Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Marcowa produkcja przemysłowa dodała słabości polskiej gospodarce. Napięcia geopolityczne wstrzymują ożywienie

|
selectedselectedselected
Marcowa produkcja przemysłowa dodała słabości polskiej gospodarce. Napięcia geopolityczne wstrzymują ożywienie
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja przemysłowa spadła w marcu o 6%r/r +3,3%r/r w lutym. Za spadek odpowiadał przede wszystkim niekorzystny układ kalendarza (dwa dni robocze mniej niż w 2023 odjęły 5,7pp). Teoretycznie po poprawieniu tych danych o efekt kalendarzowy marcowe tempo produkcji jest zbliżone do lutego (+0,7%r/r), ale niepokoi struktura danych. Także odsezonowane dane GUS wskazują na spadek produkcji o 3,9%r/r oraz 5,5%m/m. Zwracamy jednak uwagę, że uległy liczny rewizjom w ostatnim czasie.

 

marcowa produkcja przemyslowa dodala slabosci polskiej gospodarce napiecia geopolityczne wstrzymuja ozywienie grafika numer 1marcowa produkcja przemyslowa dodala slabosci polskiej gospodarce napiecia geopolityczne wstrzymuja ozywienie grafika numer 1

 

Reklama

Mamy nadzieję, że słaba produkcja to anomalia. Dane są niespójne z sygnałami powolnego ożywienia w globalnym przemyśle (nawet Niemczech) oraz odbiciem krajowego popytu. Naszym zdaniem jutrzejsza sprzedaż detaliczna pokaże mocny popyt krajowy, tak jak to zapowiadają płace. Słaba produkcja pomimo ożywienia popytu wewnętrznego może świadczyć o wciąż słabym eksporcie. Widzimy, że przedsiębiorstwa coraz mocniej odczuwają m.in. konkurencję z Azji, podczas gdy popyt ze strony głównych partnerów handlowych Polski jest ciągle relatywnie słaby.

 

Zobacz także: Niemiecka koniunktura na tapecie rynków. Strefa euro zaskoczyła na plus

 

marcowa produkcja przemyslowa dodala slabosci polskiej gospodarce napiecia geopolityczne wstrzymuja ozywienie grafika numer 2marcowa produkcja przemyslowa dodala slabosci polskiej gospodarce napiecia geopolityczne wstrzymuja ozywienie grafika numer 2

 

Reklama

W światowym przemyśle widzimy symptomy ożywienia, chociaż pozostaje ono kruche i może ucierpieć wskutek napięć geopolitycznych. Ożywienie jest nierówne, dotychczas wyniki niemieckiego przetwórstwa, z którym silnie powiązany jest krajowy przemysł, były rozczarowujące. Ostatnie dane pokazują, że powolne ożywienie jest widoczne także w tej gospodarce, ale twarde dane pokażą to z opóźnieniem.

Stopniowo wsparciem dla sektora produkcyjnego powinna być odbudowa krajowego popytu, w szczególności oczekiwane ożywienie konsumpcji, bazujące na wysokim wzroście dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych..

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama