Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu

|
selectedselectedselected
Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W światowej gospodarce nasilają się trendy stagflacyjne, z zaskakująco wysoką inflacją na pierwszym planie. Efekty rosyjskiej agresji oraz polityka „zero-covid” w Chinach mocno podsyciły presję inflacyjną w gospodarkach rozwiniętych. Inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od 1981, a w strefie euro od początku jej istnienia.

Banki centralne przechodzą do zdecydowanego zacieśniania polityki pieniężnej, co odbywa się kosztem pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarczego. Wyraźne spowolnienie trwa już w strefie euro, a w USA jest widoczne w części branż. Ciężar wysokiej inflacji i rosnących stóp pogarsza nastroje konsumenckie. Chińska gospodarka hamuje po długotrwałych lockdownach, inflacja pozostaje niska.

Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu - 1Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu - 1

 

PROGNOZA ŚREDNIOTERMINOWA

Strop procentowe w USA będą zdecydowanie podwyższane, mimo rosnącego prawdopodobieństwa recesji. Obawy przed utrwaleniem wysokiej inflacji skłaniają Fed do zwiększenia tempa i skali podwyżek stóp procentowych. Przewidujemy, że inflacja CPI w USA osiągnęła już szczyt, ale jej spadek będzie powolny ze względu na m.in. dalszy wzrost cen powiązanych z cenami nieruchomości oraz wzrost cen usług (inercyjny komponent powiązany ze wzrostem płac).

Reklama

Mediana prognoz członków FOMC wskazuje, że główna stopa Fed na koniec 2023 wzrośnie do 3,8%, istotnie powyżej stopy neutralnej szacowanej na 2,5%. Jednocześnie członkowie FOMC pozostają sceptyczni co do powrotu inflacji bazowej do celu przed 2025. Scenariuszem bazowym pozostaje „łagodne lądowanie”, ale agresywne podwyżki stóp zwiększają ryzyko recesji. Uważamy, że z tego powodu Fed dostarczy nieco mniej podwyżek stóp niż wskazują ostatnie dot plots i oczekuje tego rynek.

Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu - 2Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu - 2

EBC wbrew recesyjnym obawom rozpocznie podwyżki stóp procentowych. Władze monetarne strefy euro nie mogą ignorować ryzyka odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych i przechodzą do działania. Na ich drodze stoją jednak poważne przeszkody. Podwyżki stóp i w konsekwencji wyższe koszty obsługi długu mogą uderzyć w mocno zadłużone gospodarki państw południa i skutkować fragmentacją rynków finansowych. Istotnym ryzykiem jest też wstrzymanie dostaw surowców energetycznych z Rosji. Szacunki wpływu „szoku energetycznego” są niepewne i zależne od scenariusza – od obniżenia dynamiki PKB w latach 2022-2023 o 2-4pp (np. KE lub EBC dla strefy euro) po ok. 5-6pp (np. Bundesbank dla Niemiec). Dlatego uważamy, że EBC będzie musiał szybko zakończyć/przerwać cykl.

Sytuacja w chińskiej gospodarce zeszła na dalszy plan. Wzrost PKB w Chinach znacząco wyhamuje w 2022, za sprawą restrykcji epidemicznych. Reakcja policymix najpewniej ograniczy się do celowanego wsparcia ze strony polityki pieniężnej i niewielkiego impulsu fiskalnego.

 

ŹRÓDŁA NIEPEWNOŚCI DLA PROGNOZY

Głównymi źródłami niepewności są:

Reklama

1) geopolityka (rosyjska agresja, chińskie ambicje ws. Tajwanu),

2) zmiany wycen aktywów finansowych,

3) pandemia.

 

Otoczenie zewnętrzne

Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu - 3Prognoza średnioterminowa: trendy stagflacyjne (z zaskakująco wysoką inflacją w tle). Gospodarki na rozdrożu - 3

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: "Kwartalnik Ekonomiczny 2q22. Analizy Makroekonomiczne", którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama