Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: Prezes Glapiński widzi prędzej możliwość podwyżek niż obniżek stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: Prezes Glapiński widzi prędzej możliwość podwyżek niż obniżek stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: Glapiński widzi prędzej możliwość podwyżek niż obniżek stóp procentowych - 1Polityka pieniężna w Polsce: Glapiński widzi prędzej możliwość podwyżek niż obniżek stóp procentowych - 1

 

Adam Glapiński

(11.05.2023)

Jeśli są jakieś rozważania, to mogą dotyczyć ewentualnych podwyżek stóp procentowych, a nie obniżek. Obniżki mogą być rozważane, jeśli będzie jasne, że jesteśmy bliscy w procesie dochodzenia do celu inflacyjnego. Pod koniec roku chciałbym, żeby tak było, żeby był taki jednoznaczny spadek tempa inflacji (...), że to będzie możliwe, że taką dyskusję byśmy zaczęli.

Wiem, że niektórzy członkowie Rady wspomnieli, że pod koniec roku taka sytuacja może się pojawić, czy w IV kw. Mógłbym się zgodzić z nimi, tylko nie ma co tego podnosić, bo obecnie to jest dalece przedwczesne. Bardziej aktualne jest pytanie w jakiej sytuacji byście podwyższyli stopy, jakby coś źle w realizacji scenariusza zarysowanego w projekcji się działo. Jesteśmy otwarci na wszystkie azymuty, ale to cykl podwyżek jest otwarty, jeśli będzie trzeba to szybko zareagujemy.

Jesteśmy w trybie „wait and see”. Patrzymy jak to będzie z miesiąca na miesiąc. Możliwe, że pod koniec roku taka możliwość się pojawi, co wynika z wykresu projekcji inflacji. (…) Jednak póki co takich dyskusji i propozycji nie ma w Radzie.

Gabriela Masłowska

(1.05.2023)

Mamy najniższy wskaźnik inflacji od maja ubiegłego roku (14,7 proc. w kwietniu - PAP). Inflacja spada już od grudnia systematycznie, więc wydaje się, że jest to tendencja trwała.

Nie oznacza to, że ceny nie rosną - one rosną nadal, ale rosną wolniej. A wiec jest to pierwszy sygnał, że inflacja wygasa, że wygasają czynniki, które podtrzymują wzrost cen. Liczymy na to, że zejdziemy do poziomu inflacji jednocyfrowej pod koniec bieżącego roku, a może nawet już wczesną jesienią

Henryk Wnorowski

(29.04.2023)

Pierwszą symboliczną cyfrą, do której zmierzamy jest to inflacja poniżej 10 proc., dlatego że jest inflacją umiarkowaną. Jestem głęboko przekonany, że to się stanie już w trzecim kwartale tego roku. Pojawia się światełko w tunelu, które pozwoli nam coraz śmielej rozmawiać o obniżkach stop procentowych, a to jest bardzo dobra informacja dla wszystkich kredytobiorców w naszym kraju

Ludwik Kotecki

(25.04.2023)

Wygląda na to, że jednak Rada powoli zmienia stanowisko. Głosów z Rady płynących, że właściwie powinniśmy myśleć o obniżkach stóp już chyba nie ma, albo są bardzo niszowe, mówimy o perspektywie tego roku. (...) Dzisiaj wiemy, że to jest za wcześnie. Nie ma przestrzeni na obniżki stóp w roku bieżącym, szczególnie że wiemy, że polityka fiskalna była luzowana w zeszłym roku dalej przy 5-proc. wzroście.

Ireneusz Dąbrowski

(24.04.2023)

Oczywiście jeśli nic się nie zmieni, to pewna przestrzeń (do obniżek stóp w 2023 r. -przyp)może się pojawić, ale nie będzie to żadna pochopna decyzja.

Joanna Tyrowicz

(24.04.2023)

Niespodzianki dotyczące cen nośników energii i żywności mogą być, co prawda mniej optymistyczne niż dotąd, ale odpowiedzialność w polityce pieniężnej wymaga, żeby bazować w decyzjach na twardych danych, a nie nadziejach, że może nam się poszczęści. Kluczowe jest to, że średnioroczna inflacja w 2023 nie będzie dużo niższa niż w 2022.

Cezary Kochalski

(17.04.2023)

W świetle bieżącej projekcji, napływających danych i prognoz, temat obniżek stóp procentowych po prostu nie był podnoszony ani dyskutowany przez nikogo. (...) Nie było do tego podstaw (...) w relacji do bieżących procesów gospodarczych i inflacyjnych

Przemysław Litwiniuk

(22.03.2023)

Rząd w założeniach do ustawy budżetowej przyjął, że stopa referencyjna powinna być na poziomie 7 proc., ja się z rządem zgadzam. Dopóki ścieżka dezinflacji, zaprezentowana w projekcji, nie odchyli się w jedną lub w drugą stronę w sposób znaczący. Jeżeli ta inflacja zaczęłaby spadać szybciej niż pokazano w projekcji, to będę prawdopodobnie wyrażał przekonanie, że istnieje uzasadnienie dla utrzymania parametrów polityki pieniężnej. (…) Natomiast, jeżeli inflacja będzie rosła, czy jej odczyty w poszczególnych kwartałach byłyby wyższe niż założone w projekcji, to wtedy będę się skłaniał prawdopodobnie ku wyższym podwyżkom niż tylko 25 pb.

Iwona Duda

(20.01.2023)

To wciąż podbija podażowy komponent inflacji, który odpowiada za 2/3 jej całości. Rada może oddziaływać tylko na komponent popytowy inflacji, czyli na 1/3 całej inflacji konsumenckiej. Rozważania na temat obniżek stóp procentowych moim zdaniem są przedwczesne.

Wiesław Janczyk

(2.12.2022)

Obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach jakie posiadamy dzisiaj. Co do przyszłych decyzji, to – jak dotychczas – będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama