Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: decyzja RPP niepewna, ale podwyżki wykluczamy?

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: decyzja RPP niepewna, ale podwyżki wykluczamy? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: decyzja RPP niepewna, ale podwyżki wykluczamy? - 1Polityka pieniężna w Polsce: decyzja RPP niepewna, ale podwyżki wykluczamy? - 1

 

Ludwik Kotecki

(2.11.2023)

(25.10.2023)

Raczej należałoby wykluczyć podwyżkę w listopadzie. Bieżące wskaźniki są dobre, ale one wynikają z braku popytu - nie ma co pchać inflacji w górę. (…) Nie wiemy, jaki będzie wpływ manipulacji cenami paliw. Nie wiemy co z tarczami antyinflacyjnymi oraz mrożeniem cen prądu i wreszcie ciągle nie wiemy, jaki będzie kształt finansów publicznych. Mając tyle niewiadomych, trudno się zdecydować na jednoznaczny ruch. Moja rekomendacja jest taka, że należy się wstrzymać dopóki nie poznamy odpowiedzi na te pytania.

Nie wiemy, co będzie z zerowym VAT na żywność. Można zakładać, że w którymś momencie zostanie on zniesiony, być może z początkiem 2024 roku. (...) Tarcza była wprowadzana przy inflacji 8-9 proc., można spodziewać się, że na przełomie roku spadnie do 6-7 proc. Nie ma więc sensu tego ciągnąć dalej.

Można szacować, że zniesienie zerowego VAT na żywność przełoży się na wzrost inflacji o 0,9 pkt. proc. (...) Do tego dochodzą taryfy na prąd i gaz, które zostały ustalone na poziomie nierynkowym. Gdyby ceny zostały podniesione o 60 proc., to byłby powrót do cen rynkowych, ale raczej zakładałbym wzrost o 20-30 proc

Joanna Tyrowicz

(26.10.2023)

Taka jest krótkookresowa prognoza analityków NBP, że po okresie letnim, inflacja w listopadzie i grudniu będzie wyższa niż ta, którą obecnie obserwujemy.

Przemysław Litwiniuk

(24.10.2023)

Nie ma podstaw do tego, aby w tej chwili dążyć do wdrożenia kolejnej obniżki poziomu stóp procentowych. Czy będą podstawy do tego, aby zaostrzać politykę dowiemy się z projekcji listopadowej.

Spodziewam się, że (w listopadowej projekcji) zobaczymy pierwsze zwiastuny odbicia gospodarczego, czyli czynnika, z którego rząd będzie się cieszyć, a RPP mniej, ze względu na to, że wzrost konsumpcji będzie przyczyniał się do zmiany ścieżki dezinflacji. (...) Dotychczas projektowana krzywa obrazująca ścieżkę dezinflacji będzie mniej ostra, nie będzie tak ambitna, jak wcześniej zakładano, choć nie zakładano najbardziej optymistycznego przebiegu tego procesu.

Adam Glapiński

(09.10.2023)

(05.10.2023)

U nas nie ma żadnego sterowania kursem. NBP nie dąży do żadnego konkretnego kursu (…). Jesteśmy zadowoleni z tego, jak kurs złotego się kształtuje. Przez cały okres moje kadencji, pierwszej i drugiej, kurs złotego jest zadowalający, sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki.

Generalnie jesteśmy zwolennikami dokonywania płynnych, stopniowych zmian, które nie burzą samopoczucia konsumentów, banków i przedsiębiorstw, wolimy serię mniejszych działań, zamiast skokowych, chociaż czasem trzeba wykonać dostosowania.

Na razie się trzymamy projekcji lipcowej. W przyszłym miesiącu jest projekcja i zobaczymy jak to będzie. (...) Nasze decyzje o obniżeniu stóp procentowych teraz, w zasadzie nie zmieniają czasu dojścia do (celu - PAP) - odnoszą się do niższych poziomów inflacji, które nastąpiły niespodziewanie (...). W związku z tym nasza decyzja o obniżeniu stóp dostosowała parametry w postaci stóp proc. do sytuacji, nie spowolniła dochodzenia do celu - przy czym tym celem nazywamy 2,5 proc.

Gabriela Masłowska

(06.10.2023)

Nie możemy jednoznacznie w tym momencie powiedzieć (o perspektywach stóp proc.), bo zależy to od tego, jak będą dalej kształtowały się wskaźniki inflacji, a także dotyczące wzrostu gospodarczego, aktywności gospodarczej. Także nie można powiedzieć jednoznacznie, czy ten trend będzie utrzymywany, wydaje się, że tak, (…), ale na pewno nic już nie można powiedzieć o tempie tej obniżki (stóp) w tym momencie, czy to będzie dalej po 0,25 pp., czy więcej.

Ta różnica, że najpierw obniżyliśmy we wrześniu o 0,75 pp., a teraz o 0,25 pp. - świadczy to o tym, że RPP podchodzi bardzo elastycznie i ostrożnie do tych decyzji, do tych zmian. Gospodarka jest żywym organizmem, wszystko się zmienia.

Henryk Wnorowski

(20.09.2023)

Lekcja płynąca z reakcji kursu walutowego może sugerować, że obecnie bardziej potrzebne są stopniowe działania w polityce pieniężnej.

Wiesław Janczyk

(13.09.2023)

Dla wielu podmiotów operujących na rynku finansowym i w gospodarce, a przede wszystkim konsumentów, to ważny sygnał o tym, że gospodarka wraca do bezpiecznej strefy. Warto przypomnieć sobie ceny surowców, frachtu, węgla i gazu przed sezonem zimowym i niepewność dotyczącą rozwoju wydarzeń w Ukrainie. Stopy, które wytrzymały próbę czasu dla inflacji 18,4 proc. z lutego br. zdecydowanie muszą być zrewidowane przy inflacji schodzącej poniżej 10 proc.

 

Zobacz także: Decyzja tuż tuż, a RPP ma jeszcze sporo do przetworzenia! Jakie dane zaważą na dalszych krokach?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama