Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Posiedzenie FOMC (stopy procentowe w USA – marzec 2023 roku): co na to rynek?

|
selectedselectedselected
Posiedzenie FOMC (stopy procentowe w USA – marzec 2023 roku): co na to rynek? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC. Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25pb, a tym samym docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [4,75%, 5,00%]. Komunikat po posiedzeniu wskaże na konieczność ograniczania inflacji jako uzasadnienie dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Jednocześnie niekorzystna sytuacja w sektorze bankowym USA (por. MAKROmapa z 13.03.2023) i wzrost ryzyka dla stabilności systemu finansowego będą ważnymi argumentami przeciwko większej podwyżce stóp w tym tygodniu. Warto przypomnieć, że jeszcze tydzień temu kontrakty terminowe wyceniały prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 50pb na posiedzeniu w marcu na 40%. Dużo ważniejsze od samej decyzji Fed będą informacje zawarte w komunikacie dotyczące oczekiwanego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach i docelowego poziomu stóp procentowych. Więcej informacji w tym zakresie dostarczy również najnowsza projekcja makroekonomiczna członków FOMC.

W tym tygodniu: posiedzenie FOMC w centrum uwagi rynków - 1W tym tygodniu: posiedzenie FOMC w centrum uwagi rynków - 1

Oczekujemy, że docelowy poziom stóp procentowych pozostanie niezmieniony względem grudniowej projekcji i wyniesie [5,00%, 5,25%]. Jednocześnie uważamy, że prognozy inflacji i stopy bezrobocia nie zostaną istotnie zrewidowane. Podwyżka stóp o 25pb w tym tygodniu byłaby spójna z konsensusem rynkowym. Biorąc jednak pod uwagę, że kontrakty terminowe wyceniają prawdopodobieństwo utrzymania niezmienionego poziomu stóp procentowych w tym tygodniu na ponad 30% uważamy, że konferencja po posiedzeniu FOMC będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

Reklama

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie dzisiejsza publikacja danych o lutowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji zmniejszyła się do -0,9% r/r wobec 2,6% w styczniu. W kierunku spowolnienia wzrostu produkcji oddziaływały niekorzystne efekty kalendarzowe. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się poniżej konsensusu (1,0%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu: posiedzenie FOMC w centrum uwagi rynków - 2W tym tygodniu: posiedzenie FOMC w centrum uwagi rynków - 2

 

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekujemy, że tempo wzrostu sprzedaży w cenach bieżących zmniejszyło się do 14,2% r/r w lutym wobec 15,1% w styczniu. W kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży oddziaływało pogorszenie nastrojów konsumenckich i koniunktury w handlu detalicznym. Nasza prognoza nominalnej dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się poniżej konsensusu (15,0%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

W piątek opublikowane zostaną wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro nie zmienił się w marcu w porównaniu do lutego i wyniósł 52,0 pkt. Tym samym byłby to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym indeks PMI ukształtował się powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności w strefie euro. Inwestorzy oczekują wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 47,0 pkt. w marcu z 46,3 pkt. w lutym). Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Prognozujemy, że zamówienia na dobra trwałe zmniejszyły się w lutym o 1,0% m/m wobec spadku o 4,5% w styczniu. Uważamy, że w kierunku utrzymującego się spadku zamówień oddziaływał niższy popyt na dobra trwałego użytku. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (660 tys. w lutym wobec 670 tys. w styczniu) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,16 mln wobec 4,00 mln). W przypadku realizacji naszych prognoz byłyby to kolejne (po pozwoleniach na budowę i rozpoczętych budowach, patrz poniżej) relatywnie dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Naszym zdaniem publikacje danych z USA pozostaną w cieniu posiedzenia FOMC i będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W poniedziałek opublikowane zostaną lutowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 0,9% r/r z 1,1% w styczniu Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia zmniejszyła się w lutym do 11,7% r/r wobec 13,5% w styczniu z uwagi na efekt wysokiej bazy sprzed roku. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Reklama

 

Na piątek zaplanowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Moody’s. W ub. r. agencja utrzymała rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu do decyzji agencja zwróciła uwagę, że bieżący rating jest wypadkową trzech czynników. Pierwszym z nich są starania kraju o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz posiadane gwarancje bezpieczeństwa NATO i obecność wojsk, co ogranicza zagrożenie geopolityczne wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę. Drugim czynnikiem są silne fundamenty polskiej gospodarki i wciąż silne ramy instytucjonalne, pomimo wyzwań związanych ze stopniowym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praworządności. Trzecim czynnikiem jest korzystna struktura zadłużenia Polski i relatywnie niski koszt jego obsługi. Agencja zwróciła wówczas uwagę, że znaczące pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności, które miałoby negatywny wpływ na klimat biznesowy w Polsce i prowadziłoby do dalszej eskalacji sporu z UE, oddziaływałoby w kierunku pogorszenia wiarygodności kredytowej Polski. Oczekujemy, że agencja Moody’s nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy w tym tygodniu, jednak w komunikacie znajdą się fragmenty akcentujące utrzymujący się spór na linii Polska-UE, prowadzący do zablokowania wypłaty środków w ramach unijnej perspektywy finansowej 2021- 2027 i Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama