Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące

|
selectedselectedselected
PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

3q22 to kolejny kwartał, w którym branża wypracowała wysokie przychody (+13% q/q, +29% r/r) i wynik finansowy netto, choć już słabsze niż w poprzednim kwartale (-24% q/q, +25% r/r, ROS=6,3%). Rentowność r/r pogorszyła się w segmencie produkcji urządzeń dźwigowych oraz rolniczych i leśnych. Poprawiła się natomiast w m.in. produkcji silników, łożysk, maszyn górniczych, dla przetwórstwa żywności oraz służących do obróbki materiałów gumowych i z tworzyw sztucznych.

 

 

Udział sprzedaży eksportowej w przychodach nieco się osłabił (55,5%, -3,1pp q/q, por. tabela). Większa część 2022 była okresem słabego złotego względem euro i dolara, co powinno było wspierać wyniki branży, która cechuje się wyższą ekspozycją na rynki zagraniczne niż przetwórstwo przemysłowe ogółem (udział sprzedaży eksportowej w 3q22 55,5% vs 45% w przetwórstwie).

PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 1PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 1

Reklama

 

Głównym wyzwaniem przedsiębiorstw zajmujących się produkcją maszyn pozostają wysokie koszty materiałów i pracy w otoczeniu słabnącego popytu i ogólnej niepewności gospodarczej. Firmy borykały się z ponadprzeciętnie drogimi surowcami i ich brakami, wynikającymi z opóźnień w transporcie już w 2021. 1q22 był okresem dynamicznych wzrostów cen materiałów (metali, surowców energetycznych), w dużej mierze za sprawą globalnego zaburzenia rynków surowcowych, wywołanego wojną w Ukrainie, które jednak okazało się krótkotrwałe - latem większość surowców zaczęła kierować się „na południe”. Aktualnie ceny najważniejszych surowców utrzymują się na poziomach z 2021 – niższych niż w szczycie w 1h22, ale wyraźnie wyższych niż w latach 2019-20.

PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 2PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 2

 

Pesymistyczne nastroje przedsiębiorstw widoczne są w badaniach koniunktury – dominują obawy związane z przyszłym spowolnieniem/kryzysem w europejskiej gospodarce. Firmy z branży wskazują na spadającą produkcję, niższy portfel zamówień i powiększające się problemy po stronie popytowej. Przy relatywnie wysokich stopach procentowych prawdopodobnie kryzys odciśnie swe piętno na niższych inwestycjach i produkcji, szczególnie w budownictwie oraz sektorze metalowym i motoryzacyjnym, a więc branżach zgłaszających wysoki popyt na maszyny (choć aktualnie relatywnie dobrze wygląda sytuacja w tym ostatnim; patrz PKD 29.). Natomiast wydaje się, że branża, choć nie w całości, dość dobrze poradziła sobie z zaburzeniami związanymi z wojną w Ukrainie, mimo że łączny udział Rosji i Ukrainy w 2021 stanowił ok. 9,1% polskiego eksportu maszyn (Ukraina – 2,7%, Rosja – 6,4%).

PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 3PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 3

Reklama

 

Spodziewamy się dalszego pogorszenia wyników w najbliższych miesiącach, choć sektor będzie bardziej odporny na trudne warunki gospodarcze niż branże na wcześniejszych etapach łańcucha wartości.

PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 4PKD 28. Produkcja maszyn i urządzeń - wysokie koszty materiałów i pracy coraz bardziej niepokojące - 4

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Branżowy 3q22. Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama