Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Dynamiczne ożywienie gospodarcze ulega stopniowej normalizacji

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Dynamiczne ożywienie gospodarcze ulega stopniowej normalizacji  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w kwietniu o 19,0% r/r po wzroście o 9,6% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt ten okazał się nieco wyższy od naszej prognozy (18,4% r/r) i konsensusu prognoz wynoszącego 16,4% r/r. Natomiast po oczyszczeniu danych z wahań sezonowych sprzedaż obniżyła się o 0,8% m/m. Jest to pierwszy spadek od grudnia ub. roku.

W naszej ocenie dane te potwierdzają stopniowe wygaszanie wzmożonego popytu po napływie uchodźców do Polski oraz coraz większy wpływ na wydatki gospodarstw domowych bardzo wysokiej inflacji. Warto przy tym odnotować, że deflator sprzedaży detalicznej wzrósł w kwietniu do 14,4% r/r z 12,4% r/r, a więc do wartości najwyższej co najmniej od 2000 r. Rysujące się w kwietniu tendencje powinna być kontynuowana w nadchodzących miesiącach.

Prosto z rynku: Dynamiczne ożywienie gospodarcze ulega stopniowej normalizacji  - 1Prosto z rynku: Dynamiczne ożywienie gospodarcze ulega stopniowej normalizacji  - 1

Wysoka dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu wynika głównie z jednoczesnego nałożenia się trzech czynników. Sprzyjała jej w naszej ocenie baza odniesienia z ub. roku, gdy sprzedaż tylko odmrażała się po nasileniu pandemii COVID-19 na wiosnę ub. roku. Dodatkowo w tym roku święta wielkanocne wypadały w połowie kwietnia, podczas gdy w 2021 r. wydatki kumulowały się najprawdopodobniej w marcu. Potwierdza to wzrost aż o 11,9% r/r sprzedaży żywności i napojów. Ponadto, podobnie jak przed miesiącem widać w danych oddziaływanie napływu uchodźców do Polski, co w naszej ocenie potwierdza wzrost aż o 121,4% sprzedaży odzieży, obuwia i tekstyliów. Czynnik ten najpewniej sprzyjał także wzrostowi w grupie obejmującej wyspecjalizowane sklepy (+38,2% r/r), a także w kategorii meble, RTV, AGD (+27,9% r/r). Ujemną dynamikę r/r po raz ósmy z rzędu zanotowano w przypadku sprzedaży aut, co nie dziwi biorąc pod uwagę problemy zaopatrzeniowe w tym sektorze.

Dane te potwierdzają bardzo mocną koniunkturę w handlu detalicznym, czemu sprzyja niskie bezrobocie oraz napływ uchodźców. Po korekcji sezonowej sprzedaż spadła jednak o 0,8% m/m, co w naszej ocenie wskazuje, że pozytywny wpływ zwiększenia konsumpcji wynikający z napływu ludności będzie powoli wygasał, co jest zgodne z naszym scenariuszem. Ankietowane przez Główny Urząd Statystyczny firmy wskazują na stabilną koniunkturę w handlu w maju. Jutrzejsze dane o koniunkturze konsumenckiej naszym zdaniem powinny wskazywać na podobne wnioski. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach wydatki gospodarstw domowych na towary będą rosnąć r/r w wolniejszym tempie, ze względu na bardzo wysoką inflację, zmniejszanie oszczędności w ujęciu realnym oraz rosnące stopy procentowe ograniczające możliwości finansowania kredytem. Jednocześnie trudności podażowe w przemyśle mogą ograniczać dostępność niektórych towarów. Konsumpcja gospodarstw domowych powinna zatem powoli słabnąć wraz z niewielkim wzrosłem płac w ujęciu realnym. Wzrost gospodarczy w cenach stałych w tym roku powinien być jednak silny, wyższy niż nasza dotychczasowa prognoza wynosząca 4,2%. Wyraźnie wolniejszego wzrostu spodziewamy się w 2023 r., aczkolwiek nie będzie on naszym zdaniem budził obaw o znaczący wzrost bezrobocia.

Reklama

 

 

Negatywnie zaskoczyły natomiast dane o produkcji budowlano-montażowej, której dynamika w kwietniu wyhamowała do 9,3% r/r z 27,6% r/r. To wynik zdecydowanie niższy niż nasza prognoza oraz konsensus rynkowy. Warto zwrócić uwagę na bardzo dużą zmienność wyników budownictwa w ostatnich miesiącach, ponieważ kwietniowa negatywna niespodzianka nastąpiła po bardzo pozytywnej niespodziance w marcu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa spadła w kwietniu o 5,1% m/m po wzroście o 5,1% m/m w marcu. W porównaniu z kwietniem minionego roku sprzedaż produkcji budowlano-montażowej była wyższa we wszystkich działach budownictwa, natomiast najsilniej rosła produkcja firm zajmujących się budową budynków (+20,5% r/r), choć wyraźnie spowolniła w stosunku do wyniku z marca. Dane o produkcji budowlano-montażowej wpisują się w obraz wyhamowania koniunktury gospodarczej i pogorszenia perspektyw inwestycji. Wyniki badania koniunktury wskazują na pogorszenie nastrojów sektorze budownictwa i spadek oczekiwań co do spodziewanego portfela zamówień. Nakładają się na to wysokie ceny materiałów, problemy z zaopatrzeniem oraz wysokie stopy procentowe, które wpłyną na wyraźne ograniczenia popytu na mieszkania. Czynnikiem wspierającym inwestycji budownictwo może być uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy, jednak ich skala w tym roku nie będzie znaczna.

Zestaw danych z gospodarki realnej w kwietniu potwierdza stopniowe hamowanie bardzo silnego ożywienia gospodarki, które odnotowano w 1Q 2022 r. Pomimo tego nie zmienia się nasz scenariusz dalszych podwyżek stóp procentowych w tym roku przez Radę Polityki Pieniężnej. Dane o inflacji i rynku pracy potwierdzają rozpędzenie się w kwietniu spirali inflacja-płace, co wymaga dalszego zacieśniania warunków monetarnych. RPP będzie w dalszym ciągu dążyła do zmniejszenia się oczekiwań inflacyjnych warunkującego osiągnięcie celu inflacyjnego w średnim okresie. Wolniejszy, zwłaszcza w 2023 r. wzrost gospodarczy nie będzie w naszej ocenie przeszkodą do podwyżek stóp, gdyż nie będzie to powodowało obaw o drastyczny spadek popytu na pracę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama