Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia [wypowiedzi członków RPP]

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia [wypowiedzi członków RPP] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia - 1Polityka pieniężna w Polsce: Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia - 1

Wiesław Janczyk (2.12.2022)

Obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach jakie posiadamy dzisiaj. Co do przyszłych decyzji, to – jak dotychczas – będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp.

Na grudniowym posiedzeniu będziemy analizować najnowsze dane. Ocenimy, jak przekładają się na oczekiwania co do przyszłego kształtowania się procesów inflacyjnych i koniunktury. W mojej ocenie w ciągu ostatnich tygodni nie napłynęły informacje, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp w grudniu.

Iwona Duda (30.11.2022)

W obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny. Dotychczasowe podwyżki stóp działają, choć ich wpływ nie jest jeszcze do końca widoczny, bo zajmuje to kilka kwartałów. Przypomnę, że dotychczas stopy procentowe zostały podniesione 11-krotnie. Dalsze podwyżki mogłyby prowadzić do zduszenia gospodarki.

Henryk Wnorowski (30.11.2022)

Zaczęło się hamowanie (gospodarki), ale wygląda na to, że nie jest to jeden z najczarniejszych scenariuszy. To nie są bardzo złe informacje, to są informacje umiarkowanie dobre, które pozwalają przypuszczać w świetle informacji, które do nas dopływają, jeżeli chodzi o główne elementy polityki gospodarczej na najbliższy okres, że nie grozi nam recesja. Oczywiście rok 2023 r. to będą jeszcze niższe przyrosty, ale recesja w tym momencie nam nie grozi.

Ireneusz Dąbrowski (28.11.2022)

Rynki mają rację, zakładając, że już w przyszłym roku możemy zobaczyć pierwsze obniżki stóp. Nasze stopy procentowe są dobrze skalibrowane, żeby obniżyć główny i bazowy wskaźnik inflacji. Zwalczymy inflację, ale nie kosztem dramatycznego spadku PKB. Szalone podwyżki stóp nie przyniosą niczego i mogą okazać się kontrproduktywne, mocno uderzając we wzrost.

Cezary Kochalski (28.11.2022)

Widzimy, że dotychczasowe podwyżki działają. Cały czas z uporem to podkreślam, że w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej widzimy inflację w celu.

Joanna Tyrowicz (21.11.2022) (15.11.2022)

Nie widzę powodów do podejścia wait-and-see. Negatywne ryzyka dla inflacji materializują się pomimo podwyżek stóp procentowych. Nie ma podstaw, żeby twierdzić, że za dużą część podwyższonej inflacji w Polsce odpowiada rosyjska agresja na Ukrainę.

Jak patrzę na decyzje RPP po projekcji lipcowej i tych samych członków RPP po projekcji listopadowej, to jeżeli ktoś był przekonany, że trzeba stopy podnieść w lipcu po danych z gospodarki, jakie były wtedy i przy tamtej projekcji, to nie można być jednocześnie przekonanym, że trzeba stopy zachować na poziomie niezmienionym widząc projekcję i dane z gospodarki w listopadzie. Nic nie przemawia za tym, że cykl podwyżek należy zawiesić.

Przemysław Litwiniuk (21.11.2022)

Bardzo zależy mi na tym, aby rynek pracy był zdrowy (...), ale uważam, że nie ma istotnych zagrożeń dla tego rynku. Istnieje przestrzeń dla pewnego jeszcze zacieśnienia polityki pieniężnej, do spowodowania, by realne stopy procentowe były mniej ujemne, co przełożyłoby się na oczekiwania konsumentów i producentów, jeśli chodzi o poziom inflacji.

Gabriela Masłowska (17.11.2022)

Biorąc pod uwagę treść najnowszej projekcji inflacji oraz PKB, uważam, że decyzja o utrzymaniu stóp jest uzasadniona. (…) Uważam, że istnieje szansa na to, że stopy procentowe będą mogły ukształtować się na obecnym poziomie przez wiele miesięcy.

[O możliwej podwyżce stóp proc.] Dziać by się tak mogło na przykład wówczas, gdyby okazało się, że polska gospodarka jest na tyle solidnie rozgrzana, że wzrost PKB byłby w przyszłym roku wciąż wysoki, a inflacja nadal by rosła. Obecnie taki scenariusz uważam jednak za mało prawdopodobny.

Ludwik Kotecki (16.11.2022)

W najbliższej przyszłości wydaje się, że wciąż jest miejsce na [działanie], niestety, po stronie polityki pieniężnej, bo mamy sytuację bardzo poważną. Największym problemem, a potem długo, długo nic, jest w Polsce inflacja.

[O projekcji makroekonomicznej] Tam jest prawie lot pionowy w dół, jeżeli chodzi o inflację. To się moim zdaniem nie wydarzy i zostaniemy z dwucyfrową inflacją nawet na koniec przyszłego roku

Adam Glapiński (10.11.2022)

Można ocenić, że w świetle dostępnych dzisiaj danych i prognoz obecny poziom stóp jest właściwy - tak uznała Rada. Ten poziom stóp sprowadzi CPI do celu w horyzoncie projekcji (czyli w 2025 r.). Jest natomiast oczywiste, że jeśli sytuacja gospodarcza i poziom presji inflacyjnej będzie kształtował się inaczej niż dzisiaj to opisujemy w projekcji, to nasze decyzje mogą być inne. Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia, pauzy cyklu zacieśniania.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama