Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska gospodarka: kolejne kiepskie dane, choć i tak jest „zaskoczenie w górę”. Kurs złotego mocno traci względem najważniejszych walut

|
selectedselectedselected
Polska gospodarka: kolejne kiepskie dane, choć i tak jest „zaskoczenie w górę”. Kurs złotego mocno traci względem najważniejszych walut | FXMAG INWESTOR
Sprzedaż detaliczna w Polsce. Poznaj najnowsze dane! Jak zareagował kurs złotego?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po weekendzie rynek budzi się do życia. Napływają nowe wiadomości makroekonomiczne. W ostatnim czasie poznaliśmy dane z polskiej gospodarki, dotyczące sprzedaży detalicznej w lipcu.

 

W poniedziałek o godzinie 10 poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce za lipiec w ujęciu rocznym. Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 18,4 rdr. Prognoza zakładała wzrost o 18,3% r/r. Dla porównania w czerwcu sprzedaż detaliczna była wyższa o 19,9% niż rok wcześniej.

GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 2% wobec wzrostu o 3,9% w lipcu 2021 r. W porównaniu z czerwcem 2022 r. nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2%. GUS dodał, że w okresie styczeń-lipiec 2022 r. sprzedaż wzrosła o 8% r/r wobec wzrostu o 7,3% w analogicznym okresie 2021 roku.

GUS poinformował również, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. była o 0,1% niższa w porównaniu z czerwcem bieżącego roku.

 

Co warto wiedzieć o sprzedaży detalicznej?

Dane o sprzedaży detalicznej dotyczą zakupów konsumentów w sklepach detalicznych. Wskaźnik ten jest przedstawiany w ujęciu nominalnym, nie jest korygowany o inflację. Dostarcza informacji na temat części wydatków, które składają się na PKB. Wzrost sprzedaży detalicznej świadczy o silniejszym wzroście gospodarczym. Wartość większa od oczekiwań zazwyczaj sprzyja umacnianiu waluty danego kraju (w tym przypadku polskiego złotego). Jednocześnie jednak wzrost większy od oczekiwań może stanowić sygnał inflacyjny.

 

Zobacz także: Dynamika sprzedaży detalicznej w lipcu 2022 r

Reklama

 

Jak zareagowały kursy walut?

W ostatnim czasie polski złoty mocno traci względem pozostałych walut. W poniedziałek po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) jest notowany w okolicach 4,75. Dolar amerykański mocno zyskuje. W tym momencie kurs dolara do złotego (USD/PLN) przekroczył poziom 4,75.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLNWykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego (USD/PLN)

 

Co sprzedaje się najlepiej, a co najgorzej?

Reklama

Według danych GUS, w lipcu 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały tekstylia, odzież i obuwie (o 13,3%), „pozostałe” (o 10,5%), farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny (o 10,2%) oraz żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,4%). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały firmy handlujące samochodami, motocyklami i częściami do pojazdów(o 15,1%).

GUS dodał, że w lipcu 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem tego roku odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 0,4%). Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży ogółem zmniejszył się z 8,6% w czerwcu do 8,4% w lipcu br. Wśród firm o znacznym udziale sprzedaży przez Internet spadek udziału odnotowały przedsiębiorstwa z grupy „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 22,0% przed miesiącem do 21,5% w lipcu) oraz „meble, rtv, agd” (spadek  z 16,4% do 16,1%), natomiast wzrost udziału sprzedaży przez internet nastąpił w grupie „tekstylia, odzież, obuwie” (z 21,7% do 22,8%).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama