Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Polsce: bierzemy na tapet dane makroekonomiczne

|
selectedselectedselected
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Polsce: bierzemy na tapet dane makroekonomiczne | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dynamika nominalnej sprzedaży detalicznej w Polsce zmniejszyła się w styczniu do 15,1% r/r wobec 15,5% w grudniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (19,0%) oraz naszej prognozy (16,2%). Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zmniejszyła się w styczniu o 0,3% r/r wobec wzrostu o 0,2% w grudniu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w styczniu o 2,7% m/m. Obniżenie realnej sprzedaży miało w styczniu szeroki zakres i zostało odnotowane we wszystkich poza trzema kategoriach („włókno, odzież, obuwie”, „meble, RTV, AGD” i „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny”). Uważamy, że głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku dynamiki sprzedaży było osłabienie popytu ze strony konsumentów, co jest efektem spadku siły nabywczej dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych spowodowanego przez utrzymującą się wysoką inflację (por. MAKROpuls z 21.02.2023). Dane o sprzedaży detalicznej w styczniu wspierają naszą prognozę, zgodnie z którą dynamika konsumpcji w I kw. obniży się do -2,0% r/r wobec -1,5% w IV kw. 2022 r.

 

Dynamika produkcji przemysłowej w Polsce zwiększyła się w styczniu do 2,6% r/r wobec wzrostu o 1,0% w grudniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (4,3%) i naszej prognozy (5,5%). W kierunku zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy grudniem a styczniem oddziaływał efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w styczniu o 1,3% m/m. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, dominujący wkład do wzrostu produkcji przemysłowej ogółem miały branże eksportowe, w których silnym wsparciem dla aktywności była redukcja zaległości produkcyjnych przy jednoczesnym osłabieniu barier podażowych (mniej dotkliwego braku surowców i komponentów). Nadal mamy zatem do czynienia z utrzymującą się wysoką odpornością branż eksportowych na dekoniunkturę u głównych partnerów handlowych Polski i relatywnie dużym wpływem wyhamowania popytu wewnętrznego (w szczególności konsumpcji) na branże relatywnie silnie powiązane z rynkiem krajowym. Oczekujemy, że taka sytuacja utrzyma się w najbliższych miesiącach, a wyraźnego przyspieszenia dynamiki w branżach nieeksportowych oczekujemy dopiero w II poł. br., gdy realna dynamika płac osiągnie dodatni poziom, a inwestycje publiczne współfinansowane ze środków unijnych wyraźnie przyspieszą (por. MAKROpuls z 20.02.2023). Produkcja budowlanomontażowa zwiększyła się o 2,4% r/r w styczniu wobec spadku o 0,8% w grudniu, co było wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (-3,8%) i naszej prognozy (-11,0%). Podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, w kierunku wzrostu dynamiki produkcji budowlanomontażowej oddziaływał efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w styczniu o 7,0% m/m. Czynnikiem wspierającym aktywność w budownictwie w styczniu były relatywnie dobre warunki meteorologiczne (por. MAKROpuls z 21.02.2023). Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym wysokie bariery podażowe (silny wzrost cen materiałów budowlanych) i popytowe (zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych, spadek popytu gotówkowego na mieszkania, wzrost stóp procentowych i mniejszy popyt na kredyty inwestycyjne) będą w najbliższych miesiącach oddziaływać w kierunku stopniowego spadku aktywności w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym (niższe inwestycje firm w budynki i budowle). Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej sygnalizują lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika PKB obniży się w I kw. do -0,8% r/r wobec 2,0% w IV kw.

 

Nominalna dynamika wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się w styczniu do 13,5% r/r wobec10,3% w grudniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (12,6%) i naszej prognozy (12,5%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w styczniu o 3,1% r/r wobec spadku o 5,4% w grudniu. Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku przyspieszenia wzrostu nominalnych wynagrodzeń w ujęciu rocznym były efekt niskiej bazy sprzed roku, wspomniany wyżej efekt statystyczny związany z liczbą dni roboczych oraz wzrost płacy minimalnej w styczniu br. (por. MAKROpuls z 20.02.2023). Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się do 1,1% r/r w styczniu z 2,2% w grudniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (1,7%) i naszej prognozy (1,8%). W porównaniu z grudniem ub.r. zatrudnienie zwiększyło się w styczniu o 25,4 tys. Silny wzrost liczby etatów był spowodowany coroczną rewizją danych o zatrudnieniu w mikroprzedsiębiorstwach (por. MAKROpuls z 20.02.2023). Dane z rynku pracy są spójne z naszą oceną, zgodnie z którą po przejściowym wzroście nominalnej dynamiki płac w I kw. br. w kolejnych kwartałach powróci ona do trendu spadkowego, który będzie również obserwowany w przypadku przeciętnego wynagrodzenia w całej gospodarce. Głównymi czynnikami oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu płac w kolejnych kwartałach będą pogłębiające się spowolnienie gospodarcze oraz oczekiwany przez nas silny spadek inflacji i związany z nim spadek presji płacowej w przedsiębiorstwach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama