Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polacy zarabiają coraz więcej. Jest się z czego cieszyć czy wręcz przeciwnie?

|
selectedselectedselected
Polacy zarabiają coraz więcej. Jest się z czego cieszyć czy wręcz przeciwnie?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W marcu wynagrodzenia sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12%r/r, nieco wolniej niż w lutym (12,9%). Wysoki wzrost płac to najprawdopodobniej nadal efekt wysokiej podwyżki płacy minimalnej z początkiem 2024. Nakłada się na to silna pozycja przetargowa pracowników, wobec ciągle napiętego rynku pracy. Dodatkowo, w marcu i kwietniu efektywnie wchodzą także w życie podwyżki w administracji publicznej, chociaż te nie są ujęte w publikowanych dzisiaj danych.

 

polacy zarabiaja coraz wiecej jest sie z czego cieszyc czy wrecz przeciwnie grafika numer 1polacy zarabiaja coraz wiecej jest sie z czego cieszyc czy wrecz przeciwnie grafika numer 1

 

Reklama

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w marcu nieznacznie względem lutego, co przełożyło się na spadek 0,2%r/r (konsensus: -0,1%), czyli jak w lutym. Popyt na pracę stopniowo obniża się szczególnie w branżach produkcyjnych (np. produkcja mebli). Przedsiębiorstwa notują spadek marż i coraz mocniej odczuwają m.in. konkurencję z Azji, podczas gdy popyt ze strony głównych partnerów handlowych Polski jest ciągle relatywnie słaby.

 

Zobacz także: Marcowa produkcja przemysłowa dodała słabości polskiej gospodarce. Napięcia geopolityczne wstrzymują ożywienie

 

polacy zarabiaja coraz wiecej jest sie z czego cieszyc czy wrecz przeciwnie grafika numer 2polacy zarabiaja coraz wiecej jest sie z czego cieszyc czy wrecz przeciwnie grafika numer 2

 

Reklama

Sytuacja na rynku pracy pozostaje dosyć dobra, mimo sygnałów pewnego pogorszenia. Firmy pozostają niechętne do redukcji etatów, obawiając się czy będą w stanie je potem zapełnić, gdy koniunktura się poprawi. W połączeniu z socjalną polityką rządu, powinno to skutkować utrzymaniem dwucyfrowej dynamiki plac w tym roku. Z uwagi na znaczący spadek dynamiki cen, skutkuje to historycznie bardzo wysokim wzrostem realnych wynagrodzeń (dwucyfrowa dynamika miała miejsce poprzednio dopiero pod koniec lat 90-tych). Wydatki gospodarstw domowych będą głównym elementem napędzającym PKB w tym i przyszłym roku.

Nasze modele pokazują, że tak wysokie tempo płac nie pozwoli na spadek inflacji bazowej nawet w okolice celu NBP, utrzyma się wysoka dynamika inflacji usług. Płace powinny rosną połowę wolniej aby zapanować nad inflacja bazową.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama