Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: "to jest zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek" [wypowiedzi członków RPP]

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: "to jest zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek" [wypowiedzi członków RPP] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce:” Taka klasyczna sytuacja 'wait and see’.” - 1Polityka pieniężna w Polsce:” Taka klasyczna sytuacja 'wait and see’.” - 1

Ireneusz Dąbrowski (17.10.2022)

Już zareagowaliśmy na wzrost inflacji. W tym momencie nie możemy dużo więcej zrobić. Dalsze podwyżki stóp wywołałyby tylko pogorszenie koniunktury, a nie zmieniłyby znacząco perspektyw inflacji, chyba że byłyby drastyczne. Aby sprowadzić inflację do celu, musimy przejść pewną drogą. Można to zrobić szybciej, ale większym kosztem, albo wolniej, ale mniejszym kosztem. Ja uważam, że lepiej iść wolniej. Opanujemy inflację, ale nie powodując załamania gospodarczego.

Zgadzam się, że polityka rządu osłabia mechanizm transmisji polityki pieniężnej. I właśnie dlatego, że w RPP zdajemy sobie z tego sprawę, działaliśmy tak stanowczo.

Przemysław Litwiniuk (12.10.2022) (10.10.2022)

Następne posiedzenie RPP (...) myślę, że będzie dyskutowane zacieśnienie, jeżeli dane, które otrzymamy nie będą wskazywały na potrzebę ograniczenia zacieśniania polityki pieniężnej na tym odcinku, jakim są paramenty dotyczące stóp.

Myślę, że zapowiedź zakończenia byłaby zdecydowanie przedwczesna - mówię o cyklu podwyżek. Być może mieliśmy do czynienia tylko z przerwą. Rada rozstrzyga o tych kwestiach na podstawie bieżących danych. Na ostatnim posiedzeniu istniały dane zarówno uzasadniające dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, jak również podawano argumenty, wynika to z komunikatu po RPP, przemawiające za chwilowym przerwaniem tego procesu w celu zorientowania się co do skali oddziaływania dotychczasowego zacieśnienia w jakiejś krótszej perspektywie.

Ludwik Kotecki (12.10.2022)

Moim zdaniem, inflacja wyniesie ponad 20 proc. w lutym 2023 r. To oznacza, że niestety stopy będą nieodpowiednio nisko w stosunku do tego poziomu inflacji. One powinny być mniej więcej na poziomie inflacji oczekiwanej za rok, półtora. Inflacja za rok niestety będzie wyższa niż 6,75 proc., niż mamy dziś (stopę referencyjną - PAP), co oznacza, że jest jeszcze przestrzeń na pewną korektę stóp procentowych. Wydaje mi się, że jeszcze kilka punktów procentowych tego miejsca jest.

Joanna Tyrowicz (11.10.2022)

Nie da się (...) sprowadzić inflacji do celu przy ujemnych realnych stopach procentowych.

Nie ma możliwości dowolnej interpretacji mandatu. (...) Ten mandat polega na tym, żeby zapewnić gospodarstwom domowym stabilność cen. Ten mandat nie jest dziś realizowany. Ponieważ jest tylko mandat trudno mi jest zrozumieć, dlaczego tak dużą wagę w komunikacie przykłada się do tzw. gospodarki realnej.

Adam Glapiński (6.10.2022)

To jest zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek. RPP nie podjęła decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek, to cały czas jest otwarty formalnie cykl. (...) Taka klasyczna sytuacja 'wait and see’.

Przyglądamy się sytuacji, w szczególności przyglądamy się do listopada. Będzie opublikowany kolejny raport inflacji, który dla NBP, dla wszystkich obserwatorów jest najważniejszym dokumentem pozwalającym w najlepszy sposób przyjrzeć się najbliższym kwartałom.

Gdybyśmy zobaczyli w projekcji, że czynniki wewnętrzne powodujące inflację się rozwijają, to byłaby przyczyna, silne wskazanie, żeby podnieść stopy, żeby podtrzymać dalsze trwanie cyklu zacieśniania.

Henryk Wnorowski (19.09.2022)

Zgadzam się. Nie widzę powodów, aby [główna stopa procentowa] miała być wyżej [niż 7,00 proc.]. Ale potrzebne jest tu zastrzeżenie: to jest ocena przy obecnym stanie wiedzy. Rzeczywistość jest zaś niezwykle dynamiczna, w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym utrzymuje się duża niepewność. Moja ocena może się, więc zmienić.

Nie spodziewam się też, żeby [podwyższenie płacy minimalnej] wywołało to jakieś duże kłopoty w przedsiębiorstwach, które w zdecydowanej większości i tak płacą więcej. Wpływy do budżetu z CIT-u sugerują, że ich kondycja jest niezła. A udział kosztów pracy w całkowitych kosztach w ostatnich kwartałach stale malał. Natomiast tak duża podwyżka płacy minimalnej może być problemem dla części podmiotów z sektora publicznego.

Cezary Kochalski (12.09.2022)

Przestrzeń do dalszych podwyżek stóp znacząco zmalała, a prawdopodobieństwo zakończenia cyklu podwyżek wzrosło. Po wrześniowej decyzji RPP prawdopodobieństwo braku zmian stóp w październiku wzrosło.

Wiesław Janczyk (21.07.2022)

Najbliższe miesiące, mam nadzieję, nie przyniosą istotnych przesłanek do kontynuowania cyklu podwyżek, jednak oddziaływanie cen energii w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym na gospodarkę i konsumentów dzisiaj jest trudne do trafnego przewidzenia

Rada będzie działać adekwatnie do sytuacji w naszej gospodarce. W mojej opinii będzie dążyć do utrzymania możliwie najniższych poziomów stóp procentowych mając na celu realny powrót do celu inflacyjnego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama