Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar traci w oczach najszybciej od 2016 roku. Euro przecenione o 6 groszy. Co stoi za siłą złotego?

|
selectedselectedselected

Jeszcze 2 tygodnie temu sytuacja na rynkach finansowych wyglądała naprawdę źle. Przez przypadki odmieniane było słowo krach. Najważniejsze indeksy w USA w krótkim czasie straciły nawet 17% swojej wartości. W tym otoczeniu nader silnie zachowywał się kurs złotego, którego umocnienie przyspieszyło wraz z odreagowaniem na giełdzie. Co stoi za siłą polskiej waluty?

Dolar traci w oczach najszybciej od 2016 roku. Euro przecenione o 6 groszy. Co stoi za siłą złotego?
Wojciech Olkusnik/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego kurs złotego jest tak silny?
  • jak kształtować może się przyszłość dolara?
  • czy warto wymieniać euro? 

Przede wszystkim na to co dzieje się z polskim złotym bezpośrednio wpływ ma sytuacja zza oceanu. W Stanach Zjednoczonych każde napływające dane z gospodarki są w stanie wywołać sporą zmienność. Dlaczego? Bo rynek próbuje z wyprzedzeniem przewidzieć ruch Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Ten, 18 września, podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych i na ten moment przesądzona jest pierwsza obniżka od 2020 roku. Tym samym cykl podwyżek trwający od 2022 roku zostanie oficjalnie zakończony. Ta wysoka wrażliwość rynku na dane, w tym przede wszystkim na odczyty z rynku pracy i inflację jasno wskazuje, że skala pierwszych cięć nie jest jeszcze w odpowiedni sposób zdyskontowana. 

Jaka przyszłość czeka amerykańską walutę?

Dolar po 3 złote i 86 groszy. W 2022 roku w taki scenariusz wierzyli tylko nieliczni, a nagłówki artykułów straszyły o wycenie amerykańskiej waluty opiewającej na 6 złotych. Od październikowego wierzchołka (tego z 2022 roku) kurs USD/PLN spadł o prawie 25%. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku! 

Impulsem spadków w ostatnich dniach były odczyty dot. inflacji producenckiej w USA (poznaliśmy je we wtorek) oraz sprzedaży detalicznej. W szczególności namieszał drugi z odczytów. Sprzedaż detaliczna zaskoczyła, rosnąc w tempie 1% miesiąc do miesiąca. W rezultacie tych danych kurs euro względem dolara osiągnął najwyższy pułap od grudnia 2023 roku. Zmiana polityki monetarnej w USA może być istotnym katalizatorem do wyjścia kursu euro względem dolara z ponad 2-letniej konsolidacji. 

W nadchodzących tygodniach kluczowe będą dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy na początku września. Następnie zmienność powinna pojawić się w trakcie odczytu inflacji CPI za miesiąc sierpień. Na podstawie tych danych rynek będzie chciał oszacować skalę obniżek, które poznamy dokładnie za miesiąc.

Co dalej z kursem dolara?

Reklama

Patrząc przez pryzmat naszej rodzimej waluty to początek obniżek stóp procentowych w USA w połączeniu z brakiem zmiany polityki monetarnej przez RPP może spowodować osuwanie się kursu USD/PLN. Rada nie ma przestrzeni na ten moment do obniżek stóp procentowych, a ich brak w 2025 roku może ostatecznie wywołać spadek dolara. Kluczowym w tym przypadku wydają się być okolice 3,60 PLN.  

Ładowanie...

Czy warto wymieniać euro?

To co aktualnie dzieje się z kursem euro to wymarzona sytuacja dla osób, które jeszcze nie wymieniły waluty przed wakacjami w strefie euro. Aktualnie kurs EUR/PLN kształtuje się w okolicach 5- letnich minimów. Nie wykluczone, że poniżej tych poziomów uda się spaść, w szczególności gdyby trendy na rynku po prostu się utrzymały. 

Ładowanie...

Na kurs złotego w nadchodzącym tygodniu wpływ będą miały następujące odczyty makroekonomiczne z naszego kraju:

Środa, 21.08

10:00 Produkcja przemysłowa 

10:00 Wynagrodzenia oraz zatrudnienie

Reklama

Czwartek, 22.08

10:00 Sprzedaż detaliczna 

Czytaj dalej: Znana polityk zarobiła 40 mln PLN na giełdzie tylko w jeden tydzień

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama