Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pogdybać zawsze można! Jakby to było, gdyby Fed poszedł nieco inną ścieżką…

|
selectedselectedselected
Pogdybać zawsze można! Jakby to było, gdyby Fed poszedł nieco inną ścieżką… | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pewien czas po wybuchu pandemii, kiedy to inflacja zaczynała przyspieszać, pojawiała się koncepcja uśrednionego celu inflacyjnego (AIT), którym miałby kierować się Fed. W jej zamyśle było ograniczenie zbyt wczesnego zacieśniania polityki pieniężnej. Ostatecznie Fed postanowił kroczyć inną ścieżką. W dzisiejszym tekście pokazujemy, jak wyglądałaby amerykańska gospodarka w scenariuszu kierowania się AIT.

W niniejszym opracowaniu odwołujemy się do nowo przedstawionych wniosków z modelu DSGE autorstwa nowojorskiego oddziału Fed. Tamtejsi ekonomiści wzięli sobie za cel zbadanie wpływu polityki Fed na gospodarkę, gdyby bank centralny kierował się funkcją reakcji zgodną z AIT. Funkcja ta zakłada większą tolerancję Fed na odchylenie inflacji od celu w górę z uwagi na fakt, iż w latach poprzednich inflacja poruszała się poniżej celu. Innymi słowy, starano się odpowiedzieć na pytanie, co by było, gdyby Fed nie zrezygnował z kierowania się AIT począwszy od drugiego kwartału 2021 roku. 

 

Reklama

 

Podejście AIT od Q2 2021

Na wstępie, autorzy analizy zaznaczają, iż należy traktować ją z przymrużeniem oka. Jej wyniki są bowiem tak dobre jak model, który je produkuje. Na poniższej grafice przedstawiono faktyczną ścieżkę stóp (czerwony) w porównaniu ze scenariuszem hipotetycznym, w którym Fed kieruje się AIT (niebieski). Autorzy zaznaczyli również, że jedyną różnicą w badaniu jest tylko inna funkcja reakcji Fed, zaś pozostałe szoki, które w międzyczasie wydarzyły się, pozostają niezmienne. 

 

Pogdybać zawsze można! Jakby to było, gdyby Fed poszedł nieco inną ścieżką… - 1Pogdybać zawsze można! Jakby to było, gdyby Fed poszedł nieco inną ścieżką… - 1

 

Reklama

Bez względu na funkcję reakcji, ścieżka inflacji w obydwu scenariuszach wygląda w zasadzie tak samo. W faktycznie zrealizowanej funkcji, inflacja znajduje się marginalnie powyżej wariantu alternatywnego. Wzrost PKB na mieszkańca w scenariuszu kontrfaktycznym byłby niższy w 2022 roku, ale wyższy w 2023 roku. To co jednak najbardziej rzuca się w oczy, to różnica skumulowanych ścieżek PKB. W scenariuszu faktycznym wzrost jest istotnie wyższy (albo ubytek aktywności mniejszy). Szybsze zacieranie się różnicy począwszy od 2025 roku wynika z faktu, że faktyczna ścieżka stóp procentowych opada szybciej niż w opcji AIT. 

 

Zobacz także: Transformacja energetyczna Polski na pierwszym miejscu – A. Domański nie widzi innej opcji

 

 

Podejście AIT od Q2 2022

W tym ujęciu, punkt startowy został przesunięty o rok w taki sposób, że cała uwaga skupiona jest wyłącznie na okresie podwyżek stóp procentowych. Innymi słowy, założeniem jest to, że w tym czasie Fed dopiero przestaje kierować się AIT. Jakie płyną z tego rezultaty?

Reklama

 

Pogdybać zawsze można! Jakby to było, gdyby Fed poszedł nieco inną ścieżką… - 2Pogdybać zawsze można! Jakby to było, gdyby Fed poszedł nieco inną ścieżką… - 2

 

Po pierwsze, faktyczne tempo zacieśniania polityki monetarnej było szybsze niż to implikowane przez AIT. Po drugie, różnica w ścieżkach inflacji była żadna. Po trzecie, skupiając się wyłącznie na okresie podwyżek stóp procentowych widać, że znacznie agresywniejsze tempo ich dokonywania w rzeczywistości wygenerowało większy spadek produkcji aniżeli w scenariuszu hipotetycznym. Luka ta jednak zostaje wymazywana od końcówki 2023 roku. 

 

Czy było warto?

Reklama

Podsumowując, powyższa analiza wskazała, że Fed nie osiągnąłby lepszych rezultatów w kontekście swojego mandatu, gdyby kierował się konsekwentnie funkcją reakcji zgodną z AIT. Czy warto było z perspektywy czasu próbować implementować taką koncepcję? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

Pewne jest to, że kreowanie takiej retoryki było znacznie prostsze w 2020 roku, kiedy problemu inflacji w Stanach Zjednoczonych nie było. Popierających takie rozwiązanie zaczęło jednak sukcesywnie ubywać w kolejnych miesiącach, kiedy inflacja nagłe wyrwała z przytupem powyżej celu 2%. Ostatecznie wydaje się, że w środowisku AIT bank centralny ryzykuje zbyt wiele w kontekście potencjalnego odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama