawy gospodarstw domowych o kolejną falę pandemii COVID-19. Publikacje danych z USA powinny być neutralne dla rynków finansowych.

We wtorek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zwiększyło się w sierpniu do 2,8% r/r wobec 2,2% w lipcu, co w znacznym stopniu wynikało ze wzrostu inflacji bazowej (efekt niskiej bazy sprzed roku). Dzisiaj dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zwiększyła się ona do 3,4% r/r w sierpniu z 3,1% w lipcu za co odpowiadały wyższa inflacja bazowa i szybszy wzrost cen nośników energii. Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i cen polskich obligacji. W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa. Oczekujemy, że indeks CFLP PMI zmniejszył się w sierpniu do 50,0 pkt. wobec 50,4 pkt. w lipcu, a wskaźnik Caixin PMI spadł do 50,0 pkt. w sierpniu wobec 50,3 pkt. w lipcu. Główną przyczyną lekkiego obniżenia się wskaźników jest rosnąca liczba przypadków zachorowań na COVID-19 w niektórych państwach azjatyckich, mająca negatywny wpływ na aktywność w chińskim przetwórstwie przemysłowym.

Dane z Chin będą w naszej ocenie neutralne dla rynków finansowych

Reklama

We wtorek poznamy wstępne dane o inflacji w Polsce, która naszym zdaniem zwiększyła się w sierpniu do 5,1% r/r wobec 5,0% w lipcu. W kierunku szybszego wzrostu cen w sierpniu oddziaływały wyższe dynamiki cen żywności, nośników energii (podwyżka cen gazu) oraz inflacji bazowej. Nasza prognoza kształtuje się zgodnie z konsensusem, a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i cen polskiego długu. 

W środę opublikowane zostaną sierpniowe dane o koniunkturze

w przetwórstwie przemysłowym w Polsce. Oczekujemy, że wskaźnik PMI spadł do 55,9 pkt. z 57,6 pkt. w lipcu. Wsparcie dla naszej prognozy stanowi pogorszenie koniunktury odnotowane w badaniach GUS, jak również spadki indeksów PMI w gospodarkach strefy euro (patrz poniżej). Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu (57,0 pkt.), a tym samym jej materializacja byłaby lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z dynamika pkb w polsce gus