Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile dziś złoty

Oznacza to, że rynek całkowicie zawrócił po serii pozytywnych publikacji z USA w postaci lepszego raportu o zatrudnieniu, wyższego odczytu inflacji CPI oraz PPI. Oznacza to również, że być może inwestorzy wykorzystali dobre dane do realizacji zysków z pozycji długich na dolarze, z czego fundusze hedgindowe mogą być bardzo zadowolone. Jak wynika z raportów komisji CFTC spekulanci na kontraktach na dolara amerykańskiego od grudnia dokładali pozycje, które pozwoliły zarobić na spadku wartości USD. Teraz powoli pozycje te zaczynają przynosić potencjalne zyski i być może to jeszcze nie koniec.

Zobacz także: Jedna tona węgla w Polsce za 345PLN! Co dalej z cenami? Zobacz, ile kosztuje ekogroszek i węgiel

 

 

Najlepsza seria EUR/USD od lipca 2020 r.

Reklama

Kurs EUR/USD rośnie dziś siódmy dzień z rzędu, co jest najdłuższą serią wzrostów od lipca 2020 r. Zatem widzimy, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, które dość rzadko występuje. Być może coś na rynku się zmienia, czego potwierdzeniem może być również fakt, że słabość dolara pojawiła się wraz z brakiem spadku rentowności obligacji USA. Zazwyczaj te wydarzenia idą ze sobą w parze. Niewykluczone jednak, że rentowności w ciągu najbliższych kilku tygodni także będą niższe, co jeszcze bardziej może sprzyjać słabości USD na przełomie lutego i marca. Kluczowe mogą być dane o inflacji PCE w przyszłym tygodniu i obserwacja rentowności 10-letnich obligacji, które oscylują przy 4,30%.

Zobacz także: ależ kurs polskiego złotego zaskoczył inwestorów na FX

 

Kurs dolara poniżej 4 złotych

Pozytywny sentyment utrzymuje się także na polskim złotym, gdzie dolar kosztuje mniej niż 4 PLN. Kurs USD/PLN dziś o poranku spadł do najniższego poziomu od 2 lutego, a pomagać PLN może także pozytywny sentyment związany z KPO oraz wynikami spółek z GPW, przyciągających kapitał zagraniczny. Wydaje się więc, że do tej układanki i jeszcze mocniejszego złotego brakuje tylko spadku rentowności w USA, gdyby to nastąpiło, to kurs dolara mógłby zmierzać nawet w stronę 3,90 lub jeszcze niżej. Pierwsze istotne wskazówki co do tego potencjalnego scenariusza pojawić się mogą już za tydzień wraz ze wspomnianym odczytem inflacji PCE z USA.

Zobacz także: Dolar jest przewartościowany. Kurs euro może wzrosnąć o aż 8% w 2024

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 23.02.2024 r.: aktualna tabela

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-23

Powyższa tabela opublikowana została w czwartek i będzie obowiązywać do piątkowego południa. Bank centralny codziennie (w dni robocze) w godzinach 11:45-12:15 publikuje nową tabelę walut.

Czytaj więcej